Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книгата "Картата на Анна" на чешкия писател Марек Шинделка излиза и на български

Снимка: pixabay.com

Книгата „Картата на Анна“ на чешкия писател Марек Шинделка излиза и на български език. Днес авторът ще направи представяне в Чешкия център.

„Самата книга всъщност беше риск. В главата си имах представа да напиша текст за едно момиче, което няма да присъства в историята. Тя ще бъде само сянка, набелязване или нещо като кръстословица, енигма, която ще се разреши в края. Отделните спирки, когато се разкрива нейното лице, нейното подобие, това са отделните части на нейното тяло и всяка част е свързана с някаква определена история от нейния живот“, разказа Шинделка в интервю за предаването „Хоризонт до обед“.

„Моята книга отчасти говори за едно момиче, което започва да разбира цената си, своето достойнство, отхвърля нещата, които са вкарали в нейната душа други хора, всичките вериги, които носи заради своите родители, своите партньори. В последната част на книгата тя е свободна по някакъв начин. Дълго се интересувах на кого принадлежат определени части от нашето тяло“, коментира авторът. В книгата си той засяга и темата за социалните мрежи и споделянето в тях. 

„Потресе ме начинът, по който Марек изобразява в разказите си реалния живот. Той притежава много специфично умение да надниква в душите ни и да описва случващото се там толкова реалистично, че ти неминуемо придобиваш впечатлението, че написаното е за теб“, сподели преводачът на книгата Красимир Проданов. По думите му, авторът много умело смесва реалностите:

„Нещата някак се напаснаха с нашата действителност. Героят в разказа притежава неизброимо количество апартаменти. Това, с което той се занимава, освен че много си почива и прави денонощни партита, е да се чуди кога кой апартамент да прехвърли на друг, да продаде или замени за по-голям. И в един момент целият град става негов. Това го пише Шинделка преди няколко години. Той е пророк у нас, без да го знае“.

Шинделка добави, че това е метафора на празнотата на душата и на самите образи.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Надпяване" – фолклорна класация, август 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

обновено на 06.08.25 в 17:18
Красимира Методиева и Мариета Ангелова

Започна Международният фестивал за куклен и площаден театър "Арлекино и Марионета"

Намираме се в разгара на летния сезон и може би много от вас са в отпуск и пътуват към морето. Почивката близо до водата и топлият пясък, шумът на вълните и гледката на шарени чадъри за слънце са нужни на всеки. Това време от годината е заслужено и необходимо.  Има неща, които притежават вълшебна и лечебна сила, за да зареждат с енергия,..

публикувано на 05.08.25 в 17:25

Цветовете на природата като вътрешни състояния в проект на Ивелина Берова

"Това, което гледам в този проект, са хората, които обитават перифериите на шумния свят на града, където реалността често изглежда безцветна, ежедневието е монотонно, сиво, сурово. През езика на цвета ми се искаше да разгърна палитра от чувства". Това каза пред БНР Ивелина Берова, фотограф-художник , която представи нови серии "Цветовете на живота"..

публикувано на 05.08.25 в 17:15
Боряна Росса

"Електра" посреща пътниците на Летище Бургас

Новата скулптура на Боряна Росса, озаглавена "Жената и Вселената: Електра", посреща пътниците на Летище Бургас - не просто като арт обект, а като символичен мост между земя, небе и вода, между митология и бъдеще.  " За мен това беше предизвикателство от една страна, а от друга - беше изключително интересно да се потопя в идеята за полета, която..

публикувано на 05.08.25 в 11:39
Исторически музей, гр. Самоков

Самоков почита художника проф. Васил Захариев с юбилейна изложба

Самоков почита художника, изследовател и педагог проф. Васил Захариев с юбилейна изложба , която не само показва, но и разказва неговия живот чрез картини, рисунки, спомени и документи. В Художествената галерия, която носи името му, оживява една от най-значимите фигури в историята на българската графика .  Изложбата поставя началото на..

публикувано на 05.08.25 в 10:56
Лияна Панделиева

Лияна Панделиева - от Англия до Поморие в търсене на доброто

В репортажа на Калина Стоянова може да чуете разказ за туризма по времето на социализма.

публикувано на 05.08.25 в 10:50

Започват празниците "Музика под рилското небе"

Поредицата от културни изяви с европейско участие "Музика под рилското небе" започват от понеделник, 4 август, обявиха от Общината в Рила. Инициативата е отпреди повече от 10 години на преподавателката по пиано в Музикалната академия в София Даниела Дикова и фондация "Арденца". Ще има концерти и срещи с местни изпълнители във всичките села на общината..

публикувано на 04.08.25 в 08:01