Проектонаредбата за градската среда в София създава стандарти за фасадите на къщите, които са паметници на културата, а също и за настилките по улиците. Това съобщи в интервю за "Хоризонт до обед" главният архитект на Столичната община Здравко Здравков.
"Тази наредба е дългоочаквана и разчитаме на нея - да можем да почнем да си подреждаме нашата къщичка, защото липсата на правила доведе до там, че всеки може да поставя каквито иска елементи по фасади, цветови решения. Изобщо липсата на цялостна визия е нещо, което ни липсва, за да подредим града си, да я направим като модерен европейски град."
Климатиците няма да бъдат премахвани и гражданите могат да бъдат спокойни, увери главният архитект на Столичната община.
"Климатиците на сградите - паметници на културата трябва наистина да бъдат махнати, но за улиците, които сме разработили стандарта - това са "Цар Шишман", "6-ти септември", "Солунска" и "Граф Игнатиев", се касае за 48 сгради. За останалите сгради трябва да се намери правилното решение дали те ще бъдат подредени, дали ще бъдат разположени по някакъв начин така че да не капят, да се скрият дренажни тръби, да бъдат преместени на някои от странични фасади. Всичко това е въпрос на техническо решение."
Цветовите решения, които изкристализираха, максимално се доближават до първоначалната палитра, при която са построени тези сгради, допълни Здравков. За част от сградите са били взети за анализ парченца от мазилки.
"Анализираха се много стари фотографии, за да се провери първоначалният растер на дограмата, защото част от тези сгради са загубили, вследствие на многопластови наслоявания, първоначалния си образ."
"Желанието ни е, когато се прави преустройство на такава сграда, тази сграда постепенно да добие първоначалния си образ. Да се върне максимално духа на стара София чрез именно този стандарт", коментира Здравко Здравков.
Ще има изисквания и за настилките на улиците.
"Наредбата има амбицията постепенно да започне да привежда ред в градското обзавеждане към стандартите за настилките. Постепенно да бъде разпространена и по периферията на града, така че да можем да си отговаряме на въпроси, които възникват ежедневно - тротоарът пред моята сграда какъв да бъде, дали искаме да изглежда с тези плочки", поясни главният архитект.
"Да можем на база едно зониране на града, което сме предложили с тази наредба, да определим във всяка една от зоните къде има задължителни изисквания, къде искаме тротоарите да бъдат запазени максимално близки до първоначалния образ на улиците."
"Желанието ни е да заприличаме на модерен европейски град и тази стъпка съм убеден, че е правилна, след като и законодателят възприе част от инструмента да се разпознае и от други градове - нека София да бъде пилотна и да направим нещо наистина качествено и хубаво, за да може полека-лека къщичката да почне да се подрежда."
Повече можете да чуете в звуковия файл.Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..
Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..
След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..
"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер. Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..
Две години след опустошителното земетресение в Турция страната си е поставила амбициозната цел до края на 2025 г. всички хора, които все още живеят във фургони и контейнери, да бъдат настанени в нови жилища. Само времето ще покаже доколко това е постижимо. В 4 часа и 17 минути на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..
Соросоид стана обидна дума, защото хората нямат никаква мисъл за България. Джордж Сорос се надцени и мислеше, че тази вълна на "Отворено общество"..
Информационният поток от прокуратурата към определени жълти медии не е спирал. Напоследък този поток е и към външни на системата лица , които..