Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ученици създадоха ретро телефон с шайба и СИМ карта

Според Велислав Великов и Мариян Захариев старите аналогови технологии имат шанс и в дигиталната ера

2
Снимка: Велислав Великов

Ученици от столичното Технологично училище „Електронни системи“ към Техническия Университет - София създадоха ретро телефон с шайба и със СИМ карта.

Проектът на Велислав Великов и Мариян Захариев беше отличен  със специална награда през 2018 година в първото изложение на ученически ИТ проекти в ТУЕС Фест. Според двамата дванайсетокласници старите аналогови технологии имат шанс в новата дигитална среда и дори могат да бъдат начин на забавление.

"Веднъж бях на село и баба ми отново ме питаше как се работи с телефон копчета, беше мобилен телефон от по-старите. И на мен ми хрумна, след като взех СИМ модул, да го пригодим, така че телефонът с шайби да работи със СИМ карти", споделя Велислав, а приятелят му Мариян допълва: "Говорих с един приятел за части и той ни намери шайба. Помагах главно със запояването и с правенето на самия проект. Велислав се занимаваше с кода. В момента, в който разбрахме как работи шайбата за набирането на числата, стана по-лесно." 

Велислав Великов и Мариян Захариев, ученици в Технологично училище „Електронни системи“ към ТУ-София
Велислав и Мариян вярват, че образованието трябва да е близко до нуждите на бизнеса, а примерите идват от училището , в което учат. "Доста от учителите в ТУЕС са преподаватели в Техническия университет в София. Благодарение на тази връзка училището има достъп повече до нови технологии, които навлизат", споделят учениците.

"Хора на нашата възраст не знаят как се работи с телефон с шайба и се опитват да натиснат самите цифри. Малко по малко се губи връзката между старите и новите неща. В днешно време всички се стремим към модернизация. Понеже съм хванал малка част от нещата, които са били от старите времена, те пораждат носталгия у мен. По тази причина гледам да ги съчетавам. Правя часовник с газоразрядни  лампи, които са като лампите вкъщи, само че светят с номера", разказва Велислав. Той модернизира телефона с шайба на баба си не само, за да приложи знанията, които ще му бъдат полезни и за избраната от него професия, но и заради станалата напоследък модерна носталгия по ретрото.

Преоткриването на старата технология с новите методи на програмирането е световна тенденция, която печели симпатиите на милиони ентусиасти по света.

Подробностите от репортажа на Добромир Видев в предаването "Закуска на тревата" по "Хоризонт".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Трънливото виноделие на Тодор Костадинов от Боровци

Тодор Костадинов от село Боровци, между Монтана и Берковица, е пазител и изследовател на местни стари сортове лози , както и самоук винар. Посветил се е на винени експерименти, някои от които официалните винопроизводители трудно си позволяват. Костадинов стопанисва 20 декара лозя, в които все още има никому неизвестни сортове. "Тези лозя..

публикувано на 18.10.24 в 07:20

Писателката Марина Константинова и легендите за румънската кралица Мария Единбургска

През 2024 г. се навършват 100 години от изграждането на архитектурно-парков комплекс "Двореца" в Балчик, който възниква като резиденция на румънската кралица Мария /1875-1938/.   Тя го нарича с турското име „Tenha Yuvah”, което в превод означава самотното, или уединеното гнездо. Днес по-разпространен е преводът „Тихото гнездо”. Кралицата посещава града..

публикувано на 17.10.24 в 17:55

Размислите на един квартален автомонтьор

Трябва да се преразгледа цялата организация на движението . По магистралите у нас скорост над 120 км/ч е опасна , съгласен е инж. Богдан Милчев от Института за пътна безопасност. Потребителите на транспортната система и тези, които ни я доставят – политиците, живеем в две различни държави , смята той. Промените за конфискуване на..

публикувано на 15.10.24 в 11:21
Емилия Юкер

Емилия Юкер: Ние можем да бъдем само българи, където и да сме по света

В този епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности"  талантливата  и многостранна Емилия Юкер преминала през Америка, завърнала се отново в Европа, спечелила уважението и признанието  и на  Германия, не изневерила на любовта си към  България ни напомни, че където и да сме, ако искаме да бъдем успешни, трябва да се развиваме, но не трябва да..

публикувано на 14.10.24 в 14:46

"Не се знае кой кара влака в Странджа". Защо НПО върши работа на институции?

В сравнение с предходни години, през настоящата туристопотокът в Странджа е много по–голям. Това отчитат от туристическото дружество "Насам-натам". Преди 4 години дружеството е започнало да реализира своя стратегия да възстанови стари туристически маршрути, които не са поддържани, както и да създаде нови . "Поставихме указателни табели по..

публикувано на 11.10.24 в 07:14
Самуилова крепост край Петрич

Костите на цар Самуил - между "гробоманията" и политическата употреба

За историческата наука няма съмнение, че Самуил е един от най-великите български царе в Средновековието. Това потвърдиха с нови доказателства учени от цяла Европа на международна конференция, посветена на 1010-годишнината от управлението на българския владетел. Неизвестни факти от живота на цар Самуил бяха представени на конференция Важен..

публикувано на 10.10.24 в 09:06

РИМ - Пазарджик показва най-старото обработено злато в света

Регионалният исторически музей в Пазарджик за първи път представя първото обработено злато в света , открито в селищната могила Юнаците. Уникалната находка е изложена в напълно обновената зала "Археология", която чрез най-новите технологии представя по интересен и съвременен начин периодите от праисторията, античността и средновековието. Залата..

публикувано на 09.10.24 в 11:05