Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младите на Балканите: привърженици на ЕС, но и на националистическите идеи и управлението с "твърда ръка"

Снимка: БГНЕС

Те са израснали в България, Хърватия или Румъния в еднакво зле функциониращи демократични общества. Въодушевлението им от Европейския съюз е голямо. Както и желанието за сигурност и благоденствие. Така могат да се обобщят резултатите от първото общо представително проучване на младите хора в Югоизточна Европа, което проведе германската фондация „Фридрих Еберт“ и представи в Брюксел. "Младите в страните на Балканите са горещи привърженици на Европейския съюз", казва Хелене Кортлендер, ръководител на представителството на фондацията в София. Те харесват не само институциите му, но и свързват с членството в общността надеждите си за благоденствие. Цифрите са много показателни: 91 процента от българските младежи подкрепят членството на страната ни в евросъюза. В Хърватия, най-младата страна-членка, те са 87 процента, а в Румъния - 85 процента.

"В целия регион прави впечатление, че младежите са позитивно настроени към ЕС. Във всички държави, където проведохме изследването, доверието в европейските институции е по-високо в сравнение с националните. Но едновременно с това отчитаме и известно отрезвяване по отношение на ЕС. Това важи особено за страните, които отдавна са в общността. Очевидно евросъюзът вече не се възприема като панацея за всички проблеми." 
Така чете Хелене Кортлендер проучването, проведено за първи път сред младежите във всички балкански страни - четири от тях вече са част от ЕС, останалите шест се стремят към членство в евросъюза. Видими са както разлики, така и много прилики. Общото между всички е, че 15 до 30 годишните не се интересуват особено от политика. И рядко гласуват. В Гърция право на глас вече имат 17-годишните. Това ли е начинът да станат младите хора по-активни и политически ангажирани?

"В България например интересът към политиката по принцип е много слаб. Но прави впечатление, че младите хора се интересуват повече от международна политика, отколкото от това, което става вътре в страната. Но също така в сравнение със Западните Балкани българите не са толкова подчертано аполитични. 
Прави впечатление, че особено в България младите хора не си представят да влязат в политиката. Едва всеки пети отговаря много уклончиво, че би могъл да си помисли за политическа кариера. Има много, които са политически активни, но не в класическия партиен смисъл. Предпочитат по-скоро да са активни в средата си, в обкръжението си, т.е. в по-тесен кръг от съмишленици."

Резултатите от изследването открояват една тревожна тенденция: Все повече младежи в Югоизточна Европа, в т.ч. и в България, изповядват откровено националистически идеи. Хелене Кортлендер допълва: "
Това, което ме притеснява, са патриотичните и националистически настроения, които са силно застъпени сред младите българи. Те са много по-силно изразени в сравнение със страните от Западните Балкани. На въпроса в анкетата, дали е по-добре, ако в България живеят само етнически българи, 65% от запитаните отговарят с „да“. Това е много висок процент. А изразената подкрепа за ЕС всъщност се обяснява с това, че младите хора вярват в неговите институции, а не непременно в политиката му. Регистрирахме и една силно изразена тенденция към подкрепа на умереното авторитарно управление, на т.нар. „твърда ръка“. За мен това е израз на разочарованието от начина, по който функционира демокрацията. За младите хора тя е мудна, бавна, често пъти корумпирана. И затова те си представят, че един силен управленец може да реши проблемите, с които демократичното управление не може да се справи. А това води до нежеланието на младите хора да се ангажират в класическите форми на политическия живот."

Такъв е президентът Александър Вучич в Сърбия, или министър-председателят Виктор Орбан в Унгария. С такива политици ли се идентифицират младите на Балканите? Хелене Кортлендер: "
Не съм сигурна, че се идентифицират с тях, но в техните очи тези политици са по-лесното решение на проблемите. Мисля, че този тип управници са събирателен образ, резултат от хаотичните условия на живот и от известна доза мачизъм, който вероятно има своите културни традиции в региона. Към това естествено се добавя и реалната политическа обстановка в Югоизточна Европа, където партиите често пъти са подчинени изцяло на един лидер. Вие споменахте Вучич, но и в България има такива примери. Често пъти човек не може да си представи дадена партия без лидера й."

А какво показва изследването за политическите нагласи на младите хора на Балканите? Разделят ли се на класическото ляво и дясно? Обикновено гимназистите и студентите са бунтари и протестните движения в Европа се причисляват по-скоро към левия политически спектър. Така ли е и у нас? "
В България младежите, участвали в изследването, се определят по-скоро като десни. Но ако сравните отговорите им на въпросите за отделни ценности, то тогава се оказва, че те поставят на челните места левите, социалдемократическите ценности, като например солидарност и социална отговорност. Авторите на изследването говорят за т.нар. милениъл социалисти, т.е. поколението, което изповядва нов вид социалдемокрация, различна от това, което предлагат и изразяват традиционните партии. И тази тенденция важи както за България, така и за всички останали страни в Югоизточна Европа." 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В ГДБОП има 70 000 от 1,7 млн. сигнала за онлайн насилие над деца

На двайстата година от създаването си Националният център за безопасен интернет отчете рязък скок на сигналите за онлайн насилие над деца.  Децата, които подражават на инфлуенсърите, трябва да внимават, предупреждават запознати. Статистиката, отчетена на днешния международен ден за безопасен интернет, показва над 1,7 милиона сигнала за..

публикувано на 11.02.25 в 14:41

Надежда Йорданова: Назначението на Людмила Петкова в АДФИ е скандално

"Назначението на Людмила Петкова като директор на Изпълнителната агенция за държавна финансова инспекция е скандално" . Това заяви пред БНР Надежда Йорданова – съпредседател на Парламентарната група на ПП-ДБ и бивш правосъден министър. Според нея назначението не е мотивирано . Ако е отстранена поради определени съмнения за нейния..

публикувано на 11.02.25 в 14:34
Рафаел Глюксман

Евродепутат разкритикува ЕС заради двойствената му роля в помощта за Украйна

Евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Рафаел Глюксман разкритикува Европа заради двойствената й роля по отношение на помощта на Украйна. В пленарната зала на Европейския парламент в Страсбург той нарече поведението на ЕС "стратегически фалит": "Тези 200 млрд. евро руски обществени авоари, замразени в нашите банки,..

публикувано на 11.02.25 в 14:33

ЕК: Страните от ЕС не могат да преговарят сами по въпросите на търговията

"Търговията е от изключителна компетентност на ЕС, страните членки не могат да преговарят сами" - това каза говорителят на Комисията Улоф Гил в отговор на въпрос как ще се търси общ отговор на наложените от американския президент Доналд Тръмп мита върху вноса на стомана и алуминий.   Той добави, че причината те да решат да дадат пълномощията на..

публикувано на 11.02.25 в 14:25
Част от оборудването на площадката на АЕЦ „Белене“

Парламентът на Украйна позволи купуването на двата ядрени реактора, предназначени за АЕЦ "Белене"

Парламентът на Украйна позволи окончателно закупуването на двата ядрени реактора, предвидени за АЕЦ "Белене", съобщава "Ройтерс".  Те са предназначени за атомната електроцентрала "Хмелницки", която работи с намален наполовина капацитет след аварията в Чернобил, е пояснил украински депутат пред агенцията. При скорошното си посещение в Украйна..

публикувано на 11.02.25 в 14:11
Снимката е илюстративна, архив.

Полицаи спасиха възрастен мъж от пожар в село Петревене

Полицаи от РУ Луковит са спасили през изминалата нощ възрастен мъж от пожар в къща в село Петревене. Сигналът за  пожара е подаден малко пред 2.00 ч. Първи на мястото на горящата къща в село Петревене е пристигнал автопатрул на РУ Луковит. Полицейските служители са чули викове за помощ от горящо помещение в къщата, което ги е..

публикувано на 11.02.25 в 14:02

Родители се обявиха против задължителен час по религия

Родители се обявиха срещу идеята за въвеждане на задължителен учебен час по религия в средните училища у нас, лансирана от отделни политици. Над 500 души са се подписали под отвореното писмо, което е изпратено до  Министерството на образованието, парламентарната просветна комисия и Институцията на омбудсмана. Наскоро просветният..

публикувано на 11.02.25 в 14:01