Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евгения Канаева ексклузивно за БНР: Художествената гимнастика ще заложи на повече артистичност в бъдеще

Евгения Канаева /в средата/ разговаря с Илиана Раева и с други представители на гимнастическите среди
Снимка: Анна Недкова

Единствената двукратна олимпийска шампионка в художествената гимнастика Евгения Канаева вече се изявява в нова роля. Канаева е личен треньор на една от силните руски девойки София Агафонова и я придружава в нашата столица на турнира „София Къп“. Освен олимпийските си титли от от Пекин (2008) и от Лондон (2012), спечелени в многобоя, 29-годишната сега Канаева има от Световни първенства общо 18 медала, от които 17 златни и 1 сребърен. На Световното първенство през 2009 година в Япония Канаева става първата гимнастичка в историята, спечелила всичките 6 златни медала. На Световното първенство в Монпелие през 2011 година отново завоюва всичките 6 златни медала. А от Европейски първенства има 14 медала, от които 13 златни и 1 сребърен.

Руската звезда бе любезна да даде ексклузивно интервю за „Хоризонт“.

-  Г-жо Канаева, добре дошли в България.

-  Благодаря. Тук много ми харесва. Вие имате много силни гимнастички и педагози. Историята на художествената гимнастика е свързана с вашата страна. Най-силните школи в света са руската, българската, тези на Беларус и Украйна. Затова ми е много приятно да съм тук. Наблюдавам вашите девойки, опитвам се да взимам пример от тях. Много е хубаво тук.

-  А кое е по-трудно – да бъдеш треньор или гимнастичка?

-  Треньор /смее се/. Като си гимнастичка, всичко зависи само от мен. А като треньор трябва да обясняваш, да направляваш правилно момичето, да й дадеш увереност, да й разкажеш. Твърде много тънкости има и е необходимо огромно търпение.

-  Заедно с Ирина Винер ли работите в Новогорск?

-  Да, имам щастието да работя заедно с нея. Освен София Агафонова тренирам още няколко момичета.

Снимка


-  Кое е най-трудното да научите вашите деца?

-  Най-сложно е да убедиш децата, че всичко се постига с труд. Те искат нещо лесно, бързо, но да се печелят медали. Резултатът така не се постига. Няма да печелиш медали, няма да си първа, ако не си трудолюбива.

-  Бихте ли сравнили художествената гимнастика по ваше време и сега?

-  Сега гимнастиката е друга. Децата са израснали по отношение на скоростта и са по-добри с уредите. По мое време бяхме много добри при елементите с тяло. Сега е интересно да се наблюдава играта с уредите. Плюс това се намалява сериозно оценката за изпускания, така че в такъв случай можеш да излетиш от първото място чак до последното.

-  Какво е мнението ви за отворената оценка за трудност?

-  От една страна това е огромен плюс, защото децата правят много неща, набират огромна трудност с уредите. Защото сега имаме ограничение по отношение на трудностите с тяло, но нямаме ограничение при рисковете и трудностите с уред. Децата много се мъчат, но пък изглежда сякаш непрекъснато догонват. Всичко е много бързо и е по-трудно да покажеш красотата, защото непрекъснато върви тази реакция спрямо уреда.

-  А няма ли нещо като инфлация в оценките? Можеш да получиш сега 23-24 точки, а при ансамблите дори 25-26 точки. Смятате ли това за нормално?

-  Нормално е. Ако те са го направили и са заслужили такива високи оценки, то това е добре и нормално.

-  Москва ще бъде домакин на първото Световно първенство за девойки. А вие тренирате девойки…

-  Тук не би трябвало да правя някакви прогнози, защото при нас има огромна конкуренция. Имаме около 80 равностойни гимнастички в тази възраст, а можем да използваме само 3-4 на голямо първенство.

-  В София идната седмица предстои Световната купа. От Русия ще пристигна Александра Солдатова и Дина Аверина, но няма да видим сестра й Арина. Защо?

-  Защото имаме право само на две гимнастички. Арина също би пристигнала с удоволствие в България, но тях ги разпределиха на различните Световни купи. У нас има огромна конкуренция, прекрасни деца и прекрасни преподаватели. Сложно е, но в конкуренцията израстват звездите.

-  Разкажете ни за вас малко за живота ви извън гимнастиката.

-  Имам прекрасен син, той стана на 5 години.

-  А с какъв спорт ще се занимава той?

-  Започна да ходи на рисуване, на шахмат, на хокей. Искам да му дам възможността да избира. Там, където го привлича, там и ще отиде.

-  Вие сте първата и единствена двукратна олимпийска шампионка. Каква е вашата мечта като треньор?

-  Като гимнастичка исках да получавам удоволствие от играта си и моят треньор да излиза с удоволствие. Давах всичко в ръцете на Господ, защото всички са добри, всички работят. Да, на мен ми провървя, имам прекрасни треньори и прекрасна майка. Прекрасна баба също – всички те ме настройваха много правилно, а не „вземи първото място, нищо друго не е важно“. Всички деца работят много и имат шансовете да станат първи. Но ако тренировка не си доработила нещо или се скарала с треньорката си, ще излезеш на килима и това ще си проличи. Трябваше винаги да се държиш достойно. Да, това е сериозен товар. Когато си спечелил една Олимпиада, на тебе вече гледат по друг начин и очакват да покажеш нещо ново. Винаги трябва да удивяваш хората с нещо. Треньорите ми, Ирина Винер, положиха огромен труд. А госпожа Винер прави всичко за нас – от театър до медицина, условия за тренировки, великолепни трика. Личният ми треньор Вера Шелбаумс пък е изтривала всичките ми сополи. Тя все говореше – малко работиш, трябва повече да работиш.

-  Ако за един ден си представите, че сте шеф на световната гимнастика. Какво бихте направили?

-  Първо, за да станеш шеф, трябва да изкараш целия процес от начало до край. Аз не съм шеф и нямам право да говоря какво бих направила, ако съм шеф. Бих искала да има повече художественост и душа в нашия спорт. Да се работи пластично, изразително, да се разказва история, това да се съчетава с работата с уреда, но да не се залита в тая посока. Знам кое ще бъде следващото стъпало – ще се залага на повече артистичност.

-  А какво е мнението ви за шарените костюми на гимнастичките?

-  Това е по силите на лидерите. Но трябва да се прави стилно, с вкус, да съвпада с музиката, с фигурата на гимнастичката. Това е красиво. Съществуват определени рамки, а допълнителните елементи по триката не пречат. Например триката не могат да бъдат с презрамки.

-  А какво мислите за компютърното оценяване?

-  Компютърно съдийство? Такова все още не съществува.


Евгения Канаева (в средата) с част от екипа на спортния отдел на БНР.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чиста победа на Нефтохимик срещу Локомотив Авиа прати тима на полуфиналите за Купата на България

Нефтохимик 2010 победи Локомотив Авиа с 3:0 (25:19, 25:17, 25:20) и също се класира за полуфиналите на Купата на България по волейбол за мъже в зала "Арена Бургас".  Нефтохимик започна със състав: Розалин Пенчев, Красимир Георгиев, Дейвид Кръстев, Аксел Трухчев, Педро Сантос, Георги Братоев и либеро Владимир Иванов. Титулярите за Локомотив бяха Ивайло..

публикувано на 10.01.25 в 21:10

Хандбалистите ни записаха загуба срещу Кипър с гол в последните секунди

Националният отбор на България по хандбал за мъже стартира с инфарктна загуба участието си в първата фаза на квалификациите за Евро 2028. Пред собствена публика в зала „Конгресна“ на Двореца на културата и спорта във Варна националите отстъпиха на Kипър с 21:22, като островитяните вкараха победния си гол 5 секунди преди края на срещата. Преди началото..

публикувано на 10.01.25 в 20:57

Петър Попангелов: Скоро няма да имаме друг състезател като Алберт Попов

Скоро няма да имаме друг състезател като Алберт Попов . Такава прогноза направи пред БНР легендарният български скиор Петър Попангелов. Той е завоювал над 280 медала и 130 купи. Алберт Попов постигна голям успех, посочи Попангелов в предаването "РадиоТочка".  В близките десет години ски легендата не очаква това да бъде повторено от друг..

публикувано на 10.01.25 в 19:51
Лия Любенова

Лия Любенова с трето място в кратката програма при девойките на "София Трофи"

Лия Любенова зае трето място в кратката програма при девойките на международния турнир по фигурно пързаляне "София Трофи", който се провежда в Зимния дворец в столицата. Националката получи за изпълнението си оценка от 52.38 точки, от които 28.89 техническа стойност и 23.49 за компоненти на програмата. Преди Любенова са сестрите от Словакия Оливия..

публикувано на 10.01.25 в 18:43
Александра Стублева

Българска топ каратистка прекрати състезателната си кариера

Една от най-добрите български състезателки по карате Александра Стублева, обяви че прекратява спортната си кариера. Възпитаничката на Николай Цанев съобщи решението си в социалните мрежи по време на турнир Karate1 Series A в Тбилиси (Грузия), където загуби първата си среща от Саназ Амири (Иран) с 1:2 в категория кумите над 68 килограма. "Последното ми..

публикувано на 10.01.25 в 18:31
Лудогорец

Лудогорец победи Йънг Бойс в контролна среща в Турция

Футболният Лудогорец спечели първа победа по време на зимната си подготовка в турския курорт Белек, след като прекърши швейцарския шампион Йънг Бойс (Швейцария) с 1:0. Единственото попадение вкара Кайо Видал минута преди края на редовното време. В първата си среща разградчани завършиха 1:1 с румънския Ботошани. В началото на срещата швейцарските..

публикувано на 10.01.25 в 18:30

Марица загуби от полския Жешув в Пловдив

Волейболистките на Марица Пловдив загубиха от полския Жешув с 0:3 гейма в мач от 5-тия кръг, 1-ва група на Шампионската лига.  В отделните части: 18:25, 20:25, 21 :25 Марица има в актива си победа и четири загуби, а в 6-тия кръг на 22-ри януари е домакин на хърватския Младост.

публикувано на 09.01.25 в 20:33