Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лидерът на Северна Корея Ким Чен-ун си присъди ново звание

Ким Чен-ун

Севернокорейският управник Ким Чен-ун си присъди ново звание и то вероятно ще предизвика ужас в Сеул: държавните медии в КНДР наричат Ким „Върховен представител на целия корейски народ“, предаде ДПА.

Новото звание за пръв път беше забелязано преди няколко дни в съобщенията за новоизбрания състав на Върховното народно събрание - севернокорейския парламент.

„Претенцията да бъде лидерът на всички корейци е в съзвучие с дългосрочната цел на Ким Чен-ун да обедини Корейския полуостров под свое ръководство“, написа експертът по Северна Корея от Виенския университет Рюдигер Франк.

Макар от правителството в Сеул все още да няма официална реакция, южнокорейски анализатори подозират, че новото звание на Ким може да послужи и за още по-голяма консолидация на позицията му.

Миналата година Ким и южнокорейският президент Мун Дже-ин се срещнаха три пъти. На първата среща през април те се споразумяха да премахнат ядрените оръжия на Корейския полуостров. Макар че общата декларация остави отворен въпроса за конкретните мерки за постигане на ядреното разоръжаване, срещата направи много за подобряване на междукорейските отношения, отбелязва ДПА.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гроздан Караджов: Не може да се прави връзка с Хитрино

Товарна жп композиция с цистерни катастрофира край симеоновградското село Пясъчево. При инцидента няма жертви, няма и опасност за близките населени места , след като около 10 вагона от общо 34 в композицията излязоха от релсите. Водещата машина и една от цистерните след локомотива са се откъснали от композицията и се намират на поне..

публикувано на 15.08.25 в 12:24

Стотици миряни на патриаршеската литургия в Кюстендил

Стотици миряни са на литургията, оглавена от патриарх Даниил в  централния храм "Успение Богородично" в Кюстендил за Деня на Божията майка.  Някои бяха дошли от рано да срещнат Негово светейшество. Доскорошният каноничен свещеник, вече в пенсия, който пише черковна поезия и детски стихове, Ангел Десподов е дошъл от с. Жиленци "Състуденти..

публикувано на 15.08.25 в 12:21
Путин и Тръмп по време на среща в Хамбург, юли 2017 г.

Вашингтон изрази оптимизъм за срещата между Тръмп и Путин

Вашингтон изрази оптимизъм за днешната дългоочаквана среща между президентите на Съединените щати и Русия в Аляска. Решаващите преговори за мир в Украйна обаче ще се състоят на следващ етап и с участието на Украйна, заяви американският президент Доналд Тръмп. Началото на разговорите в Анкоридж е обявено за 22:00 ч. българско време тази вечер...

публикувано на 15.08.25 в 11:53

Насоките за двойно обозначаване и заплащане в брой при приемане на еврото ще бъдат публикувани другата седмица

Министерство на икономиката и бизнесът приеха насоки за двойно обозначаване и заплащане в брой при въвеждане на еврото. Другата седмица ще бъдат публикувани на официалния държавен сайт Еврото БГ.  От 1 януари 26 година ще отпаднат разходите за превалутиране и за поддържане на левови и еврови сметки, което ще спести 1.1 млрд. лева на бизнеса, посочи..

публикувано на 15.08.25 в 11:47

Най-високопоставеният офицер на Великобритания: Путин не иска война с НАТО, защото ще загуби

Западът не трябва да се страхува от Владимир Путин, предупреди началникът на британските въоръжени сили преди срещата на Доналд Тръмп с руския президент, която е с висок залог.  В писмо до "Дейли телеграф" адмирал Тони Радакин заяви, че съюзниците от НАТО трябва да бъдат "напористи във всяка област – ядрена, сухопътна, морска, въздушна, кибер и..

публикувано на 15.08.25 в 11:31

Политико: ЕС може да даде на Молдова предимство пред Украйна в присъединителния процес

ЕС може да даде на Молдова преднина в процеса по присъединяване към Съюза, като ѝ даде предимство пред Украйна — за първи път от началото на общия им европейски път. Това съобщава "Политико", позовавайки се на трима дипломати и един представител на ЕС. Планът, който се обсъжда, предвижда европейските страни да одобрят отварянето на първи..

публикувано на 15.08.25 в 11:24

В Гърция празнуват с голяма тържественост Успение Богородично

С изключителна тържественост отбелязват празника Успение Богородично в Гърция. Тържествено бият камбаните. Църкви и манастири са пълни с вярващи, които се молят пред иконата на Света Богородица. На литургия присъстват и много чужденци. Много от тях пристигнаха в Гърция специално за празника. С изключителна тържественост отбелязват празника..

публикувано на 15.08.25 в 11:17