Европейската сметна палата не се занимава с разследване на измами с еврофондове, а само с одитиране на нередности, коментира още Иванова.
В предаването „Неделя 150“ по програма „Хоризонт“ тя обясни, че нередностите са неумишлено действие, докато при измамите става дума за умишлено ощетяване на европейския бюджет.
Иванова коментира, че последната проверка на ЕСП, която обхваща усвояването на кохезионните фондове в 7 държави от ЕС, включително България, има за цел анализ на работата националните правителства и на Европейската комисия, тъй като в случая става дума за споделено управление.
Проверени са България, Франция, Унгария, Гърция, Латвия, Румъния и Испания.
Докладът на Сметната палата отправя общо 5 препоръки – 3 към проверените държави и 2 към Европейската комисия.
България е сред малкото държави, които са изпълнили и трите препоръки. Те са свързани с приемането на стратегии за борба с измамите, включване и на външни органи и институции в тази борба и създаване на платформата АРАХНА, даваща общодостъпна информация за всички европейски програми.
България е сред страните, които използват най-пълноценно системата АРАХНА, докато тя се ползва доста по-ограничено например в Германия и скандинавските страни, посочи Иванова.
Тя добави, че във всяка от проверените държави има проблеми, но има и добри примери и не бива да си затваряме очите както за нередностите, така и за постиженията.
Илияна Иванова коментира, че най-висок е процентът на констатирани нередности при усвояване на еврофондове е в Словакия - 2,13, докато в страни като Люксембург и Финландия този процент е 0. България е по средата в тази таблица, каза още тя и подчерта, че нивото на грешки при управлението на европейските програми за целия ЕС намалява прогресивно и стабилно.
Иванова добави, че предстоящата проверка на ЕСП на строителството на пътища с пари от ЕС е включена в годишната програма на институцията, обхваща няколко държави и не е свързана със сигналите, които българската опозиция е подала към Брюксел.
Тя каза още, че това е част от стандартните процедури, а докладът се очаква към средата на следващата година.
В рамките на проверката ще бъдат одитирани България, Испания, Чехия и Полша.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Нови часове за тишина в Гърция. Глобяват дори за използване на клаксон. Нарушението на разпоредбата за тишина след 22 часа предвижда глоба и затвор до 5 месеца, предупреждава гръцката полиция. По време на фиксираните часови зони са забранени всякакви дейности, които вдигат шум, като строителство и всякакви дейности, които нарушават тишината...
Един час след началото на протеста на партия "Възраждане", протестиращите тръгнаха към сградата на Столичната община с намерението да свалят украинското знаме. Там обаче те бяха посрещнати от плътни полицейски кордони, които не им позволиха да го направят. След това протестиращите направиха една обиколка на църквата "Света София" и се..
Вече повече от три години Украйна води почти ежедневна борба срещу руските щурмови дронове. В последните няколко седмици НАТО доби представа за това от първо лице. След инцидента от 10 септември, когато най-малко 19 руски дрона нахлуха в небето над Полша, страните по източната граница на Европейския съюз се съгласиха да пристъпят спешно към създаване..
Следващото правителство ще има изключително трудната задача да балансира външната политика, така че Молдова да не бъде изолирана от ЕС и също така да спази обещанията към избирателите си за по-евтини енергийни ресурси, както и за достъп до алтернативни пазари за молдовските земеделски производители, коментира в интервю пред БНР Диониш Ченуша,..
Когато става дума за власт, пари и политика, интелигентните хора не биват допуснати. Много интелигентни хора нямат политическо представителство, нямат излаз в това, което виждаме в Народното събрание. Друга България е възможна и не бива да губим тази надежда . Това мнение изрази в интервю за БНР журналистът Явор Дачков, основател на сайта..
Гръцката метеорологична служба в извънредно съобщение предупреждава за рязка променя във времето. От обедните часове днес силни дъждове ще има в цялата страна. Екстремното време се очаква да засегне островите в Йонийско море- Закинтос, Кефалоня и Левкада, както и района на Пелопонес. Предупреждават се шофьорите за изключително внимание в..
Протест с искане за оставка на правителството, организиран от "Възраждане", за 14-и път се състоя във Варна. Протестиращите настояват и за запазването на лева и неприемане в еврозоната. На площада се събираха и подписи от гражданско сдружение "Дойран" с осем въпроса отново за запазване на лева. Народният представител от "Възраждане" Коста..
Започна протестът пред централата на "ДПС-Ново начало" в защита на кмета на Варна Благомир Коцев под надслов "За свободна България - без Пеевски,..
Президентът Румен Радев се държи конюнктурно и когато му е удобно да се държи антиправителствено и това му носи някакви дивиденти, той го прави,..
Още преди да е навършил 20, Виктор Теодосиев вече е сред най-изявените млади български музиканти. Той достойно продължава фамилната традиция след дядо си..