Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Творческият тандем Борис и Калоян Праматарови - за преливането на словото с визуалните изкуства

Водещата Валерия Николова заедно с Борис и Калоян Праматарови
Снимка: БНР

До 18 май в столичната галерия „Интро“ може да се види изложбата на Борис Праматаров „Балоненият Икар“.

„Балоненият Икар е човекът-балон, който е зависим от външния свят, но също е зависим от това какво носи в себе си и когато има топли неща в него, това го кара да се издига – това е топлият въздух. Това е човекът, който трябва да внимава от остри предмети. Това е съвременният Икар. Когато е препълнен с топли неща, той лети прекалено високо“, разказа художникът в предаването „Закуска на тревата“.

Някои от композициите в изложбата са родени от сънища на мексикански деца. Те били събрани от испански писател, който поканил Борис да участва в съвместен проект. „Тези светове, които илюстрирах, до голяма степен бяха и мои лични търсения и беше много интересно.“

Завръщайки се от Сеул, където попада в „една много различна среда“, той се опитва да види себе си в „един друг контекст“. „Този опит ме накара да мисля много върху себе си, какво искам да развивам, кой съм аз и къде седя в този свят“.

Работи бавно, защото използва много детайли, но и защото му харесва да разгръща в по-голям период една работа. Прави си скици постоянно и признава, че „голяма част от идеите си остават само в скицника“.

Борис работи по много проекти заедно с брат си Калоян Праматаров – поет, преводач и археолог. Работят заедно вече десетина години. Борис е илюстрирал дебютната стихосбирка на Калоян, а анимацията им по текст на Калоян „Post Industrial“ е обиколила много от фестивалите за анимационно кино. Миналата година пък Калоян е бил куратор на изложбата на Борис „Тайната на насекомите“.

Сега са в началото на проект за четири късометражни анимации по стихове на Калоян Праматаров.

„Черно-бялото те ограничава, но също не те разсейва. Аз реших да се откажа от цялото това богатство на цветове, за да мога да се концентрирам повече върху идеите. За мен си го представям като един текст – не трябва текстът да бъде цветен, за да се хареса“, посочи още Борис Праматаров.

Борис Праматаров живее в Белгия. Магистър е по графични изкуства в Кралската академия за изкуства в Гент. Завършил е „Книга и печатна графика“ в НХА. Има няколко самостоятелни изложби в София, Пловдив, Брюксел и Белград.

Калоян Праматаров – поет, преводач и археолог. Автор е на стихосбирките - „Асфодел“ (2012), Casual Nobody (2013, на англ. език) и „Дайни“ - стихове, вдъхновени от латвийската природа, езическа митология и фолклор. Негов е и мултимедийният поетичен пърформанс „Слънцестоения над Черната река“. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лицата на Брюксел в романа на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен"

Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел.  Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..

публикувано на 22.07.25 в 14:38
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..

публикувано на 20.07.25 в 06:26
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10