У нас вече липсва изотопът технеций, важен за диагностиката на онкоболните. МЗ пренасочи пациентите към алтернативни изследвания. Не за всички обаче тези изследвания са най-подходящият заместител, предупреждават лекари. Липсва и радиоактивен йод, съобщиха от специализираната онкоболница в София. Хората имат уверението на институциите и болниците, че ще им бъдат осигурени ПЕТ-скенер и ядрено-магнитен резонанс. Министерството търси нова фирма, която да достави изотопа. Ще си търси и недоставеното количество от компанията, чиито договор е изтекъл през февруари. Трайно решение на проблема се очаква до около 3 месеца.
Председателят на Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания Евгения Александрова коментира пред БНР, че „ситуация от подобен род действително търпи критика, а отговорните институции би трябвало да предвиждат подобни ситуации и да имат полезен ход“. Тя обаче е убедена, че за всеки казус ще се намери решение.
„Не бих казала, че има някаква истерия сред пациентите. До този момент нямаме нито едно обаждане или заявка от пациент, че процесът на диагностика или въобще личния му проблем търпи някакво затруднение, което по никакъв начин не прави ситуацията по-малко притеснителна“, каза тя в предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“.
Александрова предположи, че намаляването на цената на изотопа в обществената поръчка е причина търговците да не проявят интерес към доставката му и изтъкна, че в миналото е имало подобни случаи с други медикаменти.
„Това с намаляването на цените наистина беше въпрос на време да създаде предпоставки за подобна ситуация, защото това са си пазарни условия, с които търговците се съобразяват. Ако здравната политика в този сегмент зависи от търговци, тя все пак трябва да се съобразява и с техните така интереси“.
Необходимите за окончателно решение на проблема 3 месеца са много време за онкоболните, каза Александрова, но заяви че не може да идентифицира пациент, който би пострадал в този период:
„Три месеца са време, в което трябва да бъде поставена диагнозата, да бъде определен терапевтичният панел и да е направена първата част от него“.
Няколкостотин хиляди души са потребители на организираната онкологична помощ у нас изтъкна тя и допълни:
„Всеки човек в днешния свят има право да си търси правата, ако сметне и може да докаже, че са нарушени“.
Става дума за технеций - химичен елемент, метал с атомен номер 43 и символ „Tc“ в периодичната система на елементите на Менделеев. Това е най-лекият химичен елемент без стабилен изотоп (бел. ред).
В Обединеното кралство продължава процесът срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, като през вчерашния ден стана ясно, че двама от тях са се признали за виновни. Очакванията са, че процесът може да продължи до февруари. Ръководителят на "шпионската клетка" Орлин Русев и Бисер Джамбазов се признаха за виновни. В съда..
От 24 декември до 4 януари и двете платна за движение по Дунав мост ще бъдат отворени, а след празничните дни ремонтът ще продължи. По време на посещението си на Дунав мост служебният министър на регионалното развитие Виолета Коритарова обяви, че по време на предстоящите празнични дни движението по мостовото съоръжение ще се осъществява в..
Ако от ИТН бяха уверили, че Силви Кирилов ще откаже да бъде служебен министър-председател, вероятно той вече щеше да е избран за председател на парламента. Това е мнението на проф. Андрей Чорбанов от ИТН. "До момента от всички кандидати за председател на НС единствено Рая Назарян декларира чрез г-н Борисов, че няма да бъде премиер. Това е..
Централният епизоотичен съвет ще обсъжда следобед допълнителни мерки за ограничаване на разпространението на шарката по овцете и козите и чумата по дребните преживни животни. Служебният премиер Димитър Главчев заяви, че се надява да не се стига до мерките от времето, когато у нас се разпространяваше африканската чума по свинете: "Дори и да има..
С игра за семейства и корпоративни клиенти SOS Детски селища ще набира средства в подкрепа на каузата "Пълен с обич дом за всяко дете", а целта на играта е да бъде опозната София, съобщи в интервю пред БНР Соня Живкова, директор Фондонабиране в организацията "Това ни е от най-новите инициативи и искаме да я популяризираме по време на Коледа...
За осми пореден път депутатите гласуваха за председател на НС и отново решението или липсата на такова ще стане ясно на балотаж. Новото е, че на балотаж ще отидат двамата доценти - Силви Кирилов и Наталия Киселова. Борислав Гуцанов от "БСП Обединена левица" се обяви за авторитетен вариант за излизане от кризата: "Ние предлагаме..
Полицията засили присъствието си в столичните търговски центрове след инцидентите в последните месеци. Полицията в София издирва трима души, набили продавач в търговски център Има задържани за нападението над служител на търговски център в София Проверка на "Хоризонт" установи и по-голям брой охранители, част от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...