Катарина Дуарте от дуета се обърна специално с покана към слушателите на "Хоризонт":
„Ще донесем песни, в които разказваме за натрупаните впечатления. Ще се опитаме да разкрием смисъла на тези песни, защото пеем на португалски и може би не всеки ще ги разбира. Пътуванията променят начина ти на мислене, особено тези, които са по-вглъбяващи и вдъхновяващи. Надявам се да харесате песните ни и да пътувате заедно с нас по време на концерта ни в София“.
Senza са музиканти и пътешественици, които композират песни, вдъхновени от своите пътувания по света. Турнето за първия им албум "Плажът на независимостта" им носи голям успех. Катарина Дуарте и Нуно Калдейра дадоха специално интервю за предаването "Закуска на тревата".
"За нас няма нищо по-естествено от това да пътуваме и да пишем песни. Това не беше стратегия, не сме го планирали, просто се случи. Много щастлив съм, че можем да представяме музиката си по света и да бъдем тук в България. Това е, което обичаме да правим, разказа Нуно Калдейра.
Как започна всичко? Как се решихте на това пътуване в Азия, обикаляйки после още няколко континента?
"Преди 4 години прекарахме 3 месеца в Югоизточна Азия. Посетихме Китай, Виетнам, Камбоджа и Тайланд. Това беше много специален момент за нас. Тогава с Катерина вече бяхме музиканти, но не знаехме, че искаме да пишем авторски песни до момента, докато не влязохме в музикален магазин в Сайгон и не излязохме от там с китара. Натрупахме много опит, свирейки с други хора и почувствахме, че искаме да пишем песни. Пътувахме с китарата и беше прекрасно", допълни Нуно Калдейра
Катарина, разкажете тази история: във Виетнам сте, много е горещо и влизате в музикален магазин заради климатика. И това променя живота ви?
Да, истина е! Дали съм си представяла, че така ще стане - не! Просто искахме да се охладим, влизайки в този магазин, но всъщност това промени пътуването и живота ни. Нуно купи китара и започнахме да се запознаваме с много хора. Когато имаш музикален инструмент, общуването с хората става много по-лесно, защото привличаш вниманието. Започнахме да композираме, да свирим кавъри в някои хотели. Така започна голямата промяна. Денят, в който си купихме китарата промени живота ни. Започнахме да събираме идеи по време на пътуването и когато се върнахме в Португалия, погледнахме по-сериозно на авторските си композиции и ги записахме в студио, разказа Катарина Дуарте.
За какво разказвате в песните си?
Те са за впечатленията ни от пътуванията, разказват за места и за хора, неща, които сме преживели, но пречупени през португалското светоусещане, заяви Нуно Калдейра.
Как пътуванията променят душата ви?
Всяко пътуване променя душите ни. Това зависи, разбира се, от емоцията, която влагаш. Търся промяната, искам да бъда различна след всяко пътуване, старая се да е така. Искам да се потопявам в местната култура, да опознавам хората, местната кухня и да трупам впечатления. Пътуванията променят начина ти на мислене, особено тези, които са по-вглъбяващи и вдъхновяващи. Оставяме се пътят да ни погълне, разказа Катарина Дуарте.
Как бихте описали стила на музиката, която правите? Наричате го "Лузофон синтез", термин, който се отнася и до португалско говорящите общества?
Това е израз, който създадохме. Смисълът, който носи е, че музиката ни е вдъхновена от португалски говорещия свят. Събрахме ритъм, мелодии, които идват не само от Португалия но и от Бразилия, Кабо Верде, Ангола, Мозамбик.
А къде се намира "Плажът на независимостта", както се нарича първият ви албум?
В Южна Камбоджа. Решихме да преведем наименованието на португалски. Прекрасно умиротворено място, за което знаят много малко хора. Гледката към морето, към малките къщички в далечината, палмовите дървета с кокосови орехи,белият пясък...незабравимо е, допълни Катарина Дуарте.
Сега представяте втория си албум: "Преди мусона", вдъхновен от пътуването ви до Индия. С какво той е по-различен?
Различен е, защото вече знаехме каква музика искаме да правим и бяхме убедени в сценария. Той беше вдъхновен от пътуване, което предприехме, за да презентираме първия си албум. Посетихме няколко индийски града в щат Гоа, имаме песен, която се казва така. Индия е страна на контрастите, които провокират душата и емоцията си всяка секунда.Социалните различия са огромни и могат да бъдат усетени на улицата, навсякъде. Огромни храмове, богата култура, плодове, подправки, аромати - тази комбинация провокира душите ни.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..
В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в..
Управлението на Тръмп ще бъде олигархично и тук ще бъде такова - леко олигархично, защото ние нямаме толкова богати хора. Това каза пред БНР..