Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Шефът на антикорупционната комисия с охрана от НСО заради заплаха за живота му

Срещу мен се води компроматна война от проверявани олигарси, заяви Пламен Георгиев

| обновено на 02.04.19 в 19:23
Пламен Георгиев
Снимка: БГНЕС

Председателят на Комисия за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) Пламен Георгиев отказа днес да коментира твърденията за несъответствия в имотната му декларация - как е ипотекирал терасата на своя тризонет, за която твърди, че не е негова, а собственост на целия блок, в който живее, и нарече публикациите и изявленията по темата „компроматна атака“, зад която стоят проверявани от Комисията олигарси.

Заради сигнал, преценен като сериозен, четирима държавни охранители пазеха днес антикорупционния шеф в първото му появяване след началото на т.нар. афера „Апартаментгейт“.

Имена на атакуващите го не бяха съобщени, но бяха описани като „хора с медии, натрупали по спорен начин първия си милион в началото на прехода" и „имащи 198 милиона причини да водят срещу нас компроматна война и да не искат антикорупционната комисия да работи“.

Пламен Георгиев декларира, че няма да бъде разколебан, включително и от заплахите за физическа разправа.

„Всичко е ясно“ и „точка по въпроса“ бяха репликите, с които антикорупционният шеф отклони въпросите за огромната недекларирана тераса на луксозния му тризонет - близо 200 кв. метра с барбекю и сауна.

На въпрос защо за разлика от другите от властта с евтини имоти, не е обект на проверка, Георгиев възкликна:

„Чудесен въпрос. Защо досега никой не подава сигнал да ми се направи проверка? Твърдят се какви ли не глупости. Нека се подаде сигнал до прокуратурата, нека да се подаде сигнал до парламента, нека да се подаде до нашата комисия. Цялата комисия, пет души комисия, може да ме провери. Никой не ми е подчинен, много ви моля“.

По проверката за апартаментите на Цветан Цветанов, Цецка Цачева, Вежди Рашидов и двамата зам.-министри се работи активно, каза още Пламен Георгиев. Изяснено е, че сделките са изповядани при един нотариус, проучват се всички продажби на фирма „Аркекс“, търсят се връзки между собствениците ѝ и политици.

„Установихме и действия на министри и зам.-министри, които са давали в хода на изпълнение на техните служебни задължения едни становища, които ние вече сме приобщили. Така че освен тези четири лица, които проверяваме, ще бъдат викани и министри, и зам.-министри да дават обяснение във връзка с актове, които те са давали по повод сградата „Златен век“, за която тече проверката“, каза още Пламен Георгиев.

Вчера през сградата на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) имаше протест с искане за оставката на Пламен Георгиев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Протестът пред сградата на Антикорупционната комисия в София с искане председателят ѝ Пламен Георгиев да подаде оставка.

Протест иска оставката на шефа на Антикорупционната комисия

Десетки граждани протестираха тази вечер пред сградата на Антикорупционната комисия в столицата с искане председателят ѝ Пламен Георгиев да подаде оставка. „Този човек не за първи път демонстрира нарушаване на законите. Докато е на този пост..

публикувано на 01.04.19 в 20:16
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Кипър вече имат мобилно приложение за сравняване на цените на плодове и зеленчуци

На разположение на потребителите в Кипър вече е мобилно приложение „електронна кошница“ за цените на плодовете и зеленчуците, съобщи земеделският министър Мария Панайоту по време на предпразничната си обиколка в супермаркети.  Днес, денят преди..

публикувано на 24.12.24 в 03:22
Володимир Зеленски

Над 3000 севернокорейски войници са били убити или ранени, докато са се сражавали в Курска област

Над 3000 севернокорейски войници са били убити или ранени, докато са се сражавали срещу нахлуването на Украйна в руската област Курск. Това заяви украинският президент Володимир Зеленски, предаде АФП. Пхенян изпрати хиляди войници, за да подсилят..

публикувано на 23.12.24 в 20:26
Кметът на Сапарева баня Калин Гелев

Общинари от Сапарева баня бяха на работно посещение в Йордания

Група общинари от Сапарева баня, водена от кмета на курорта Калин Гелев, се върна от работно посещение в Кралство Йордания и побратимения град Мадаба. Наскоро по решение на общинските съветници в Сапарева баня една от улиците в града вече носи името..

публикувано на 23.12.24 в 20:10

Арестуваха двама българи на магистрала в Сърбия за нападение над баща и син

Сръбската полиция арестува двама български граждани на магистралата Белград - Ниш край град Велика Плана за агресивно поведение, съобщи агенция ТАНЮГ. Полицейското управление в Смедерево съобщи, че двамата българи, Г.Г. на 23 години и И.Г. на 48..

публикувано на 23.12.24 в 19:47
Проф. Георги Рачев

Проф. Георги Рачев: Сняг ще има на 27 декември, над 1200 м ще ги затрупа

На Коледа и Нова година ще вали навсякъде в България и то много. Снегът ще е в планината, красиво  и коледно . В София и в по-ниските части ще си е влажно, дъждовно и кално, каза климатологът проф. Георги Рачев в интервю пред БНР. Утре, 24..

публикувано на 23.12.24 в 19:45
Мат Гейц

Комисия установи: Мат Гейц е плащал десетки хиляди долари за наркотици и секс

Комисията по етика към Камарата на представителите на Конгреса на САЩ е установила, че бившият конгресмен от щата Флорида Мат Гейц е плащал десетки хиляди долари на жени за наркотици и секс, включително и на 17-годишна, предаде агенция Ройтерс,..

публикувано на 23.12.24 в 19:37
Снимката е илюстративна, архив.

Мирослав Йотов: Най-честата грешка е пиратката да се държи в ръка и да се запали

В категория Ф2 и Ф3 на пиротехническите средства попадат и пиратките. При тях проблемът е със звуковото налягане и затова са в по-тежка категория . Важно е да се чете  инструкцията. Най-честата грешка е да се държи пиратката, да я запалят и после..

публикувано на 23.12.24 в 19:13