Във Вашингтон днес се открива срещата на външните министри на страните от НАТО. Събитието отбелязва 70 години от създаването на алианса. Страната ни е представена от топ дипломата Екатерина Захариева.
Очаква се страните-членки да обсъдят теми като състоянието на сигурността в Черно море, отношенията с Русия и съдбата на Договора за унищожаване на ракетите с малък и среден обсег, както и ролята на НАТО в борбата с тероризма.
На въпрос на БНР по време на брифинг в международния пресцентър във Вашингтон американският представител в НАТО Кей Хъчисън поясни, че този обсъжданият пакет от мерки за Черно море би осигурил безопасното преминаване на кораби на Украйна.
„За България и останалите страни около Черно море е много важно да обръщаме повече внимание за гарантиране, че тези води за разчистени и че тези страни са защитени от руска намеса“, каза той. И поясни, че готвените мерки са свързани с различни форми на наблюдение.
В рамките на днешния ден Генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг ще говори пред американските законодатели.
Според официални лица във Вашингтон Столтенберг е първият ръководител на международна организация поканен да изнесе реч в Конгреса, което изпраща сигнал за междупартийна подкрепа за НАТО в САЩ. Той се очаква да аргументира необходимостта за по-голям бюджет, застъпник за което е и САЩ.
Американската позиция изрази представителят на страната в алианса Кей Хъчисън, която по време на брифинг в международния пресцентър във вторник във Вашингтон коментира, че повечето средства се налагат от нуждата за адаптиране към новите рискове.
„Необходимо е заради риска от агресивна Русия, пред който сме изправени - Русия със своето злонамерено влияние върху нашия алианс. Също - заради нуждата от контратероризъм, много от страните са изправени пред терористични атаки, както и кибер и хибридни атаки.“
Хъчисън смята, че освен лидерите, с причините за увеличаване на средствата за отбрана е нужно да се запознае и обществото.
От своя страна Столтенберг във вторник по време на гостуване в Белия Дом каза, че НАТО е силен съюз, но допълни, че за да продължава да е така силен „съюзниците трябва инвестират повече в отбрана“.
От своя страна американският президент Доналд Тръмп коментира, че оказаният от него натиск спрямо членките на НАТО е поставил алианса е в по-добра позиция.Под контрол е огънят в района на селата Доситеево и Коларово. Информацията е на дежурния в община Харманли. През нощта е имало екипи на противопожарната служба. Двата вертолета "Кугър" от състава на Военновъздушните сили и двата шведски самолета бяха насочени снощи към горския пожар там. Беше обявено частично бедствено положение в селата..
Японският град Хирошима отбеляза 80-годишнината от американската атомна бомбардировка през 1945 г., предадоха световните агенции. Точно в 8:15 ч. местно време (2:15 ч. българско време) тази сутрин в града бе запазена минута мълчание - в момента, в който преди 80 години върху японския град е хвърлена атомната бомба. Бомбардировката на..
Американският президент Доналд Тръмп ще бъде домакин на среща на лидерите на Армения и Азербайджан в Белия дом в петък в опит да договори споразумение за слагане край на десетилетния конфликт между страните за Нагорни Карабах, съобщава "Вашингтон Поуст", цитиран от Ройтерс. Изданието се позовава на двама неназовани представители на..
Пожар може да навлезе в село Доситеево в община Харманли. Предупреждение за това разпрати тази вечер по Bg-Alert областният управител на Хасково. Разпоредена бе подготовка за евакуация. Засегнатите площи са около 6000 декара, седем противопожарни автомобила бяха разположени в подстъпите на Доситеево, за да пресекат приближаващия огън. Преди..
Американската брегова охрана приписа цялата вина за имплозията на батискафа "Титан" преди 2 години на компанията "Оушън Гейт" и загиналия ѝ собственик Стоктън Ръш. Той и още четирима души загинаха при инцидента с плавателния съд, изследващ останките от потъналия кораб "Титаник". Издирват безследно изчезнал батискаф в Атлантическия океан Нови..
НАСА ще опита да изгради ядрен реактор на Луната до 2030 година. Такива обновени планове на новото ръководство на космическата агенция цитират американски медии, а основна причина е конкуренцията с Русия и Китай за изграждане на постоянна база на естествения спътник на Земята. "Напредъкът в тази изключително важна технология за поддържка на..
Кремъл обмисля варианти за отстъпка спрямо президента на САЩ Доналд Тръмп, която би могла да включва ограничено въздушно примирие с Украйна , за да се опита да предотврати заплахата от вторични санкции, въпреки че Русия остава решена да продължи войната си, съобщава Блумбърг. Длъжностни лица признават, че посещението на американския пратеник..
Минималната работна заплата за 2026 г. трябва да бъде определена по сега действащия механизъм в Кодекса на труда и ще бъде 50 процента от средната..
Партиите се готвят отрано за президентските избори, защото те предполагат стратегическа маневра. Това обясни пред БНР социологът Андрей Райчев...
Световното първенство по драконови лодки, което трябваше да се проведе в Русе от 18 до 21 септември , в понеделник беше отменено . Тази новина се..