Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кристоф Делор: В идните десетилетия обществените медии ще са ключови за подкрепа на демокрацията

Ситуацията със свободата на медиите в България трябва да се подобри, смята генералният секретар на „Репортери без граници”

Генералният секретар на „Репортери без граници” Кристоф Делор
Снимка: Ани Петрова

Борбата с фалшивите новини и пречките пред свободата на медиите на Стария континент са основните теми на продължаващата и днес медийна среща в София, на която е домакин Българското Национално Радио. За събитието в НДК дойдоха над 100 участници от близо 40 държави от Европа, Азия и Африка, представляващи 44 обществени медийни организации.

25-ата Радиоасамблея на Европейския съюз за радио и телевизия (EBU) се провежда за първи път в България.

Къде се намира страната ни на световната медийна карта и каква е причината да сме на дъното на класацията за свобода на медиите. Това бе темата на  специално блиц интервю, което Лъчезар Вълев направи с генералния секретар на „Репортери без граници” Кристоф Делор по време на форума.

„Според годишния индекс за свобода на медиите по света, който се изготвя от „Репортери без граници” и се публикува всяка година, България за съжаление е на последно място в Европа – както сред страните от Европейския съюз, така и на Балканите. България заема 111 място от общо 180 държави в доклада“, каза Делор.

„Ясно е, че ситуацията в България трябва да се подобри. Това трябва да е приоритет на властите, защото това е ключов въпрос по отношение на демокрацията. Другата седмица в четвъртък излиза новата класация. Но не мога в момента да коментирам на кое място ще бъде България там. Предстои да видим“, добави той.

- Какви са причините днес да сме на това незавидно място в класацията и за шеметния спад, който отбелязваме през последните 10 години? За сравнение - през 2007 г., когато се присъединяваме към ЕС, България е на 51-во място.

- Трябва да отбележим, че има различни нарушения на свободата на медиите в България. Те са свързани със заплахи и опасности, пред които са изправени журналистите. Ние разглеждаме и неясните обстоятелства около убийството на телевизионната журналистка в Русе. В България, повече отколкото в други страни, има конфликт на интереси. Много от тях са свързани с олигарси, които са купили медии и ги използват за упражняване на влияние. Понякога дори отправят заплахи към хора, определяни от тях като врагове. Също така има съдебни дела, които се водят срещу медийни групи, определяни като независими. Това са основните причини, заради които България е на това място в класацията за свобода на медиите.

- В тази среда, която и вие описахте и във времената на фалшиви новини и дезинформация, каква трябва да е ролята на обществените медии като Българското национално радио?

- Първото и най-важно нещо е да правим разликата между държавните и обществените медии. За съжаление в Европа има правителства, които смятат, че  финансираните с публични средства медии или тези, получаващи държавно финансиране, трябва да бъдат нещо като пропагандна машина на правителството. Това например стана в Полша. Там те имаха обществена медия, която да кажем, че работеше в полза на обществото. Няколко месеца по-късно обаче успяват да я превърнат в държавна пропагандна медия. Понякога това може да бъде много опасно. На първо място обществените медии трябва да работят за обществото, а не за правителството. Който и да те финансира – частни или обществени фондове – независимостта на редакционната политика трябва да е абсолютно ключова. В един доминиран от частната конкуренция свят, понякога журналистиката изпитва икономически затруднения, което може да доведе до спад в нейното качество. През следващите години, дори десетилетия, именно обществените медии ще имат ключовата роля да работят в подкрепа на демокрацията чрез посочване на фактите, които ни помагат да разбираме света и нашето обкръжение и които циркулират в информационната и новинарска джунгла, в която живеем. В тази среда често важи законът на джунглата - хищниците винаги оцелява и много често тяхната цел е да разпространяват своята пропаганда.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте

Марк Рюте: Путин няма да посмее да нападне страна от НАТО

Руският президент Владимир Путин няма да посмее да нападне страна от НАТО, заяви генералният секретар на НАТО Марк Рюте пред Мюнхенската конференция по сигурността. Рюте обяви, че е оптимист за отношенията между Европа и САЩ. Той също така заяви, че не вярва Русия да нападне страна от НАТО, но предупреди, че ако се осмели да го направи, НАТО ще..

публикувано на 15.02.25 в 21:58
Илон Мъск

Съдия постанови: Отделът на Мъск може да продължи да има достъп до чувствителни бази данни

Американски федерален съдия постанови, че новият отдел за правителствена ефективност, ръководен от американския милиардер и предприемач Илон Мъск може да продължи да има достъп до чувствителни бази данни на три федерални агенции. С това решение съдия Джон Бейтс от Вашингтон отхвърли иска за блокиране на достъпа на екипа на Илон Мъск, до..

публикувано на 15.02.25 в 21:54
Партията провежда 51-вия си конгрес

Още двама се отказаха от надпреварата за председател на БСП

Седем кандидати остават в надпреварата за лидер на БСП.  Румен Овчаров и Дора Янкова също се отказаха от битката за председателското място.  Заседанието на 51-вия конгрес на БСП продължава.

публикувано на 15.02.25 в 21:47
Автомобилът, който беше врязан сред протестиращи в Мюнхен, 13 февруари 2025 г.

След атентата в Мюнхен: Майка и детето ѝ починаха в болница

37-годишна жена и 2-годишната ѝ дъщеря починаха в болницата от нараняванията си, които са получили при атентата в четвъртък в Мюнхен, при който афганистанец се вряза с кола в група протестиращи. Това са първите жертви на терористичния акт, при който пострадаха 36 души. Както БНР информира, 24-годишният Фархад призна пред германските..

публикувано на 15.02.25 в 19:59
Президентът на Украйна Володомир Зеленски

Зеленски отказа на САЩ, няма да имат собственост върху 50% от редкоземните метали на Украйна

Украинският президент Володимир Зеленски отхвърли предложението на САЩ да поеме собствеността върху около 50 процента от правата върху редкоземните минерали на Украйна и се опитва да договори по-добра сделка, това съобщи днес "Файненшъл таймс", позовавайки се на източници, запознати с въпроса. Самият Володимир Зеленски заяви днес в кулоарите..

публикувано на 15.02.25 в 19:51

Извозиха 15 тона отпадъци от двора на болницата във Враца

15 тона отпадъци, трупани с години са извозени от площадката за сметосъбиране в двора на Многопрофилната болница за активно лечение "Христо Ботев" във Враца.  Мястото, регистрирано и обособено за събиране на болничен отпадък през последните години е използвано и за неопасни отпадъци.  Извозването им е започнало миналата година. За справяне с..

публикувано на 15.02.25 в 19:18

Премахнаха прекия избор за председател на БСП

Делегатите на 51-ия конгрес на БСП гласуваха да се премахне прекия избор за председател на партията. Това означава, че лидерът на левицата отново ще се избира от конгреса. В надпревара остават общо 9 кандидати – Атанас Зафиров, Борислав Гуцанов, Кристиян Вигенин, Калоян Паргов, Дора Янкова, Румен Овчаров, Борис Цветков, Боян Балев и Руси..

публикувано на 15.02.25 в 19:02