Местните хора сбъднаха една от мечтите си да видят отново 200-годишното училище, което е летописецът на възрожденската история на Горна Оряховица.
Едноетажната паянтова постройка от кирпич на първото килийно училище в Горна Оряховица, днес е спретната бяла сграда в двора на църквата „Св. Георги“, готова отново да кипи от живот, както е било през 1822 година, когато атонският монах Зотик създава училището.
„Случи се едно добро дело“, разказва отец Тодор Цанев, предстоятел на църквата „Св. Георги“. „Много се радвам, че го възстановихме, защото аз бях почнал сам да възстановявам, но с много мъки отново отпуснаха парите и се възстанови килийното училище. Това са си в миналото, когато идва дядо Зотик от Атон тук свещеник в тази църкваи открива в църковните килии за децата, за бедните български деца за първи път в Горна Оряховица килийно училище. Там не е имало пособия, каквито има сега за учениците. Те са сядали на земята, пишели са на каменна дъска с кондил, но за българските деца това е било голяма придобивка“.
Битката за възстановяването на училището е от години
Борбата за възстановяването на първото килийно училище в Горна Оряховица продължава с години. При обилен сняг през зимата на 2013 година покривът паднал, започнали да се срутват и стените, а църковното настоятелство се обърнало за помощ към светската власт. „Важно е, че успяхме“, коментира кметът Добромир Добрев. „Подадохме проекти, доста дълго време се борихме с Междуведомствената комисия, но важен е резултатът – един обект, който е сътворявал духът на българщината, духът на горнооряховчани. Нашата идея заедно с Историческия музей в Горна Оряховица е да пресъздадем това килийно училище в състояние, както е било“.
Килийното училище е важно за града и хората, защото в него, освен че е поставена основата на светското образование, е писана и историята на Горна Оряховица, подчертава директорът на местния музей Пламен Мадемов.
„Не по-малка е ролята на килийното училище по време на подготовката на Априлското въстание. Реално тук, в Горна Оряховица, е бил центърът на подготовката на това въстание, на Първи революционен окръг. В Горна Оряховица са се укривали повечето от главните дейци на този окръг – и Стамболов, и Георги Измирлиев, и Иван Семерджиев. Официалната им дейност в Горна Оряховица е била преподавателска, те са работили в училищата, а вече неофициално и нелегално са подкрепяли местния революционен комитет. Другото важно нещо е, че читалище „Напредък“ , което през тази година чества своята 150-годишнина, е основано тук, в двора на църквата „Св. Георги“ на 13 юли 1869 г. от Радко Радославов, Вичо Грънчаров - отново тези най-будни дейци на Горна Оряховица“.
Миналата година по линия на бедствията и авариите държавата отпусна 166 844 лева за възстановяване на първото килийно училище в Горна Оряховица, което е собственост на Великотърновската митрополия. Възстановяването се оказало трудно, защото, когато строителите идват през август, намират руини.
„Важното е, че възстановихме историята и паметта на Горна Оряховица, въпреки всички трудности“, посочи Румен Янков, управител на строителната фирма, която работи на обекта.
Училището мирише на история
„Самото училище цялото мирише на история, уникално е само по себе си, но въпреки всичко сме твърде закъснели в запазването на историческата ценност на нещата. Има неща, които са от самото му създаване. Колкото успяхме да съхраним, успяхме, но бяхме твърде закъснели, защото при приемането на обекта, той се беше срутил целият. Може да се видят каменна плоча, няколко зида, които са запазени, дървени греди. Много е важно наши колеги да дойдат да го видят как е правено, как е строено и въпреки всичко да си вземем поука как не бива да оставяме нещо ей така на произвола на природата. В крайна сметка духовността крепи хората“, коментира той.
Въпросът днес е може ли да се възстанови оня възрожденски дух, който е правил от хората общност. „Ще е трудно“, смята отец Тодор Цанев. „Трябва да се възстанови този дух, който е бил някога, но в съвремието е много трудно вече да стане. Онуй, което е било, няма да бъде, но може да се направи нещо, както е сега неделни училища да се възпитават децата на религия, на вярата ни. Аз съм оптимист, ама да съм малко по-млад“.
Според Христо Димов, църковен настоятел към църквата „Св. Георги“, не всичко зависи от парите. „Който е вярващ, не зависи от парите всичко. Важното е хората да са хора и да се поддържаме. За вярата пари не трябват, но за поддръжката трябват пари“, отбелязва той.
„Музеят и църквата не сме водили разговори, но смятам, че на това училище му приляга една експозиция, която да може да разкаже за тези важни събития от живота в Горна Оряховица – просветния и революционния от 19 век и смятам, че би било чудесно“, заяви музейният директор Пламен Мадемов.
На този етап няма яснота какво ще е бъдещето на възстановеното първо килийно училище в Горна Оряховица. Чака се думата на Великотърновския митрополит Григорий, който не дойде при откриването на възстановеното училище.
И докато в Горна Оряховица килийното училище от 1822 година се върна към живота, то строеното по същото време килийно училище във великотърновското село Плаково е на път да изчезне. Община Велико Търново обяви за 21-и път търг за неговата продажба на цена от 17 000 лева, а гласът на местните хора училището да бъде превърнато в музей, засега остава без отговор, защото пари няма.
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
18 юли 1930 г. В печата за първи път излиза разписание на предаванията, излъчвани по "Родно радио" , пише проф. Веселин Димитров в книгата си "История на радиото в България" . Първата програма е за предстоящата седмица, в която четири пъти са планирани редовни емисии . Ето я и нея, такава, каквато я препредава именитият радиожурналист и..
В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..
В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..
" Ако се опитат да предизвикат предсрочни избори във Варна, много силно ще настъпят мотиката . Благо Коцев ще си ги спечели", предупреди председателят..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..
Задържане по принцип за даден вид престъпление е крайно неприемливо. Никое престъпление само по себе си не е основание по принцип човек да бъде..