Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ултрабегачът Краси Георгиев стартира по Коридор №8, ще бяга 1200 км

Краси Георгиев

В 9 часа тази сутрин от Варна започна новото предизвикателство на ултрабегача Краси Георгиев. Той ще бяга повече от 1200 км по трасето на паневропейския транспортен коридор №8 - от Черно до Адриатическо море.

На възраст, на която повечето хора са спрели активния спорт и начин на живот, той започва най-продължителното си бягане до момента - от Варна до Дуръс, през 20 града в България, Северна Македония и Албания, по 100 км на ден, което се очаква да му отнеме около 12 дни.

През януари 2018 г. Краси бяга благотворително в продължение на 36 часа на пътека в столичен мол и успя да събере пари за 26 деца с онкозаболявания, които заминаха за “Игри за победители” в Москва и спечелиха там 27 медала за България. Миналия септември Краси бяга в продължение на 55 часа в Пловдив, като измина повече от 330 км, за да насърчи хората към активен начин на живот. Освен това е завършил едни от най-трудните ултрамаратони в света, сред които определяния за най-тежък  - "Бадуотър", в Долината на смъртта в САЩ, както и редица други изтощителни състезания.

Сегашният му проект по Коридор номер 8 се нарича "Свързаност" и е под егидата на премиерите на България, Северна Македония и Албания, дори премиерът на Северна Македония Зоран Заев е обещал да бяга с Краси. В различните градове ще има допълнителни събития в подкрепа на активния начин на живот. Всеки, който иска, може да бяга с Краси, неговото придвижване ще се излъчва на живо в интернет.

Програма:
8 май - Варна-Несебър
9 май - Бургас-Сливен
10 май - Сливен-Стара Загора
11 май - Стара Загора-Пловдив  
12 май - Пловдив-Панагюрище  
13 май - Панагюрище-София  
14 май - София-Кюстендил  
15 май - Кюстендил-Крива Паланка
16 май - Крива Паланка - Скопие
17 май - Почивен ден в Скопие
18 май - Скопие-Тетово  
19 май - Тетово-Кичево
20 май - Кичево-Охрид  
21 май - Охрид-Елбасан
22 май - Елбасан-Тирана
23 май - Тирана-Дурес
24 май - Дуръс Финал 
25 май - Церемония за завършването на ултрамаратона 

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
сем. Бибас

Дани Миран: Това, което се е случило със семейство Бибас, е истински геноцид

Снимки на двете рижи момченца Ариел и Кфир Бибас станаха символи на протестите с искане за завръщане на заложниците, които бяха отвлечени в Газа през октомври 2023 година. Напразно в центъра на Тел Авив честваха първия рожден ден на Кфир. Момченцето е било жестоко убито още през миналия декември от терористи от непозната досега ислямистка..

публикувано на 23.02.25 в 06:22

Столична община и Българската хранителна банка осигуриха храна за над 600 бездомни

Близо 600 бездомни хора, настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти благодарение на съвместната инициатива на Столична община и Българската хранителна банка (БХБ). Кампанията, инициирана от заместник-кмета Надежда Бачева, не просто осигури най-необходимото за хората в нужда, но и изпрати силно..

публикувано на 23.02.25 в 05:44

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38