„Това е една показателна история за проблемите в българското здравеопазване и за това как пациенти със специфични заболявания са обект на дискриминация от страна на здравната ни система“. Така Александър Миланов, програмен мениджър в Националната пациентска организация, коментира в предаването „Хоризонт до обед“ случая със смъртта на британския гражданин Крейг Харпър, който от години живее в България. Кончината му стана повод Изпълнителна агенция „Медицински одит“ да провери дали като ХИВ позитивен пациент той е връщан от болниците в Плевен и във Велико Търново и защо близките му все още не са получили изследванията, с които е изписан от Националната хематологична болница.
Миланов разказа и историята на Крейг – от близо 15 години той живее в еленското село Стояново, където местните жители са около десетина, облагородява населеното място и е любимец на хората.
„Допреди година Крейг не е имал досег със здравната система. В началото на тази година попада в болница със съмнения за анемия. Във Великотърновската болница му правят тест и се оказва, че е ХИВ позитивен, от там той буквално е изхвърлен. В Плевен отказват да го приемат, защото е ХИВ позитивен. В „Пирогов“ спасяват живота му. С наше съдействие го приемат в Инфекциозна болница и стартира терапия. Там не се повлиява добре. По-късно с неясен резултат го изписаха от Националната хематология. Той си отиде от този свят без ясна диагноза. Ако не беше британски гражданин, а българин, щеше да е част от статистиката на всички българи, загинали от стигма“.
Александър Миланов е скептичен от резултатите от медицинския одит.
„В 21-ви век допускаме човек да загине не заради СПИН, а от дискриминация и от пренебрегване. Имаме случаи, в които пациенти ни търсят за съдействие, но не застават с името си, затова не можем и да разкажем техните истории. Най-често пациенти с ХИВ се оплакват, че нямат възможност да бъдат прегледани и консултирани заради ХИВ статуса. ХИВ е един повод за манипулация на българските пациенти“, каза още Миланов и допълни:
„Българските здравни власти трябва да разберат, че в 21-ви век ХИВ е хронична инфекция, която се контролира напълно. Пациент с неоткриваем вирусен товар не може да предаде вируса. Трябва да се борим не с обществото да приеме ХИВ позитивните, а с това правото на един пациент да бъде лекуван да се случва практически“.
В „Хоризонт до обед“ темата коментира и адвокат по медицинско право Мария Шаркова:
„Като адвокат имам няколко случаи на пациенти, дискриминирани заради заболяването им. Стигмата не само е опасна за живота на пациентите, но допълнително допринася за развитието на тази световна епидемия. Колкото повече се отказва елементарна здравна помощ на ХИВ позитивните, толкова повече се поощрява криенето на това обстоятелство. Такива случаи се доказват трудно, защото много често не искат да се знае самоличността им. Освен това много често отказите от медицинска помощ не се документират, те са неформални. По тези дела тежестта на доказване е на пациента, но доказателствата са при другата страна. Продължаваме да се сблъскваме с този тип дискриминация“.
Шаркова е скептична доколко медицинските откази са били документирани:
„За мен е тревожен фактът, че именно медицинските специалисти проявяват такава дискриминация“.
Интервюто с Александър Миланов и с Мария Шаркова можете да чуете от звуковия файл.
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
Опитът да се влезе в офиса с взлом беше акция за сплашване, натиск и смачкване на сдружение "Боец" , каза лидерът на сдружението Георги Георгиев в..