Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Греъм Елис, EBU: Бих искал да видя, че БНР получава парите, които са нужни

Снимка: БНР

Интернет не уби радиото, няма да го направи и в бъдеще. Това заяви в специално интервю за предаването „Хоризонт до обед“ Греъм Елис, председател на Радиокомитета на EBU и директор на производството на програми, Би Би Си Радио и музика.

„Радиото се оказа много устойчиво - видеото не го уби, телевизията не го уби. Имам всички основания да смятам, че радиото ще пребъде и в бъдеще време. Има много добри причини то да оцелее и то защото радиото има особена сила. Първо, защото радиото е жива медия и хората се радват на компанията на радиото. То е като приятел, който е на живо с теб. Прави ти компания по начин, който липсва в услугите, предлагани от интернет или телевизията. Това не означава, че няма предизвикателства пред радиото, особено когато говорим за младото поколение, но аз съм уверен, че радиото като медия може да се справи с тях“, коментира той.

Според Греъм Елис обществените медии, заради тяхната безпристрастност и независимост, могат да са този източник, на който хората да имат доверие, което е огромно предимство:

„Когато се стига до хора, които твърдят, че едно или друго е фалшива новини, или когато се опитват да не зачитат фактите и ги определят като фейк нюз, това е нещо, за което обществените медии, но и изобщо сериозните издатели трябва да са категорични и да се изправят и да заявяват ясно, че това, което те казват, е точно и коректно и че почива върху факти. Да са готови да покажат на всички, че това, което са написали или излъчили, е акуратно, точно“.

Най-важното, което Европейският съюз за радио и телевизия може да прави, е да подкрепя своите членове, отбеляза Греъм Елис. Той признава, че понякога е много трудно да знаеш точно какво се случва в една или в друга страна:

„Полското радио е много ценен член на нашата организация, който допринася много за нея. Такъв член е и БНР. Европейският съюз за радио и телевизия активно се опитва да помогне на своите членове. Знаем, че инвестициите в публичните медии в тази част от света са несъпоставими с нашите. Например във Великобритания таксата за радио и телевизия, от която се издържа Би Би Си, е близо 180 евро. Всеки член на Съюза ни е различен, но ЕСРТ застава зад всичките си членове независимо пред какви трудности са изправени  - дали става дума за недостатъчно финансиране или за опити за намеса от страна на правителствата“.

„Бих искал да видя, че БНР получава парите, които са нужни, за да изпълнява своята мисия“, казва още председателят на Радиокомитета на Европейския съюз за радио и телевизия и добавя:

„Обществените медии трябва да имат средства, за да инвестират в професионална журналистика и в национална култура. Затова те трябва да бъдат финансово подкрепени“.

Според него е много важно гражданите да знаят, че имат съюзник в лицето на обществените медии:

„Гражданите да разбират стойността и цената на това да имат независима, безпристрастна, точна и професионална журналистика. Това е инвестиция в националната култура. Ще бъдем по-богати демокрации, ако имаме по-добре информирани избиратели“.

На 11-и и 12-и април БНР ще бъде домакин на 25-ата Радиоасамблея на Европейския съюз за радио и телевизия (EBU). Тази година участниците са 107 от 39 държави от цяла Европа, представляващи 44 обществени медийни организации. Над 30 от участниците оглавяват обществени медии или радиопрограми.

Днес в Националното радио ще се проведе заседание на Радиокомитета, който е главният орган, определящ политиката в аудиосектора на обществените медии.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53
Атанас Капралов, поет и директор на Националния литературен музей

Атанас Капралов: Доста от гробовете на наши класици са оставени в забвение, немилост, тревясали

Днес се навършват 110 години от кончината на поета Пейо Яворов . Той умира на днешната дата през 1914 г. Години след смъртта му драматургичното творчество на Яворов продължава да вълнува поколенията. Мисията и трагедията на любовта в живота му не спират да привличат изследователи и публично внимание. " Пейо Яворов е един от великите поети..

публикувано на 29.10.24 в 09:52
Д-р Петко Загорчев

Д-р Петко Загорчев: Великият диригент на човешкия организъм е ендокринната система

" Ендобиогенна медицина е един нов дял в медицината, един нов подход към лечението на човешкия организъм, сподели в "Нощен Хоризонт" д-р Петко Загорчев , началник на Спешно отделение в гр. Шумен. "Тя съчетава в себе си трите съставки - ендобиогенис - тоест вътрешното движение на биологичните функции в човешкия организъм на метаболитно клетъчно..

публикувано на 29.10.24 в 09:11

Да кукуригаш, но да не съмне. Борю Зевзека, петелът на българския хумор

33 Христови години делят онзи 10 октомври от 10 октомври 1977 г., когато на екран излиза филмът "Авантаж" на Георги Дюлгеров . И в "Авантаж" има петел, и той има чувство за хумор, но не се разпорежда в курника, ами го разпореждат към затвора. Лазар Касабов Петела е джебчия със свободолюбив дух по времето на комунизма. Не случва в..

публикувано на 24.10.24 в 17:03
Антон Порязов

Антон Порязов: За пътя до Холивуд и за скитащата актьорска душа

Той се е снимал в не една или две световни, а и български продукции .  Антон Порязов е част не само от сериали като "Откраднат живот" и "Столичани в повече“, но играе рамо до рамо със световни звезди във филми като "300: Възходът на една империя" и "Непобедимите 3" : " Пътят ми до Холивуд започна от 2012 година , когато реших да последвам детската..

публикувано на 21.10.24 в 21:10

Между Испания и България Ралица Тодорова издава детски книжки

Между България и Испания една врачанка успява да издаде детска книжка "Приказки в рими". Тя е Ралица Тодорова и е на 36 години. Работи като библиотекар в читалището във Враца. Вдъхновението да пише римувани истории за малчугани идва от работата ѝ с деца в библиотеката. Преди това е била изкушена от любовната лирика. Сега живее в..

публикувано на 20.10.24 в 06:53