Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Момчил Инджов: Дезинформацията и хибридната война отличават тези евроизбори

Най-голямото предизвикателство пред ЕС е недоверието, че ще бъде съхранен

Момчил Инджов
Снимка: Личен архив

Тези европейски избори са по-различни, защото всекидневно хората се препъват не в купчини, а в планини от дезинформация. Мнението е на журналиста Момчил Инджов, кореспондент на "Клуб Z" в Брюксел. Според него се прави всичко възможно хората да бъдат объркани.

„Както е казано в „Бай Ганьо“ на Алеко Константинов, всички са маскари. Целта е възможно най-трудно да бъде намерен не-маскарата. И това е уникалното, което отличава изборите“, каза Инджов в предаването "Рано в неделя".

Дезинформацията и хибридната война са много характерен белег на настоящия вот, смята Момчил Инджов, според когото фокусът на тези методи е насочен към необразованите хора, които се впечатляват „най-вече от заглавието и големите букви“.

„Разбира се, за това допринесе и краят на традиционните печатни медии в този вид. В интернет вече много по-лесно могат да бъдат манипулирани нещата, отколкото на хартия. Когато на практика една социална медия се превърна в медия. Всеки притежател на акаунт във Фейсбук може да бъде журналист, може да бъде и репортер и той не подлежи на контрол от редактор, за разлика от обикновените журналисти.  Ето това е един най-елементарен механизъм за разпространяване на фалшиви новини. Разбира се, има и много по-изтънчени методи.“

Като други важни маркери на тези избори журналистът открои Брекзит, миграцията и бюрократизирането на ЕС.

Друго голямо разширяване на съюза след това от 2004 година не се очертава, но предстои такова за по-малки държави, отбеляза още Инджов. „Това е несъмнено. Не трябва да вярваме на песимистите - те и за нас казваха, че и нас няма да ни приемат“, коментира той.

На Европейския съюз му е необходима реформа, той ще продължи да съществува и в това съм убеден не 100, а 1000%, допълни още журналистът, като се мотивира с това, че ЕС е „естествено създадена формация, а не изкуствено“.

„Това е формация, създадена от две държави, които са водили не една война помежду си. Тези две държави – Франция и Германия, техните ръководители стигнаха до извода, че така не може да се продължава, че може да се живее и по друг начин. В резултат на всичко това в градския транспорт на Париж днес спирките се съобщават освен на френски, и на немски език, забележете – на езика на някогашния окупатор. Това само преди 50 години би било немислимо.“

Инджов даде и пример с Белгия, където в управляващата коалиция има партия, искаща да отцепи Фландрия от Белгия. „И Белгия съществува и се държи в този вид единствено благодарение на Европейския съюз.“

Главното предизвикателство, с което трябва да се справи Европейският съюз, е недоверието, че той ще бъде съхранен, посочи Момчил Инджов. 

Цялото интервю е в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20

Протестират наематели на общински жилища в София, гневни на нова наредба

Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:03
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Студенти на протест срещу повишаването на таксите за платено обучение

Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..

публикувано на 09.07.25 в 07:35
Лекари специализанти на протест пред МЗ. Октомври 2019 г.

Млади лекари представят предложения за промени в специализациите

Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас.  Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..

публикувано на 08.07.25 в 07:49

Официално откриване на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..

публикувано на 07.07.25 в 07:55
Димитър Вацов

Димитър Вацов: С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС

С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи върху неща, които не са видими публично, затова е много възможно да го митологизираме . Това..

публикувано на 05.07.25 в 13:56

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37