Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пчеларите в Добрич регистрират огромни загуби - стотици пчелни семейства измират

За поредна година добруджанските производители на мед страдат от масово отравяне на пчелите и неспазване на правилата за пръскане

| обновено на 19.04.19 в 15:09
Снимка: БГНЕС

Стотици пчелни семейства в област Добрич са измрели през последните седмици. За проблема със загубата на милиони пчели по това време на годината пчеларите алармират от години, но ситуацията не се е променила до този момент. 

Въпреки законодателните мерки и нормативи при пръскането на земеделските култури, определени в Наредба номер 13 и въпреки че проблемът с умирането на пчели в световен мащаб е изключително сериозен, и досега няма адекватна реакция от страна на държавата при подобни случаи. Проблемът според експерти в областта е не в броя на пострадалите пчелни семейства, а в повторяемостта на ситуацията и превръщането ѝ в регулярна практика, на която пчеларите трудно могат да противодействат.

За поредна година пчеларите в Добруджа се оплакват от масово отравяне на пчели и неспазване от страна на земеделците на правилата за пръскане на стопанските култури. По думите на члена на Управителния съвет на Дружеството на пчеларите в Добруджа „Пчела Добрич“ Мартин Петров загубите и тази година са огромни.

От 2016 година в България е приета Наредба номер 13, с която се уреждат мерките за опазването на пчелите и пчелните семейства от отравяне и стават ясни начините за провеждане на растителнозащитни, дезинфекционни и дезинсекционни дейности. Фактите обаче показват, че от септември месец 2016 година, когато наредбата е обнародвана в Държавен вестник, до днес практиката с умиращи масово пчели заради отравяне не е преустановена. Имаме си поредният документ, който обаче не функционира, споделя още Мартин Петров:

"Документално всичко е перфектно, както много неща в България, но въпросът е какво се случва реално. Всичко е перфектно, когато го четеш".

На един пчелар ще му струва много да докаже щетите за производството си

Въпреки масовото измиране на пчелни семейства, само седем са подадените жалби от пчелари до Областната дирекция по земеделие в Добрич. Според Мартин Петров няколко са причините производителите на мед да не търсят институциите в такива ситуации:

"Едната от причините е страх за натиск от арендатори. Другото, което съм чувал като причина, е, че се притесняват, че когато видят прекупвачи, че са им натровени пчелите, няма да им вземат продукцията. Популярна версия е и финансовият натиск - за да стартираш процедурата по проби, по дела, евентуално - всичко това е свързано със средства".

Финансовите проблеми, за които Мартин Петров говори, са в прекомерните суми, които един пчелар трябва да отдели, за да бъде направено изследване на съседните на кошерите му стопански земи. За невъзможността таксите да бъдат платени от един човек, споделя и Димитър Димитров, пчелар от осем години и един от пострадалите и тази година. 

Преди натравянето Димитров е имал 130 пчелни семейства, в момента не знае колко са останали. "За 8 години това е третото натравяне на пчелни семейства. Годината сега започва, а те ме връщат назад", твърди той и нарича "прах в очите" субсидиите, които държавата отпуска на пчеларите.

Държавата не предоставя на пчеларите обезщетения при отравяне на пчелите

Мариана Трифонова от Шабла коментира, че пчеларите не само че трудно могат да докажат сами как и от кого са били отровени пчелите им, но и държавата не им предоставя никакви обезщетения или възможност за застраховка на кошерите при отравяне.

Пчелите помагат за опрашването на 90% от зърнените култури в света, те са отговорни и за продукцията на 70 процента от плодовете, зеленчуците, ядките и семената, които консумираме ежедневно. Айнщайн още е казал, че изчезнат ли пчелите, след четири години ще изчезне и човечеството. Дали наистина е така, можем само да предполагаме, но дори  и да оцелеем, то светът ни ще е напълно различен.

ООН и ЕС алармират за проблема от години, а в България си играем на писане на закони на хартия и пълната липса на заинтересованост дали те се спазват. Докога?

 Репортажа на Мая Щърбанова за предаването „Хоризонт за вас“ можете да чуете от звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Заплаха ли е старостилната църква за БПЦ?

В предаването "12+4" богословът проф. Иван Желев посочи, че тук въпросът е защо точно сега е реагирал Върховният касационен съд . " Българската православна църква е "запазена марка" . Не може всеки да се нарича православен и да се нарича различен от БПЦ. Притеснителното е, че сега всеки може да започне да си регистрира някаква православна..

публикувано на 31.12.24 в 15:02

Военен обзор за отминаващата 2024-а

Под знака на 20-ата годишната от членството в НАТО българската армия посрещна и изпрати 2024-а година. Но във времето на навлизането в третото десетилетие от членството ни вече стават ясни много истини за състоянието на отбраната. " Прекалено много се криехме в тези 20 години зад колективната отбрана - те ще ни помогнат, те ще ни спасят...

публикувано на 31.12.24 в 12:39

Скандалите в земеделието и земеделието извън скандалите

" Къса клечка изтегли служебният министър на земеделието Георги Тахов . Беше ясно, че чумата по дребните преживни животни няма да ни подмине. Меко казано, той предприе странно действие, като поиска трети проби. От Агенцията по храните на Комисия по земеделие признаха, че това е неправомерно действие". Това коментира пред БНР Анета Божидарова от..

публикувано на 31.12.24 в 11:54

Историята на Теди: История за човечност, дарителство и вяра в чудеса

Дните от последния месец от годината отварят широко вратите на дарителството и човешката съпричастност.  Историята на Силвия Ковачева и нейните две дъщери е изпълнена с болка и надежда, с усмивка и благодарност. Третокласничката Теодора ходи на училище с инвалидна количка, а по-голямата ѝ сестра Ивелина продължава да рисува икони и единствената..

публикувано на 30.12.24 в 10:48

Кметът на Ловеч: Ще имаме колективен иск към електроразпределителното предприятие, отделно ще искаме компенсации от държавата

В 12 села все още има абонати без ток - това са над 150 абоната , съобщи пред БНР кметът на Ловеч Страцимир Петков. Това е и причината днес жители на ловешки села да излязат на протест . Обявено е, че ще блокират пътя София - Варна при пътен възел "Абланица" . По информация на "Електрохолд" без ток има населени места в общините Троян, Тетевен и..

публикувано на 30.12.24 в 09:26
Колаж от онлайн групата на Анастасия Карнаух

На онлайн среща Анастасия Карнаух днес разказва как да си поставим "50 цели за 2025 година"

Нужно ли е да си поставяме цели, които да изпълним през Новата година, която чука вече на вратата ни? И к олко е добре да бъдат те, за да бъдат реализирани - ще може да научите днес от 15 часа на онлайн срещата, организирана в социалната мрежа "Фейсбук" от Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на..

публикувано на 29.12.24 в 08:44

Екатерина Ангелова за тревожността: Ако не се потърси помощ, нещата се задълбочават

" Когато преживееш нещо лично, след това искаш по всякакъв начин да измъкнеш хората, които в момента преживяват това, защото си разбирал болката, трудността и начина, по който те се чувстват ".  Това обясни пред БНР Екатерина Ангелова, която създаде платформата "Поговори с мен", насочена към хора с множествена склероза и депресия. Самата тя е с..

публикувано на 27.12.24 в 11:49