Пълното ни име е Пандеретейдас сен Фронтейрос . Пандеретейда е жена която свири на тамборин, на български казваме дайре. И сме без граници защото такава е идеята. Обичаме да пътуваме по света и да учим от чуждите култури, взимаме вдъхновение и идеи. Ние сме група от млекари, правим сирене в нашия роден град в северна Испания, в Галиция - след работа свирим на тамборини, вид дайрета...идваме всъщност от различни градове в провинция ла Коруня, от цяла Галиция, но имаме и хора извън Галиция също така. Да, това е нашият начин на живот... не е просто хоби.харесва ни да сме така облечени. Така са изглеждали нашите баби и дядовци, така изглеждаме и ние. Така се обличаме защото искае да пазим традициите. Преди това всеки от нас си имаше собствен стил на живот и различни професии, но откакто се срещнахме през 2014 започнахме да живеем така. Наистина сме нещо като голямо семейство, комуна може да кажете.
Как решихте да дойдете в Б-я и по-точно в Пловдив?
Искахме да опознаем България. Знаехме, че в Б-я има стара традиция в правенето на сирене. Имате хубаво сирене и богата култура.
Знаете ли, че Пловдив е Европепйска стлица на културата?
Не знаехме преди да дойдем тук в Пловдив. Но намираме, че това е прекрасно.
Попитах Аточа дали са се запознали с българската фолк лорна традиция?
Да, да... запознахме се с хора, които я познават добре. А пък Шуршу, един от основните певци в групата се вълнува и от еврейската музикална традиция. И той знае някои сефарадски песни, които са били записвани в България и това беше и това е другото важно нещо заради което сме тук. И тук и в софия срещнахме и местни музиканти.
В разговора се намесва и Шуршу.
Шуршу е Жоро, нещо като Георги на нашия език в Галиция, допълва той.
Колко важно е хората да танцуват и всичко да е на улицата?
Много е важно, когато свирим на улицата или на сцена се опитваме да предадем щастието, което ние самите изпитваме. Обичаме хората да танцуват и самите ние понякога танцуваме.
Днес Пандеретейдас сен Фронтейрос (Pandeireteiras sen Fronteiros) тръгват обратно към Испания, но няма да се приберат веднага на север в родната Галиция. Отиват в Андалусия, защото за тях пътуването на музиката е най-важното нещо в живота.
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..
В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в..
Управлението на Тръмп ще бъде олигархично и тук ще бъде такова - леко олигархично, защото ние нямаме толкова богати хора. Това каза пред БНР..