Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В "Приземената армия" - Историята на изтребителя от Бухово

10
Снимка: Добромир Видев

Буховци не си дават историята. Това става ясно от думите на Ювелина Владова, секретар на читалище „Просвета“ в Бухово. В двора на читалището, на три метра над земята, се намира поставеният преди близо 40 години изтребител МИГ-19С, останал в памет на един от известните летци Никола Бонев.

«Той е бил и е все още много обичан от буховци. Просто е искал ние да живеем по-добре. Не е бил толкова убеден комунист, от това, което съм чела.»

Никола Бонев минавал със самолета и, летейки ниско, пускал на майка си продукти.

Ювелина припомня, че когато започнали смени на имена на улици – на партизани и активни борци, буховци не се поддали:

«Ние не си махнахме паметника, не си закрихме Братската могила и главният ни булевард все още е «Никола Бонев»

Няма кой да разказва историята на изтребителя, признава обаче Ювелина Владова. Местният краевед се спроминал наскоро. Част от спомените, които книгите пазят  пък могат да минат за идеологически обременени от времето на комунизма.

«Облякъл синята униформа на летец с ведрите небесносини очи…» - 83-годишният Борис Маринков, племенник на Никола Бонев, чете историята на Бонев от листовете, от които и преди 40 години го е правил по училищата.

Пред самолета-паметник разказва по–човешката част от миналото на известния си роднина.

„Виждал съм го как идва над Бухово, как се провира със самолета под -  електрически ли бяха или телефонни жици, стълбове – хем бяха по-ниски от тия. Нагоре-надоле, обикаляше Бухово, хората изскачаха, гледаха го, ставаха му на крака старците.“

„Генералният щаб на Въздушни войски го е наградил с часовник за много добра работа – за висш пилотаж. Тоя часовник преди да го убият, го е завещал на мене и аз го бях оставил тука, в дома-паметник, но не съм попитал дали все още съществува“, допълва Маринков.

Заради създадената мрежа за разузнаване, която предава на Съветската армияданните за немските войски в България, през 1943-та година летецът Никола Бонев е бил разстрелян като част от борбата с тогава нелегалната Българска комунистическа партия. «18 куршума  и той е бил жив – с удар с приклада сам у счупили една ръка, после по главата и тогава починал. Бил съветски разузнавач.»

«Беше скромен, симпатичен човек, хубав – това са били мечтатели за мене», допълва Борис Маринков.

В новите времена родната къща на Никола Бонев в Бухово, самолетът МИГ-19С и сградата на читалището, оформят своеобразен мемориал, напомнящ на буховци  за техния съгражданин. А Ювелина Владова, секретар на читалище „Просвета“ разказва как децата се интересуват… само от самолета.

«Радват се, даже се опитват и да се качват да се снимат, когато идваха тук на обмен чужденците. Помня, че само японците успяха. Качиха се най-отгоре, дори успяха да влязат вътре.»




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Антон Оруш

Преди 112 години българинът Виктор Витанов конструира автомобил

Знаете ли, че българин е построил автомобил? И това е станало преди 112 години. Създателят на популярния сайт за стара техника Антон Оруш се натъкнал на информация, публикувана в тогавашната българска и международна преса. Годината е 1912-а. Докато България, заедно със Сърбия, Гърция и Черна гора среща на бойното поле Турция, за да защити..

публикувано на 19.05.24 в 21:30
Георги и Ива в село Ханово

Как се развива земеделие без мотика?

Как поляна се превръща в зеленчукова градина, как се развива земеделие без да се ползва мотика , лопата и фреза и може ли едно младо семейство да се издържа от производството на екологично чисти зеленчуци в ямболското село Ханово? На гости на сме на Ива и Георги , тя е на 30, а той на 33, завърнали са се от Дания в началото на миналата година и са..

публикувано на 19.05.24 в 09:00
Цветанка Костадинова

Легендарна българска спринтьорка избра павликенското село Дъскот, за да отглежда билки

Легендарна българска спринтьорка, участничка на три олимпиади , която австралийските власти определят като една от най-успешните емигранти в страната им,  която е осигурявала треньорите по спортна подготовка за полицията и армията на Обединените арабски емирства, избра павликенското село Дъскот, за да отглежда билки и да прави оцет . Днес Цветанка..

публикувано на 19.05.24 в 08:30

Как се приготвя булгур с коприва по над 100-годишна рецепта в селата до Павликени?

Съвременните домакини бързо приготвяме обяд и вечеря от ресторанта или от топлата витрина на близкия супермаркет.   Жените от павликенския край обаче пазят и предават да снахите, дъщерите и внучките си старите рецепти за характерни ястия от този край.  Какво е догалач, светлия, топалак чорба и как се приготвя булгур с коприва по над 100-годишна..

публикувано на 18.05.24 в 09:30

Ренесансова приказка за алпинизма

" Петрарка си отива, ден преди да навърши 70. Намират го на работната маса с глава, отпусната върху жизнеописанието на Цезар. Началото на неговия сонет 32. не е писан за този случай, но звучи твърде подходящо за него: Така е близо сетният ми час — ще сложи край на мойта скръб горчива. Отлита..

публикувано на 17.05.24 в 15:31
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Проф. Петър Делев за делата на Александър Велики, за апогея и разпадането на империята

През последните дни темата Северна Македония отново влезе в новините с претенциите на тази държава. Претенции към съседите си. И ако сега на дневен ред е краденото на нашата средновековна и нова история, допреди десетилетие, когато отново управляваше ВМРО-ДПМНЕ, на мода беше търсене на преки връзки с античното царство Македония на Филип Втори и..

публикувано на 17.05.24 в 13:46
Възстановеният военен мемориал ще се завърне в района, в който бе премахнат неговият предшественик - паметникът, посветен на 1300 години България

Бавното завръщане на Военния мемориал пред НДК

Много от хората, които дадоха страшно много енергия и сърце за възстановяването на този паметник, вече не са между живите , отбеляза в интервю за БНР Борис Станимиров, председател на Съюза на възпитаниците на военните на негово величество училища. Проектът е доста близък до това, което е представлявал паметникът. Изключително важно е София..

публикувано на 17.05.24 в 11:10