Вицепремиерът Томислав Дончев и бившите министри за европейското председателство Деница Златева и Лиляна Павлова дадоха показания по делото срещу бившия изпълнителен директор на НДК Мирослав Боршош.
Вицепремиерът Томислав Дончев заяви, че е бил притеснен от начина, по който НДК се е управлявало по времето на бившия изпълнителен директор Мирослав Боршош. Причината според него е, че темпът на разходите не е съответствал на този на приходите.
Боршош е на съд, защото с отпуснати през 2016 година целево 17 милиона лева за подготовката на НДК да посрещне събитията в рамките на европредседателството, е погасявал задълженията на дружеството за ток, парно и вода. Сумата, записана в обвинителния акт, е почти 3,5 милиона лева. Макар в показанията си Дончев и Павлова да говориха повече за проблеми в комуникацията си с Мирослав Боршош, която била основно писмена, а често нямало отговори, вицепремиерът отговори на въпроса проблем ли е било това, че с пари за ремонт и подобрения са плащани стари разходи на НДК:
"Най-добрата практика е, когато финансирането е целево, то да се вкарва в нарочна отделна сметка, защото по този начин аналитично най-лесно се следи дали разходите се разходват целево. Само че има една по-широка интерпретация – както казват експерти в Министерство на финансите: "парите нямат панделка" – тоест, ако някой заемообразно е ползвал средства от целевата субсидия за други разходи, само че впоследствие от други приходи е успял да вкара точно същите средства, това не е обезателно нарушение. Не мога да кажа дали тук се е получила съвършена комбинация, защото това би означавало към края на ремонтните работи средствата, които са разходени за ремонта, да бъдат до стотинка същите като тези в целевата субсидия".
Боршош е подсъдим заедно с експредседателя на Съвета на директорите на Националния дворец на културата Валентин Кръстев. Дончев, Златева и Павлова са свидетели по делото, тъй като в различни периоди от управлението на Мирослав Боршош дружеството е било под техен надзор.
Репортажа на Силвия Великова за предаването „12+4“ можете да чуете от звуковия файл.
Шофьор на лек автомобил е загинал на място при катастрофа на главния път София – Варна при село Шереметя, съобщиха от полицията във Велико Търново. Челно са се ударили колата и товарен бус. Няма други пострадали при инцидента. Все още няма информация за резултатите от алкохолните проби. На мястото на катастрофата пътят е..
"Ще разберем какво точно се е случило в Балтийско море. Вече имаме опит". Така категоричен е финландският президент Александър Стуб. А поводът за думите му е поредната повреда по елемент от критичната инфраструктура на дъното на Балтийско море. В първия ден на Коледа беше прекъснат кабел, свързващ електропреносните мрежи на Финландия и Естония. В..
Започна записването в Гърция за ваучери за безплатна почивка, на които право имат и българските граждани, които живеят и работят в южната ни съседка. С предимство са пенсионери, многодетни семейства, лица със специални нужди и безработни. Стойността на ваучера може да достигне до 600 евро, в зависимост от годишния приход на семейството и..
С настъпването на 2025-а година Интерактивният музей на индустрията в Габрово стартира нова поредица за 165-ата годишнина от обявяването на Габрово за град. Интерактивният музей на индустрията тематично представя периодите на зараждане на габровската индустрия, развитието на Габрово като важно търговско и занаятчийско средище и..
Укрепването на сигурността на Европейския съюз е водещият приоритет на полското председателство, което започна на 1 януари. За решаването на тази задача е необходимо да бъдат овладени последиците от руската агресия срещу Украйна. Една от тях беше вълната от над 6 и половина милиона бежанци, близо милион от които бяха приютени именно от Полша...
Над 145 милиона лева е похарчила държавата за ваксини срещу Covid-19, които са били бракувани в периода от 2022 до 2024 година. Това посочва служебният здравен министър Галя Кондева в отговор на въпрос от депутата Виктор Папазов, публикуван на сайта на Народното събрание Повече от 5 милиона дози ваксини, произведени от седем компании, са..
Рекорден брой животни са се родили в столичния зоопарк миналата година. Над 300 животни от 280 вида живеят в зоологическата градина в София, която работи без почивен ден. За БНР директорът му Добромир Бориславов каза, че в зоопарка са настанени и спасени диви животни и птици, пострадали при инциденти или отглеждани неправомерно от..
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни..
Най-правилното правителство би било мандатоносителят ГЕРБ да си поеме изцяло отговорността за поразиите, които са направили до момента , и да си..
1007 са мъртвите птици след новогодишната нощ в Копривщица . Това съобщи за БНР Христина Клисурова от спасителния център на "Зелени Балкани"...