Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Португалският дует Senza в София

3
Дует Senza
Снимка: programata.bg

Португалският дует Senza - Катарина Дуарте - вокал, и Нуно Калдейра - китара, които са пропътували 5 континента и са изнесли повече от 80 концерта по целия свят, ще представи музиката си и пред българска публика. Тази вечер от 19.30 ч. в София те представят втория си албум "Преди мусона", роден след последното им пътуване до Индия.

Катарина Дуарте от дуета се обърна специално с покана към слушателите на "Хоризонт":

„Ще донесем песни, в които разказваме за натрупаните впечатления. Ще се опитаме да разкрием смисъла на тези песни, защото пеем на португалски и може би не всеки ще ги разбира. Пътуванията променят начина ти на мислене, особено тези, които са по-вглъбяващи и вдъхновяващи. Надявам се да харесате песните ни и да пътувате заедно с нас по време на концерта ни в София“.

Senza са музиканти и пътешественици, които композират песни, вдъхновени от своите пътувания по света. Турнето за първия им албум "Плажът на независимостта" им носи голям успех. Катарина Дуарте и Нуно Калдейра дадоха специално интервю за предаването "Закуска на тревата".

"За нас няма нищо по-естествено от това да пътуваме и да пишем песни. Това не беше стратегия, не сме го планирали, просто се случи. Много щастлив съм, че можем да представяме музиката си по света и да бъдем тук в България. Това е, което обичаме да правим, разказа Нуно Калдейра.

Как започна всичко? Как се решихте на това пътуване в Азия, обикаляйки после още няколко континента?

"Преди 4 години прекарахме 3 месеца в Югоизточна Азия. Посетихме Китай, Виетнам,  Камбоджа и Тайланд. Това беше много специален момент за нас. Тогава с Катерина вече бяхме музиканти, но не знаехме, че искаме да пишем авторски песни до момента, докато не влязохме в музикален магазин в Сайгон и не излязохме от там с китара. Натрупахме много опит, свирейки с други хора и почувствахме, че искаме да пишем песни. Пътувахме с китарата  и беше прекрасно", допълни Нуно Калдейра

Катарина, разкажете тази история: във Виетнам сте, много е горещо и влизате в музикален магазин заради климатика. И това променя живота ви?

Да, истина е! Дали съм си представяла, че така ще стане - не! Просто искахме да се охладим, влизайки в този магазин, но всъщност това промени пътуването и живота ни. Нуно купи китара и започнахме да се запознаваме с много хора. Когато имаш музикален инструмент, общуването с хората става много по-лесно, защото привличаш вниманието. Започнахме да композираме, да свирим кавъри в някои хотели. Така започна голямата промяна. Денят, в който си купихме китарата промени живота ни. Започнахме да събираме идеи по време на пътуването и когато се върнахме в Португалия, погледнахме по-сериозно на авторските си композиции и ги записахме в студио, разказа Катарина Дуарте. 

За какво разказвате в песните си?

Те са за впечатленията ни от пътуванията, разказват за места и за хора, неща, които сме преживели, но пречупени през португалското светоусещане, заяви Нуно Калдейра.

Как пътуванията променят душата ви?

Всяко пътуване променя душите ни. Това зависи, разбира се, от емоцията, която влагаш. Търся промяната, искам да бъда различна след всяко пътуване, старая се да е така. Искам да се потопявам в местната култура, да опознавам хората, местната кухня и да трупам впечатления. Пътуванията променят начина ти на мислене, особено тези, които са по-вглъбяващи и вдъхновяващи. Оставяме се пътят да ни погълне, разказа Катарина Дуарте.

Как бихте описали стила на музиката, която правите? Наричате го "Лузофон синтез", термин, който се отнася и до португалско говорящите общества?

Това е израз, който създадохме. Смисълът, който носи е, че музиката ни е вдъхновена от португалски говорещия свят. Събрахме ритъм, мелодии, които идват не само от Португалия но и от Бразилия, Кабо Верде, Ангола, Мозамбик.

А къде се намира "Плажът на независимостта", както се нарича първият ви албум?

В Южна Камбоджа. Решихме да преведем наименованието на португалски. Прекрасно умиротворено място, за което знаят много малко хора. Гледката към морето,  към малките къщички в далечината, палмовите дървета с кокосови орехи,белият пясък...незабравимо е, допълни  Катарина Дуарте.

Сега представяте втория си албум: "Преди мусона", вдъхновен от пътуването ви до Индия. С какво той е по-различен?

Различен е, защото вече знаехме каква музика искаме да правим и бяхме убедени в сценария. Той беше вдъхновен от пътуване, което предприехме, за да презентираме първия си албум.  Посетихме няколко индийски града в щат Гоа, имаме песен, която се казва така. Индия е страна на контрастите, които провокират душата и емоцията си всяка секунда.Социалните различия са огромни и могат да бъдат усетени на улицата, навсякъде. Огромни храмове, богата култура, плодове, подправки, аромати - тази комбинация провокира душите ни.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
One Day Less във фотосесия на Уша Цонкова за албума

One Day Less написаха втора глава от музикалната си история с албума "Хартиени цветя"

С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..

публикувано на 15.12.24 в 14:00

Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти откри изложба във Враца

В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..

публикувано на 15.12.24 в 07:37

Детско-юношеският ансамбъл "Нашенчета" отбеляза 65 години от създаването си

В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..

публикувано на 15.12.24 в 07:06

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В деветото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателката ни Виолета Кръстева от Плевен, която спечели билети в томболата на “Каста дива“, споделя впечатленията си от рецитала на оперната прима Соня Йончева в партньорство с пианиста Малкълм Мартино,..

обновено на 12.12.24 в 19:04
 Ния Иванова, Никола Стоянов-Ник, Диан Илиев и Борис Лапшов

Приятелите на Дени за Фондация "Денислав Тодоров" и за каузата да развиваш таланта си

В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..

публикувано на 12.12.24 в 15:55
Проф. Владимир Аврамов

Спомен за проф. Владимир Аврамов

Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..

публикувано на 11.12.24 в 18:23

"Чудото на Витлеем" - музикален спектакъл в НДК

На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем".  Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..

публикувано на 11.12.24 в 17:15