Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фестивалът за модерно изкуство "Процес - Пространство" набира скорост

В ход е 29-ото издание на Фестивала за съвременно изкуство на Балканите "Процес - Пространство". Той се провежда в Пловдив, но пътят му през годините е преминал през Балчик и Русе. "Спирка" Пловдив е част от инициативата Пловдив - Европейска столица на културата 2019.

В рубриката "Има ли мегдан" на предаването "Графити по въздуха" гостува Пенка Минчева, която вече 15 години се занимава с организационната дейност на "Процес - пространство".

Тя е родом от Карлово, живяла е в Швеция, а сега поделя времето си между Берлин и България, по-конкретно село Дъбене, където успява да си почине, да се концентрира и да събере сили за следващ проект.

Има ли съвременното изкуство критична маса от почитатели, за да се превърне във важен фактор? Има, но те не са голям кръг, отговаря Минчева. „В България фокусът не е дотолкова отнесен към съвременното изкуство и като че ли традиционното изкуство има повече популярност.“

Пенка Минчева в Балчик

За младите обаче, главно занимаващи се с артистични дейности, съвременното изкуство е провокация и им действа зареждащо, смята Пенка Минчева. Тя дава пример със студентски групи и преподаватели, участвали в досегашните издания на фестивала.

Галя Йотова е хроникьорът, който фотографира събитията от самото създаване на фестивала. Тази година ще бъде само негов гост.

Тя участва в проект, озаглавен „За буквите – между Пловдив и Матера“, в който основен акцент е кирилицата. 

„Искаме да популяризираме не само в Матера, Италия, но и в България името и делото на Яков Крайков – първият български печатар, който отпечатва на кирилица 4 книги в собствената си печатница във Венеция. През 1566 година излиза първата му книга“, разказа Йотова.

За една от работилниците в партньорският град на Европейска столица на културата 2019 - Матера, са били подготвени страници от книгите на Яков Крайков, с които гостите да направят отпечатъци. Представянето на проекта е било точно на 11 май – в Деня на Кирил и Методий, обясни Галя Йотова.

Фестивалът „Процес - Пространство“ ми даде страшно много, признава Йотова, която за себе си дели творческото си битие на „преди и след“ фестивала.

Двете гледни точки към съвременното изкуство и има ли мегдан то у нас чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Момчил Георгиев

Какво ни предлага 56-тото издание на фестивала "Софийски музикални седмици"?

От 22 май до 3 октомври ценителите могат да се насладят на богатата програма на фестивала "Софийски музикални седмици". Слоганът на фестивала тази година е "Произведено в България" , обясни пред БНР проф. Момчил Георгиев, директор и основен двигател на голямото музикално събитие. "Каним много българи с кариера в чужбина да свирят с млади..

публикувано на 23.05.25 в 13:40
Марианжела Атанасова

Изложбата "В Началото бе Локвата" - потапяне в света на водата и цветовете

Галерия - книжарница "София Прес" представя изложбата на Марианжела Анастасова "В Началото бе Локвата". Тя представлява  поклон, признание и благодарност към водата. Произведенията й ще гостуват на ул. "Славянска" 29 до 30 май 2025.   Художничката Марианжела Анастасова организира онлайн уроци по рисуване Състоянието, в което се..

публикувано на 23.05.25 в 12:50

Защо закриват "Сцена СПАМ" в София?

Новото място за култура - "Сцена СПАМ" в София, прекратява дейността си само 3 месеца след като отвори врати в зала "Академик" в Националния студентски дом. Това се случва след рязка смяна на условията от страна на ръководството и чрез устно предизвестие , уточни пред БНР Ана Батева, един от създателите на "СПАМ студиос"...

публикувано на 22.05.25 в 10:04

Спомняме си за Димитър Воев - музикантът, който не се страхуваше да казва истината

Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и началото на 90-те, щеше да навърши 60 години .  Воев и група "Нова генерация" не просто създават музика, те изразяват духа на едно бурно време на социални и политически промени.  Димитър Воев е един..

публикувано на 21.05.25 в 13:10
Зджислав Зембжуски

Кой е Зджислав Зембжуски - българският Шиндлер?

Зджислав Зембжуски  е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук  Димитър Гачев.  Зджислав Зембжуски  е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..

публикувано на 19.05.25 в 18:45

Шести международен конкурс за млади оперни певци "Гена Димитрова"

В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..

публикувано на 19.05.25 в 10:26

Представиха българския филм "Сватба" в Европарламента

Българският филм "Сватба" беше представен в Европейския парламент в Брюксел по инициатива на евродепутата от ГЕРБ - ЕНП Андрей Ковачев. Продуцент и режисьор на лентата е Магдалена Ралчева, а сценарист Юрий Дачев "Сватба" е българска драма от 2024 г., базирана на едноименния разказ на Николай Хайтов. Българската премиера на филма бе на 8..

публикувано на 18.05.25 в 09:19