Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пчеларите в Добрич регистрират огромни загуби - стотици пчелни семейства измират

За поредна година добруджанските производители на мед страдат от масово отравяне на пчелите и неспазване на правилата за пръскане

| обновено на 19.04.19 в 15:09
Снимка: БГНЕС

Стотици пчелни семейства в област Добрич са измрели през последните седмици. За проблема със загубата на милиони пчели по това време на годината пчеларите алармират от години, но ситуацията не се е променила до този момент. 

Въпреки законодателните мерки и нормативи при пръскането на земеделските култури, определени в Наредба номер 13 и въпреки че проблемът с умирането на пчели в световен мащаб е изключително сериозен, и досега няма адекватна реакция от страна на държавата при подобни случаи. Проблемът според експерти в областта е не в броя на пострадалите пчелни семейства, а в повторяемостта на ситуацията и превръщането ѝ в регулярна практика, на която пчеларите трудно могат да противодействат.

За поредна година пчеларите в Добруджа се оплакват от масово отравяне на пчели и неспазване от страна на земеделците на правилата за пръскане на стопанските култури. По думите на члена на Управителния съвет на Дружеството на пчеларите в Добруджа „Пчела Добрич“ Мартин Петров загубите и тази година са огромни.

От 2016 година в България е приета Наредба номер 13, с която се уреждат мерките за опазването на пчелите и пчелните семейства от отравяне и стават ясни начините за провеждане на растителнозащитни, дезинфекционни и дезинсекционни дейности. Фактите обаче показват, че от септември месец 2016 година, когато наредбата е обнародвана в Държавен вестник, до днес практиката с умиращи масово пчели заради отравяне не е преустановена. Имаме си поредният документ, който обаче не функционира, споделя още Мартин Петров:

"Документално всичко е перфектно, както много неща в България, но въпросът е какво се случва реално. Всичко е перфектно, когато го четеш".

На един пчелар ще му струва много да докаже щетите за производството си

Въпреки масовото измиране на пчелни семейства, само седем са подадените жалби от пчелари до Областната дирекция по земеделие в Добрич. Според Мартин Петров няколко са причините производителите на мед да не търсят институциите в такива ситуации:

"Едната от причините е страх за натиск от арендатори. Другото, което съм чувал като причина, е, че се притесняват, че когато видят прекупвачи, че са им натровени пчелите, няма да им вземат продукцията. Популярна версия е и финансовият натиск - за да стартираш процедурата по проби, по дела, евентуално - всичко това е свързано със средства".

Финансовите проблеми, за които Мартин Петров говори, са в прекомерните суми, които един пчелар трябва да отдели, за да бъде направено изследване на съседните на кошерите му стопански земи. За невъзможността таксите да бъдат платени от един човек, споделя и Димитър Димитров, пчелар от осем години и един от пострадалите и тази година. 

Преди натравянето Димитров е имал 130 пчелни семейства, в момента не знае колко са останали. "За 8 години това е третото натравяне на пчелни семейства. Годината сега започва, а те ме връщат назад", твърди той и нарича "прах в очите" субсидиите, които държавата отпуска на пчеларите.

Държавата не предоставя на пчеларите обезщетения при отравяне на пчелите

Мариана Трифонова от Шабла коментира, че пчеларите не само че трудно могат да докажат сами как и от кого са били отровени пчелите им, но и държавата не им предоставя никакви обезщетения или възможност за застраховка на кошерите при отравяне.

Пчелите помагат за опрашването на 90% от зърнените култури в света, те са отговорни и за продукцията на 70 процента от плодовете, зеленчуците, ядките и семената, които консумираме ежедневно. Айнщайн още е казал, че изчезнат ли пчелите, след четири години ще изчезне и човечеството. Дали наистина е така, можем само да предполагаме, но дори  и да оцелеем, то светът ни ще е напълно различен.

ООН и ЕС алармират за проблема от години, а в България си играем на писане на закони на хартия и пълната липса на заинтересованост дали те се спазват. Докога?

 Репортажа на Мая Щърбанова за предаването „Хоризонт за вас“ можете да чуете от звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Величка Микова

България е с една от най-дългите работни седмици в ЕС, причината - ниските доходи

България е една от страните в Европейския съюз с най-дългата работна седмица - 39 часа, при средно малко над 36 часа за съюза . Това показват най-новите данни на Евростат. Преди нас в класацията по този показател са само Гърция с почти 40 часа, както и Румъния и Полша - с по над 39 часа. На другия полюс е Нидерландия - с малко над 32 часа..

публикувано на 08.07.24 в 10:23
Стоян Михалев дава брифинг -  7 юли 2024 г.

Какво означава лансираната от ДСБ идея за съставяне на "технически кабинет" с третия мандат

Партия "Демократи за силна България" предлага на партньорите си от коалиция ПП-ДБ да поискат третия мандат за съставяне на "технически кабинет" като изход от политическата криза. Междувременно в София се провежда Националният съвет на "Продължаваме промяната", който обсъжда предстоящите си приоритети и работата в коалиционния формат.  ДСБ предлага..

публикувано на 07.07.24 в 15:33
Руслан Трад

Руслан Трад: Скептичен съм за възобновяване на преговорите за примирие в Газа

Тепърва новият ирански президент Масуд Пезешкян ще има много проблеми. Това заяви пред БНР Руслан Трад, журналист, съосновател на военния журнал "De Re Militari". "Пезешкян го определят като реформист, само защото не е толкова краен колкото своя опонент Саид Джалили. Разбира се, има реформистки идеи. Пезешкян има идеи за връщане на масата за..

публикувано на 06.07.24 в 13:22
Изглед към сградата на британския парламент

Проф. Марк Шанахан: Усилията за отцепване на Шотландия бяха върнати десетилетия назад

"Политически трус" - това е краткият коментар за резултатите от изборите във Великобритания. От една страна заради повече от убедителната победа на лейбъристите, които сега ще имат много по-голямо мнозинство от Борис Джонсън на предишните избори през 2019 година и ще се чувстват съвсем комфортно в Камарата на общините. Докато загубилите консерватори..

публикувано на 06.07.24 в 12:18
Йенс Столтенберг

Столтенберг: Унгарският премиер Орбан не представлява НАТО на посещението си в Москва

Унгарският премиер Виктор Орбан не представлява НАТО на посещението си в Москва, а само страната си - така генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг коментира неговата визита. "Премиерът Орбан е бил в Москва и преди, той ни информира и за тази визита. Надявам се следващата седмица да ни каже повече за нея във Вашингтон и да..

публикувано на 05.07.24 в 15:19
Ерик Мамер, говорител на ЕК

ЕК: Пътуването на Орбан в Москва не е координирано нито с Комисията, нито с някой друг

Визитата на унгарския премиер Виктор Орбан в Москва поставя под сериозен въпрос традиционната визита на Комисията в страната, ротационен председател на Европейския съюз, заяви говорителят на Еврокомисията Ерик Мамер. Принцип тя се прави през първата седмица на поемането на председателството, което за Унгария започна на 1-ви юли. По-късно се..

публикувано на 05.07.24 в 14:43

Проф. Димитър Вацов: Виждаме загуба на управляемост от страна на олигархията

Виждаме загуба на управляемост от страна на олигархията, на клиентелистките партии . Коментара направи пред БНР  проф. Димитър Вацов, философ, преподавател в Нов български университет и политически анализатор, като уточни, че очевидно отиваме на нови избори . "Я сно беше, че правителството, което ГЕРБ предложи, не можеше да мине . Това, което..

публикувано на 04.07.24 в 15:51