„Появата на словото е първият празник на човешкия дух. Хората започват да се разбират не с мимики и движения, а изговарят думи като слънце, луна, бог. Защото думите са духовната връзка между хората, другото е пипане на ръце“. Това каза пред БНР специалният гост в предаването „Хоризонт за вас“ - актьорът Иван Налбантов.
„Все ми се струва, че по-старите писатели и поети, Йовков например, употребяват думите по-добре!“, сподели той и добави:
„Словото, българският език не ме храни с това, че си изкарвам заплатата, храни ме и духовно. Това е изстрадал език. Езикът, който спаси нацията - народните песни, молитвите в църквите. Езикът е най-силното нещо, което е създал нашият народ през вековете, защото не може една армия да победи езика! Защото убитият поет продължава да говори с думите, които са написани, и са мъртви, но други хора ги произнасят, влагат дух и те заживяват не втори, а вечен живот!“.
Иван Налбантов днес ще получи награда „Аскеер“ за цялостен принос към театралното изкуство.
„Смисълът е духовен. Това е признание. Не се издава от един човек, а от много хора, с които живееш и ежедневието и творчеството си. Не е лесно да те признаят този тип хора, защото ти не си съвършен. Ти показваш и характера си, и възможностите си, и възпитанието си, и предаността си към професията, а и приятелските чувства", каза актьорът за високото театрално отличие“.
Иван Налбантов сподели, че Владимир Трендафилов е неговият еталон в професията:
„За него съм чел, че Олимп го е пратил в България. Значи са го пратили боговете, най-малкото Мелпомена“.
Към името на Трендафилов той прибави и Андрей Чапразов и Йордан Матев:
„Техните уроци бяха късно вечер на сладка чашка“.
Цялото интервю на Лъчезар Цветков с Иван Налбантов можете да чуете от звуковия файл.
Любовта е чувство, вдъхновение, културен феномен. Но можем ли да я разгледаме и през призмата на науката – какво всъщност се случва в мозъка , какви процеси протичат в него, когато човек обича, когато изпитва привързаност, страст, привличане? Или иначе казано – какво още не знаем за невробиологичните механизми на любовта ? " Любовта е едно от..
Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..
В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката. И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан. Ангел Милчев е един от малкото..
Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..