Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Евродепутатите одобриха директива срещу двойния стандарт при храните

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Европейският парламент гласува за забрана на т.нар. „двоен стандарт“ при храните. На последното си пленарно заседание в настоящия мандат на ЕП евродепутатите приеха „Новия търговски механизъм за потребителите“. С него се забранява разпространението на храни и напитки от едни и същи марки с различен състав в рамките на ЕС и се позволява налагането на санкции за нарушителите.

Текстът бе приет с 474 гласа „за“ срещу 163 „против“ и 14 „въздържал се“.

След като директивата бъде одобрена от Съвета на министрите, страните членки ще имат срок до 2 годинида я приложат в националното си законодателство.

С промените в пакета законодателство потребителите ще получат по-добра защита от заблуждаващи нелоялни практики. Така например популярни онлайн-платформи вече ще трябва да разкрият основни параметри, които определят как се класират офертите, получени от заявка при търсене. Актуализираните потребителски правила регулират и въпроса с така наречения „двоен стандарт“, когато хранителни продукти и напитки от една и съща марка се предлагат в различните страни от ЕС с различен състав или характеристики.

Освен санкции в размер от най-малко 4 процента от годишния оборот за компаниите, които нарушават потребителските правила в няколко държави-членки, текстовете предвиждат и 2 милиона евро глоба при липсата на финансов отчет.

Еврокомисарят по правосъдието Вера Йоурова заяви в пленарната зала по време на дебатите късно снощи: "Знам, че много от евродепутатите се бореха за това от години. Това помогна да включим темата в дневния политически ред. Горда съм с това, че със споразумението за актуализиране на потребителските правила Еврокомисията излезе за първи път със законодателно предложение, с което да бъде сложен край на двойния стандарт при продуктите във всички страни от Евросъюза".

Даниел Далтон, основен преговарящ на страна на парламента по промените в законодателството, определи  постигнатото като успех и изрази очакване, че след анализ на ефекта от прилагането на  новите правила, Еврокомисията да предприеме още стъпки за защита на потребителските права: "Този пакет подобрява в значителна степен правата на потребителите в ерата на интернет като предоставя нови защити и информация на потребителите, когато купуват. Потребителите вече не могат да бъдат заблуждавани от продукти, изработени по различни стандарти, но продавани под същото име в различните държави-членки. Със споразумението поставяме началото. Знам, че колеги настояваха да стигнем по-далече, но нека бъда ясен: споразумението между Съвета и Комисията беше на ръба да се провали, а това означаваше да останем без силна защита на потребителите само няколко седмици преди изборите".

Въпреки настояванията на български евродепутати двойният стандарт да бъде включен в черния списък с нелоялните търговски практики, остана текстът това да бъде преценено от Еврокомисията в срок до 2 години.

„Европейските институции показаха, че стоят на страната на своите граждани”. Така омбудсманът Мая  Манолова коментира премахването на двойния стандарт  при храните в страните- членки на Европейския съюз, одобрено на днешното пленарно заседание на Европейския парламент.

Промените забраняват разпространението на храни и напитки от едни и същи марки с различен състав в рамките на ЕС и позволят налагането на финансови санкции за нарушителите в размер не по-малък от 4% от годишния оборот на производителя.

Пред „Хоризонт” Манолова, която работи от 3 години за премахване на двойните стандарти чрез различни инициативи, заяви:

„Просто искам да кажа, че съм много горда, че България най-накрая спечели. Мисля, че го заслужаваме много. Но честно казано това не е моята победа, в никакъв случай. Това е победата на всичките хора, които са гласували за мен и наистина съм много благодарна за това. Няма как да купиш това нещо, хората или гласуват или не. Повярваха в мен и наистина има нещо в това. Благодаря много“.

България има две години да приложи директивата към националното законодателство и тепърва предстои да бъде решено за какво ще бъдат използвани средствата от наложените глоби, постъпили в националния бюджет и дали ще бъде създаден специален компенсационен фонд.

Три проучвания на българското министерство на земеделието и храните показват, че има редица разлики в състава на продуктите, които се предлагат под една и съща марка на пазара в Източна и в Западна Европа.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Емил Радев: Битката с двойните стандарти при храните ще продължи

Текстовете, които касаят двойния стандарт на храните, не са толкова силни, колкото искахме да бъдат, заяви пред БНР евродепутатът от ЕНП и ГЕРБ Емил Радев преди днешното обсъждане в ЕП на промените в правилата на Съюза за защита на потребителите...

публикувано на 16.04.19 в 10:11
ВИЖТЕ ОЩЕ

Борисов: ПП-ДБ оттеглиха кандидата си за председател на НС и решиха да си правят коалиция с "Възраждане"

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира идеята Атанас Атанасов от ДСБ бъде номиниран за председател на Народното събрание. "Предложихме на колегите от ПП-ДБ, защото вече 2, 3, 4, 5 седмици се занимаваме само с председателя на парламента...

публикувано на 30.11.24 в 12:06

Откриват официално метрото в Солун

След почти 30 години изграждане днес се открива метрото в Солун. Изградени са 13 станции по първия лъч на подземната железница. Всички открити при разкопките археологически находки са изложени в музей на станцията "Венизелос". Той е достъпен..

публикувано на 30.11.24 в 11:58

Евробарометър отчете най-високо ниво на доверие в ЕС от 2007 г. насам

Проучване на Евробарометър отчита най-високото ниво на доверие в Европейския съюз от 2007 година насам и най-високото ниво на подкрепа за еврото досега.  Резултатите от него подчертават ключови тенденции в България, където доверието в съюза е малко..

публикувано на 30.11.24 в 11:41
Доналд Тръмп с ген. Кийт Келог

Назначаването на Келог – признак, че подходът на САЩ към Русия ще се втвърди

Доналд Тръмп номинира тази седмица генерала от резерва Кийт Келог за свой помощник и специален пратеник за Украйна и Русия. Така новоизбраният президент на Съединените щати даде най-ясния до момента знак как възнамерява да изпълни едно от ключовите..

публикувано на 30.11.24 в 11:35

Над 300 подкрепиха фермерите, чиито стада бяха диагностицирани с чума във Велинград

Над 300 души се събраха във Велинград, в подкрепа на фермерите, чийто стада са поставени под карантина заради положителни проби за чума.  За да не се нарушат мерките за ограничаване на болестта, районът около фермите е отцепен, без достъп в..

публикувано на 30.11.24 в 11:08

Рафаел Лос: На Германия не ѝ достигат воля и далновидност

В състояние ли е Европа да не допусне Вашингтон и Москва да решават съдбата ѝ, без да я питат? Ще може ли да се брани от войнствена Русия без Америка? Има ли лидер, на когото Европа може да разчита? Съвсем естествено е да погледнем първо към..

публикувано на 30.11.24 в 11:05
Руслан Стефанов

Руслан Стефанов: България има алтернатива заради договора с "Боташ". Газова криза не се очаква

"Много е трудно да се прогнозира пълният ефект. Това, което се вижда, е непосредственият шоков ефект върху руската икономика . На второ място – потребителите на руски газ , най-големите останали: Унгария и Сърбия най-непосредствено, и съответно..

публикувано на 30.11.24 в 10:53