Къмпингите у нас стават все по-добри и все повече хора избират този начин за почивка, каза за БНР Стефко Пъргавелов от Асоциацията за къмпинг и караванинг.
„Къмпингите вече достигнаха може би над 40. Между тях почти 30 бих оценил, че са на сравнително добро ниво. Не сме в това състояние, в което бяхме преди 10 години. Имаме много добри къмпинги, които в по-голямата си степен отговарят на европейските стандарти. Причините за неподходящото състояние на някои се състоят в това, че собствениците нямат представа за това какво трябва да имат, особено от екологична гледна точка“, коментира в предаването „Хоризонт до обед“ Пъргавелов и постави наболелия въпрос за чистотата.
„Това, което трябва основно да се прави – българинът да се научи да опазва околната среда около себе си, да измени отношението си към природата. Държавата в това отношение не прави абсолютно нищо. Тя трябва да намали бюрократичните изисквания“, подчерта той.
Според него инвестицията в изграждането на къмпинг може да донесе големи печалби. По думите му, основната грешка в момента е, че се бетонира Черноморието.
В писмен отговор от Министерството на туризма посочват, че в България има добре оборудвани къмпинги, които привличат туристи от страната и чужбина, търсещи алтернативна почивка в досег с природата. Общо категоризираните къмпинги у нас са 35.
Според статистиката на НСИ реализираните нощувки в къмпинги през 2014 г. са били 32 хил., а през 2017 г. – 58 хил. Според министерството това е признак за динамичното развитие на този тип туризъм.
От ведомството посочват още, че основен приоритет е позиционирането на България като добре позната и предпочитана целогодишна туристическа дестинация и повишаване на качеството ѝ и конкурентоспособността на националния туристически продукт.
Към този момент не е постъпило конкретно предложение за изпълнение – изменение и допълнение на Закона за туризма във връзка с процедурата по категоризация на инфраструктурата.
Цветомира Цоцова от Българския къмпинг и караванинг портал „Къмпинг.бг“ посочи, че наредбата за категоризиране е много стара и в момента много от условията в нея са неприложими и неизпълними.
На този етап свободното къмпингуване е разрешено, каза тя. Според нея проблемът е, че в Закона за туризма все още няма правила.
„Основният проблем за плажните хавлии и принадлежности е, че няма обозначение кое е дюна и кое не. За да може държавата да прави забрана хората да не настъпват дадена дюна, тя трябва да вземе всички необходими мерки – възможността тези дюни да бъдат настъпвани, да бъде сведена до минимум. Дюните трябва да бъдат обозначени, трябва да бъдат оградени, трябва да има табели кое какво е, защо е забранено и защо трябва да ги пазим и чак тогава да налага глоба, когато тази забрана бъде нарушена“, коментира Цоцова.
Още по темата чуйте в звуковия файл.
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни проблеми показаха, че могат да готвят и то вкусно, да аранжират приготвените от тях ястия и най-важното - да се чувстват полезни. Кулинарният конкурс в Монтана бе възстановен след дълги години...
От днес в Кипър навлиза антициклонът "Корал", с който на средиземноморския остров идва необичайно силен студ с рекордно ниски температури под нулата, обяви Метеорологичната служба. Властите призоваха гражданите да пестят електроенергия, за да може енергийната мрежа да издържи на повишеното търсене. Кипър ще изпита редки, нетипични за средиземноморския..
Британският премиер Киър Стармър изрази подкрепа за Володимир Зеленски като "демократично избран лидер", след като американсия държавен глава Доналд Тръмп нарече украинския президент "диктатор". Стармър разговаря със Зеленски по телефона в сряда вечерта и каза, че е "напълно разумно Украйна да не провежда избори по време на война, както направи..
Испания отбелязва ръст в раждаемостта за първи път от 10 години. През миналата година броят на новородените е с 0.4% по-висок спрямо 2023. Над 322 000 бебета са родени през 2024 в Испания, което е с повече от 1300 в сравнение с 2023. Данните са на Националния статистически институт. Въпреки ръста, увеличението на ражданията не води до..
Хората от Долна Оряховица се обединиха около каузата да имат паметник на Васил Левски. Повече от две години продължи дарителската кампания. Бронзовият монумент беше открит тази вечер. Десетки жители на Долна Оряховица се събраха да почетат 152-ата годишнина от безсмъртието на Левски пред бюст-паметника на Апостола, който беше открит в центъра на..
Над 406 милиона лева са постъпилите средства по бюджетната сметка на Министерството на отбраната за периода от 1 януари 2022 г. до 11 февруари 2025 г. като компенсации за предоставяне на военна помощ на Украйна. Това посочва министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България"..
Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж снощи. Извършителят е задържан от тях. Директорът на полицията в Монтана ги поздрави и ги награди с грамоти 37-годишен жител на монтанското село Сумер нападнал 52-годишна жена от Монтана в центъра на града. Това станало снощи към 20:20 часа на улица "Стефан Караджа" в района на пощата. Нападателят е..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския..