Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Традиционното дайре от Галиция по калдаръмите на Пловдив - Pandeireteiras sen Fronteiros събра погледите на пловдивчани и гости

Pandeireteiras sen Fronteiros в Пловдив, снимка Ирина Недева


Започнахме с Испания и ще завършим с нея -  от Толедо до Пловдив - но и от Пловдив до Галиция е посоката, която сега ще вземем.

   Аточа е една от музикантките, която ще бъде нашият гид в музиката на Галиция и традиционната употреба на музикалния инструмент дайре. 25 пандеретейдас - жени, които свирят на тамбурин  и сред тях няколко мъже с техните цветни шарени дрежи събираха погледите по каменните улици на стария Пловдив.

Pandeireteiras sen Fronteiros в Пловдив

Пълното ни име е Пандеретейдас сен Фронтейрос . Пандеретейда е жена която свири на тамборин, на български казваме дайре. И сме без граници защото такава е идеята. Обичаме да пътуваме по света и да учим от чуждите култури, взимаме вдъхновение и идеи. Ние сме група от млекари, правим сирене в нашия роден град в северна Испания, в Галиция - след работа свирим на тамборини, вид дайрета...идваме всъщност от различни градове в провинция ла Коруня, от цяла Галиция, но имаме и хора извън Галиция също така. Да, това е нашият начин на живот... не е просто хоби.харесва ни да сме така облечени. Така са изглеждали нашите баби и дядовци, така изглеждаме и ние. Така се обличаме защото искае да пазим традициите. Преди това всеки от нас си имаше собствен стил на живот и различни професии, но откакто се срещнахме през 2014 започнахме да живеем така. Наистина сме нещо като голямо семейство, комуна може да кажете.

Шуршу, Недева и Аточа
Как решихте да дойдете в Б-я и по-точно в Пловдив?

Искахме да опознаем България. Знаехме, че в Б-я има стара традиция в правенето на сирене. Имате хубаво сирене и богата култура.

Знаете ли, че Пловдив е Европепйска стлица на културата?

Не знаехме преди да дойдем тук в Пловдив. Но намираме, че това е прекрасно.


Попитах Аточа дали са се запознали с българската фолк лорна традиция?

Да, да... запознахме се с хора, които я познават добре. А пък Шуршу, един от основните певци в групата се вълнува и от еврейската музикална традиция. И той знае някои сефарадски песни, които са били записвани в България и това беше и това е другото важно нещо заради което сме тук. И тук и в софия срещнахме и местни музиканти.   


 В разговора се намесва и Шуршу.

 Шуршу е Жоро, нещо като Георги на нашия език в Галиция, допълва той.

Колко важно е хората да танцуват и всичко да е на улицата?

Много е важно, когато свирим на улицата или на сцена се опитваме да предадем щастието, което ние самите изпитваме. Обичаме хората да танцуват и самите ние понякога танцуваме.

Днес Пандеретейдас сен Фронтейрос (Pandeireteiras sen Fronteiros) тръгват обратно към Испания, но няма да се приберат веднага на  север в родната Галиция. Отиват в Андалусия, защото за тях пътуването на музиката е най-важното нещо в живота.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва седми сезон на "Литературните маршрути"

Започва седмият сезон на "Литературните маршрути" .  Фондация "Прочети София" организира събитието, което през тази година включва 12 нови градски литературни тура. Авторите им са поети, писатели, философи, журналисти, литературни историци.  Тази вечер ще се проведе първото събитие – "Европа в българската литература".  Многоликата..

публикувано на 09.05.25 в 15:56

Деветата на Бетовен с грандиозно изпълнение в Шумен и София

Два празника - Денят на Европа, 9 май, и Денят на светите братя Кирил и Методий, 11 май, ще бъдат отбелязани внушително с музика в Шумен и София - с изпълнение на Симфония №9 от Лудвиг ван Бетовен. В петък на сцената в Арена Шумен и в неделя в столичния Национален дворец на културата от 19 ч. ще застанат два оркестъра и 10 хорови състава от..

публикувано на 08.05.25 в 20:50
Маргарита Калчева

Пролетен полъх в концерта на Радиооркестъра на 9 май

„Пролетен полъх“ е наречен концертът на Симфоничния оркестър на БНР в зала "България" на 9 май от 19 часа.  Главният диригент Константин Илиевски е избрал отново нелек репертоар, който да покаже големите технически и звукови възможности на състава – симфоничната поема „Веселите шеги на Тил Ойленшпигел“ от Рихард Щраус, "Пролетно тайнство" от Игор..

публикувано на 08.05.25 в 20:18
Хор на софийските момчета

Великденски концерт на Хора на софийските момчета на 11 май

На 11 май от 18.00 часа в православния храм "Св. Параскева" ще се състои традиционният Великденски концерт на Хора на софийските момчета. Водещ концерта ще е ставрофорен иконом д-р Кирил Попов, а солист ще бъде сопраното Таня Лазарова. " На 11 май Българската православна църква почита светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий ...

публикувано на 08.05.25 в 09:55

Люлякови музикални вечери в Ловеч

В Ловеч тази вечер се откриват традиционните Люлякови музикални вечери. Люляковите музикални вечери водят началото си още от 1905 г., преминават през различни форми, прекъснати са в началото на 90-години на миналия век и са възстановени през 2014 г., поясни секретарят на ловчанското читалище "Наука 1870 г." Пепа Стаменова: "Люляците са..

публикувано на 08.05.25 в 07:43

"Надпяване" – фолклорна класация, май 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредени в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 07.05.25 в 11:06

Отвъд красивия образ: Фотографията като изразяване на емоция

За да открие вдъхновение, човек трябва да спре, да се огледа и да се заслуша – в този век на непрекъснато висене в социалните мрежи сякаш все по-рядко чуваме собствения си глас . Така смята потомственият фотограф Емануил Трейман. По думите му, вдъхновение може да е всичко . Вече 15 години чрез различни инициативи Трейман работи върху..

публикувано на 07.05.25 в 06:58