Навършват се 500 години от смъртта на Леонардо да Винчи. У нас годишнината ще бъде отбелязана със серия от събития. По инициатива на италианския посланик в България Стефано Балди във фоайето пред Центъра за книгата се открива изложбата "Леонардо. Благородният гений".
В Нов български университет представят изследователски резултати от пътуващия семинар до Флоренция "500 години живот. Изобретения и изкуство в наследството на Леонардо да Винчи". Проектът е осъществен от преподавателя проф. Лидия Денкова и нейни студенти през април и се базира върху посещения на знакови исторически обекти, свързани с живота на Леонардо.
"Трудно е да се каже с няколко думи какво преживяхме, но така или иначе за нас беше изключително вълнуващ досега с оригиналите, които италианските музеи са изкарали в момента в големите музеи на Флоренция. Да кажем това, което ние посетихме са "Уфици", Палацо Векио, музея "Галилео Галилей" на ренесансовата наука, музея на самия Леонардо да Винчи, където всички могат сами да се забавляват, дори да пресъздават изобретенията на Леонардо", разказа проф. Денкова пред "Хоризонт".
"В Милано наистина беше забележително посещението ни на библиотека "Амброзиана", където се пази най-големия кодекс, т нар. Атлантически кодекс, съдържащ над 480 фолия с близо 1120 страници и за пръв път библиотеката беше извадила един от вариантите на този огромен кодекс атлантически, наречен Атлантически не по името на океана, а по името на тогавашния размер на атласите, които са били над метър и нещо. Трудно мога да опиша какво означава човек да се докосне до оригиналите на Леонардо да Винчи и да си даде сметка за невероятната широта, невероятната дълбочина на всичко онова, което той е направил", допълни преподавателят.
Всяка епоха се опитва да си присвои универсалния гений
Като припомни мисълта на Леонардо, че е лесно да бъдеш универсален, проф. Денкова изтъкна, че "всяка епоха се опитва да си присвои този универсален гений, чието обхващане е наистина невъзможно".
Днешният ден е повод да си припомним за тази универсалност, която, за съжаление, нашето време все повече забравя, смята проф. Денкова. "Нашето време, ако вземем не само политиците, но и дигиталният ни 21 век, все още сме длъжници на необозримото наследство на Леонардо."
Леонардо не е зад нас, а пред нас и ние имаме все още какво да гледаме, подчерта проф. Денкова. Тя е на мнение, че широко известните картини на Леонардо да Винчи в известен смисъл засенчват "онова, което той е написал, което е създал, което е завещал като разбиране за поведението на всяко едно поколение, за отношението на всички към света и към изкуството, към науката, към всичко, за което се сетите".
За разлика от Леонардо днес не говорим за съвършенство, а за успеваемост
За разлика от страстния стремеж на Да Винчи към съвършенство, ние днес не говорим за съвършенство, говорим за успеваемост, отбеляза още проф. Денкова.
"Интересува ни нещо, което има полза, което лесно може да се осъществи, но което не е задължително да бъде съвършено. А всъщност съвършенството е това, което би трябвало да възпроизведем като наша дългосрочна визия."
Днешното време, в което говорим за иновации, коренно се различава и от разбирането на Леонардо да се изобретява през изкуство, добави още Лидия Денкова.
"Ние тепърва ще осъзнаваме и връзките между наука и изкуство. Говори се, че това, което той е написал за линиите на светлината, рисувайки, всъщност е в основата на квантовата теория за вълновата природа на светлината. Т. е. има този начин на изобретяване който е особен, който е доста по-задълбочен, който е насочен действително към долавяне на красотата и оттам към изобретенията."
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Поправките в Закона за движение по пътищата минаха на първо четене в парламентарната комисия по транспорт. Депутатите намалиха максималната скорост за движение по магистралата от 140 на 130 км/ч. и решиха пътната полиция да има достъп до общинските камери. След заседанието транспортният министър Гроздан Караджов определи промените като..
Започна разчистването на обгорелите останки след пожара в Националната гимназия за приложни изкуства в Трявна. Две фирми са се ангажирали с работата на терен и на този етап не се допускат доброволци, заради мерките за сигурност. С помощта на корпоративен дарител започна разчистването на терена от останките, след като на 4 април покривът на Националната..
Само законопроектът за изменение и допълнение на Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление на "Има такъв народ" получи подкрепата на мнозинството в парламентарната Комисия за конституционни и правни въпроси. "За" облекчаване на условията за свикване на национални и местни референдуми гласуваха 14 народни..
Ресторантьорите от Велико Търново отмениха в последния момент днешния си протестен митинг-концерт за връщане на 9% ДДС. Причината е очакваното влошаване на времето тази вечер, обясниха те. Ресторантьори от Велико Търново пак на протест, искат 9% ДДС Голяма част от заведенията във Велико Търново затвориха и не приемат клиенти от 16.00 до 19.30..
Намалява броят на желаещите да се обучават в специалностите, свързани с туризма, каза заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева, като цитира данни на Националната агенция за оценяване и акредитация. Георгиева участва в дискусия на тема: "Кадровият недостиг в туризма: хора, решения, бъдеще", организирана от Българската хотелска асоциация...
Парламентарната социална комисия одобри на първо четене проект за промени в Закона за закрила на детето, внесени от "Има такъв народ". С тях се забранява прякото предоставяне на реклама и извършване на медицинска дейност с методи или технологии за промяна на първичните полови белези на лица, ненавършили 18 години. Заместник-председателят на..
ЕС получи 2,1 милиарда евро като неочаквани приходи от блокирани активи на руската Централна банка, съобщи Европейската комисия. Парите, които се съхраняват в централни депозитари в страните членки, бяха поискани по-рано тази седмица. Сумата е натрупана през втората половина на 2024 г. Средствата ще бъдат преведени на Украйна чрез Европейския..
"Българската следа" е референция на опита за покушение срещу папата. Заглавието беше от една страна да си играя с клишето чисто иронично. В друг..
Проблемът е толкова голям, че АПИ нямат правилен ход . Такова мнение изрази пред БНР а рх. Иван Шишков, бивш регионален министър, след като темата за..
В еврозоната България може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото..