Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Напрежение в Добърско при предаването на храма "Св. св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат" на БПЦ

| обновено на 03.05.19 в 15:18
7
Стенопис в църквата „Св. св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат“ в село Добърско.
Снимка: Кети Тренчева

Напрежение има в Добърско около фактическата смяна на собственика на уникалната черква „Свети св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат“, която е и национален паметник на културата.

След 11 годишна съдебна битка Българската православна църква (БПЦ) е официалният стопанин на храма. За местните хора обаче той е съдба и поминък.

Липсата на информация за това как ще се стопанисва и какъв ще бъде режимът на достъп на туристите породи крайни позиции, дори закани за протести.

Ценната черква е от началото на XVII век, като има предположения, че е изградена върху стар храм от XI век. Тя е особено ценна с резбования олтар и стенописите, в които има над 650 образа. Един от тях е на Иисус Христос в нетленна светлина, която наподобява космическа ракета. Църквата бе обект на съдебен спор между държавата и Светия синод. С решение от края на миналата година Върховният касационен съд призна църквата за правоприемник на храма.

В продължение на 12 години тя беше филиал към Националния исторически музей (НИМ) с трима щатни служители, двама от които екскурзоводи. Те първи били известени за промяната и трябвало да затворят храма до неговото предаване на Неврокопска епархия.

„Последният работен ден на църквата бе на Цветница, на 21 април… Преди Цветница получихме известие от НИМ, а те са го получили от Министерството на културата, че църквата - на 22 април трябва да бъде прекратена работата. Много туристи дойдоха, много туристи си тръгнаха разочаровани от това, че църквата е затворена. Така се получи, че трябваше да дойде съдия изпълнител на 23-ти, за да може да се предаде църквата, в последствие бе отложено за 3-ти. Ние вече спираме работа. Честно казано, от Светия синод никой не дойде да ни каже – най-малкото какво да казваме напред на посетителите, които ни звънят непрекъснато по телефоните…“

И днес много туристи и поклонници бяха дошли в Добърско, но  останаха пред затворената порта на храма, в който съдия изпълнител предаваше обекта от едната на другата институция.

Заместник-директорът на НИМ Надя Николова напомни, че новият собственик трябва да спазва строг режим и изискванията към обекта от национално значение и не скри, че с тъга приема промяната:

„Черквата е обявена за паметник на културата от национално значение и си има съответните предписания, които компетентните дирекции на Министерството на културата дават. Тези предписания трябва стриктно да бъдат спазени, за да може този паметник да бъде опазен…“

Един храм без хора и без молитва не е жив, заяви архиерейският наместник отец Янко Русков, който прие ключа от черквата „Св.св.Теодор Тирон и Теодор Стратилат“:

„Възкръсна правдата, църквата паметник е мъртва. Затова и казвам – занапред тя ще бъде паметник в памет на онези, които са я направили и ние никога няма да го забравим това нещо. Така че църквата ще продължи да работи така, както е работила досега, само че ще има някои неща, които ще променим в името на доброто… Служба сега ще има само на храмовия празник и в особени случаи – дефакто църквата ще я направим жива в определен момент. Днес ще решим този въпрос, след като ни се предаде храма изцяло, ще сложим хора, които да посрещат и изпращат.“

Жителите на Добърско са разколебани в отношението си към промяната. Но това, за което ще настояват е черквата да се стопанисва и посещава като паметник на културата, защото без нея селото си отива, каза  кметът Илиян Джунев. И предупреди всички институции, че храмът е на потомците на тези, които са го съградили преди близо 1000 години, а през XVII век възстановили от пепелта:

„Искаме работните места да се запазят, защото на обекта му трябва поддръжка… Ако трябва жива верига ще направим, но обектът няма да бъде затворен… Другото, което е по-важно, е да се контролира самият достъп – защото вътре ако няма контрол върху посещението, виждаме по телевизиите какво става с Колизеума…“



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Британският премиер Киър Стармър (вляво) и председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен

Лондон и Брюксел ще работят за укрепване на сътрудничеството в икономиката и сигурността

Британският премиер Киър Стармър заяви след среща с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, че Обединеното кралство и ЕС са се ангажирали да засилят икономическото и отбранителното сътрудничество. Стармър и Фон дер Лайен се срещнаха в Брюксел, като британският премиер обеща да предложи "прагматично и разумно лидерство“,..

публикувано на 02.10.24 в 22:12

Кандидатите за еврокомисари ще бъдат изслушани в ресорните комисии между 4 и 12 ноември

Кандидатите за еврокомисари ще бъдат изслушани в ресорните парламентарни комисии между 4 и 12 ноември. Новината обяви в Х председателят на Европейския парламент Роберта Мецола след среща с Конференцията на председателите на политическите групи. Така новата Европейска комисия ще започне работа най-рано в началото на декември. Възможно е..

публикувано на 02.10.24 в 22:01
Премиерът на Ливан Наджиб Микати

Ливанският премиер Микати призова за спешна помощ от 400 млн. долара

1 милион и 200 хиляди ливанци са прокудени от домовете си в резултат израелските бомбардировки, съобщи премиерът на Ливан Наджиб Микати. От израелската армия заявиха, че навлизането в Ливан е ограничено и на неголямо разстояние от границата Заради растящата хуманитарна криза вчера Микати и ООН призоваха за спешно набиране на повече от 400 милиона..

публикувано на 02.10.24 в 21:33
Петър Ганев, Институт за пазарна икономика

Анализ: Висшето образование води до 90% заетост и средна годишна заплата 25 000 лева

54% от учениците са функционално неграмотни по математика, а само 1/3 от населението покрива базовото ниво на дигитални умения, сочи анализ на Института за пазарна икономика. Проучването разкрива основно какви са пропуснатите ползи в образователната система заради липсата на важни реформи, както и някои слабости на системата. То бе представено..

публикувано на 02.10.24 в 20:34

“България Еър” анулира полетите си от и до Израел до 15 октомври

Заради официална препоръка на Европейската комисия и Асоциацията за авиационна безопасност на Европейския съюз “България Еър” анулира полетите си от и до Израел до 15 октомври включително, съобщи националният авиационен превозвач. Мярката се налага с цел осигуряване безопасността на пътниците и кабинния екипаж с оглед ситуацията в Близкия Изток,..

публикувано на 02.10.24 в 20:09

Фермери искат среща с властта и са готови за протести

Националната асоциация на зърнопроизводителите настоява за провеждане на спешна среща с Министъра на финансите и Министъра на земеделието  за да се договори незабавното изплащане на средствата по т.нар Украинска помощ. Земеделците предупреждават, че забавянето на помощта ще ги изкара на улицата. Готовност за протести изразяват и от още няколко..

публикувано на 02.10.24 в 19:55
Синът на пернишкия прокурор Бисер Михайлов - Васил, получи условна присъда заради закана за убийство

Условна присъда за сина на пернишкия прокурор Бисер Михайлов - Васил

Софийският районен съд призна за виновен Васил Михайлов, син на прокурора от Перник - Бисер Михайлов, за една от общо четирите закани за убийство по адрес на Боряна Рангелова и го оправда за останалите три.  Съдът го осъди на една година и осем месеца условно лишаване от свобода с четири години изпитателен срок. Присъдата подлежи на протест...

публикувано на 02.10.24 в 19:34