Какво прави Българската армия на миротворческите мисии, какво се прави за хората и какво се случва по време на тези мисии - това разкрива Мирослав Григоров от Плевен, който работи над документалния филм "Още сънувам Босна" .
Очаква се премиерата на филма да бъде в края на септември .
"В Босна имам три миротворчески военни мисии, от 1998 г до 2003 г. , с по 6 месеца са те като продължителност, каза за "Хоризонт" Мирослав Григоров след завръщането му от Босна, където засне последните кадри за филма.
Мирослав Григоров казва за себе си, че освен ветеран от мисии на Българската армия в Босна, е и любител фотограф и журналист, което го кара още по време на мисиите преди години, да документира всичко случващо се в Босна:
"Тогава снимах с идеята да направя своя фотоизложба. Имах достъп до интересни моменти, в които журналист не може да има достъп. Това е например как се разминира едно село, в което жителите са там, дворовете им са минирани, ситуациите бяха страшни, и екзотични.
Част от този видео материал ще го видите във филма. Помощ ми оказа босненска режисьорка, със съпруг българин, която ми каза, че в този 8 - 10 часа суров видео материал има огромно богатство от истории, които си заслужва да бъдат показани.
Тя участва и в самия филм със своите спомени, защото е очевидка на обсадата на Сараево, по късно е била преводач в Международния съд в Хага. Имам уникални кадри от тогава, от Сребреница, във филма показвам какво точно прави Българската армия на миротворчески мисии, че не всичко е само за екшън и пари, допълни Григоров.
Още в репортажа на Латинка Светозарова за "Закуска на тревата".
12 август е ден, който Даниела Христова никога няма да забрави. Пожар изпепелява къщата на семейството и с двете деца остават без дома си в плевенското село Горна Митрополия. Приятели, познати и непознати и помагат да се справи с трудностите и да се върне към нормален живот. Открита е и дарителска сметка за подкрепа на Даниела Христова..
В "Закуска на тревата" ви срещаме с една млада австрийка, която е запленена от красотата на българския език и това не е мимолетно увлечение. Бетина Филипс учи българска филология и германистика в един от най - престижните университети в Европа - Виенския университет . По - известен сред австрийците като "Главният университет"...
Какво е написала на страницата си в социалните мрежи на Лияна Панделиева : " Беше огромна чест години наред да бъда в ролята на Недялка Шилева , надживяла с десетилетия ролята на жените в обществото ни. Беше огромно вълнение да нося знамето на спектакъла. Зад нас стояха политиците, които и да бяха те, пред нас беше строена армията и в центъра на..
Роксана Кирилова – носителка на титлата Мисис България 2018 и основател на Фондация „С любов към теб“ – изкачи най-високия връх в Западна Европа, Монблан (4810 м). Тя посвети постижението си на благородна кауза – подкрепа за едно смело момиче, което се бори с тежка диагноза. „Монблан беше мечта, която носех в себе си много дълго време – след..
В Силистренското село Смилец времето сякаш е спряло върху една сладка и топла традиция – варенето на динен маджун. Тази година тя бе отбелязана по особен начин – с десетото, юбилейно издание на Фестивала на маджуна. Диненият маджун е спомен, запазен от предците, пренесен през поколенията и възроден в съвремието. През 2015 година идеята за..
В силистренско село Попина за трета поредна година кипна аромат и веселие – празникът на рибената чорба събра жители и гости от близо и далеч. На самия бряг на Дунава майстори приготвяха прочутата чорба, подправена не само с тайните на добруджанската кухня, но и с много настроение и народна музика. Фестивалът не е само за вкусната рибена..
Прeз сeдмицатa сe състоя прeдставянeто нa идeйния проeкт зa обновяване нa парк ,,Акадeмик”. Слeд мeсeци работа, срeщи с институции и доброволчeски акции, Инициативният комитeт за спасяване на парка показa своятa визия зa модeрно, зeлeно и достъпно пространство зa спорт, отдих и културни събития. Каузатa e подкрeпeнa от над 4000 подписa срeщу..
"Ще накараме институциите да работят. Всеки заслужава да има процес, който да му осигури истината". Това заяви пред БНР адвокат Методи Лалов,..
От инцидента в Русе няма да има голямо сътресение на правителството . Това каза пред БНР Тихомир Безлов, старши анализатор в Центъра за изследване на..
"Опасявам се, че за случая в Полша повече става въпрос не за военнотехнически аргументи, а за политико-пропагандни аргументи , така че ще се опитам да..