Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Консерватори и лейбъристи губят позиции след местните избори в Англия и Северна Ирландия

| обновено на 03.05.19 в 17:41
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Двете основни партии във Великобритания – управляващата Консервативна партия и опозиционната Лейбъристка партия – търпят загуби на местните избори, заради безизходицата около Брекзит.

След преброяването на повече от половината от гласовете в Англия става ясно, че Консервативната партия губи над 600 места в местните органи на самоуправление, като гласоподавателите отдават предпочитание на по-малките партии и независимите кандидати, като наказателен вот за провала с Брекзит.

Преброяването на гласовете в Северна Ирландия върви по-бавно поради особеностите на избирателната система в провинцията. В Шотландия и Уелс не гласуват.

Това, което всъщност се очакваше, се случи – общонационалната политика надделя над местната политика. Гласоподавателите за пореден път наказаха основните партии за провала на тяхната политика, в конкретния случай заради Брекзит.

Премиерът Тереза Мей, която е в Уелс за конгреса на уелските консерватори изтълкува вота по следния начин:

„Мисля, че хората изпращат много ясно послание към двете основни партии – към нас и Лейбъристката партия – да се захванем за работа и да реализираме Брекзит.“ 

Едва ли някой не съмнява в това послание, трудното е как то ще се материализира, при положение че двете партии продължават да не постигат напредък в преговорите им за Брекзит.

На практика в местните избори най-големият губещ е Консервативната партия. До момента консерваторите губят повече от 600 места, като се очаква загубата да достигне 800. Макар и загубите на лейбъристите да са значително по-малки, новината за тях от местните избори също не е добра, защото като партия, която има претенции да управлява, тя би трябвало да печели привърженици, а не да ги губи.

Най-големият победител в местните избори се очертава Либералдемократическата партия, на която явно се гледа като на единствената реална политическа алтернатива в страната. Освен това либералдемократите през цялото време единствени останаха на твърдата си позиция за оставане в ЕС. Те печелят за момента впечатляващите над 400 места повече, отколкото на предишните местни избори.

Окончателните резултати в Англия не се очакват по-рано от 21 часа българско време. В Северна Ирландия те ще бъдат обявени още по-късно.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Англия и Северна Ирландия гласуват на местни избори

Днес в Англия и Северна Ирландия се провеждат избори за местни органи на властта. Това са най-големите местни избори в Англия в рамките на 4-годишния избирателен цикъл, като ще станат известни повече от 8 400 членове в 248 общини. На фона на голямата..

публикувано на 02.05.19 в 10:33
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пътищата в област Монтана са почистени и опесъчени

2 сантиметра снежна покривка изкара техника по пътищата в Монтанско. През нощта в региона са работили 33 машини. Пътищата от републиканската пътна мрежа в област Монтана са почистени и опесъчени. През нощта са работили 33 машини, съобщиха..

публикувано на 13.02.25 в 09:27

Ще бъдат отделени 300 хил. лева за обследване състоянието на яз. "Кюстендил"

Заложени са 300 хил. лева в държавния бюджет, който предстои да бъде приет, за обследване състоянието на започнатия преди повече от 50 години язовир "Кюстендил", каза за БНР областният управител инж. Александър Пандурски.  Това става след срещи в..

публикувано на 13.02.25 в 09:10
Ружа Смилова

Ружа Смилова: Правителството има свръхмнозинство и подкрепа от двете ДПС-та

От страна на Бойко Борисов се наблюдава твърде партизанско отношение към институции, които би трябвало да бъдат независими . Това мнение изрази пред БНР политологът Ружа Смилова. По думите ѝ, изказванията на лидера на ГЕРБ се обвързват само и..

публикувано на 13.02.25 в 09:01
Георги Вулджев

Георги Вулджев: Фрагментирано производство, внос на храни – високи цени!

Като цяло подкрепям такива инициативи като бойкота, защото във всяка държава трябва да има потребителска култура. Ако е само за ден, ще има символичен характер, но ако продължи като в Хърватия, в един момент дава ефект, дори политически. Това..

публикувано на 13.02.25 в 08:53
Атанас Запрянов

Над 234 млн. отиват за спешни ремонти на летище "Граф Игнатиево"

Малко над 234 300 000 лева без ДДС струват 4 спешни договора за строително-монтажни работи на летище "Граф Игнатиево". Това е посочено в отговор на министъра на отбраната Атанас Запрянов на въпрос на депутата Ивайло Мирчев. През октомври..

публикувано на 13.02.25 в 08:36
Ричард Алибегов

Ресторантьори се събират в Търново, за да приемат мерки за защита на 9% ДДС

Ресторантьори от страната се събират на национална среща във Велико Търново, за да приемат мерки за защита на диференцираната ставка от 9% за Данъка върху добавената стойност за заведенията. В проектобюджета на държавата, който предстои да бъде..

публикувано на 13.02.25 в 08:27
Кремена Атанасова

Кремена Атанасова: Държавните служители не са привилегировани, ощетени са!

Години наред политиците ни не спират да атакуват държавната администрация, която изпълнява техните политики на терен . В последно време ескалират подобни атаки. Това мнение изрази пред БНР Кремена Атанасова, председател на Синдиката на..

публикувано на 13.02.25 в 08:21