Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владо Береану: Опитите за контрол над прокуратурата доведоха до протестен вот в Румъния

temida

Загубата на над 12% от управляващите социалдемократи в Румъния на европейските избори журналистът Владо Береану обясни с противодействие на опитите на политиците да контролират прокуратурата. В предаването "12+3" той каза, че това е довело до протестите в северната ни съседка и до протестния вот на евроизборите.

"Румънците се ангажираха и излязоха над 50% на изборите. Социалдемократите от 46% на последните парламентарни избори получиха едва 25%".

Владо Береану коментира и потвърдената присъда на лидера на СДП Ливиу Драгня от 3 години ефективен затвор за корупция.

"Делото срещу него бе започнато под ръководството на прокурор Лаура Кьовеши. Той две години и половина се опитваше да ограничи борбата с корупцията. Махна Кьовеши с помощта на Конституционния съд, където има мнозинство. Но не успя да унищожи институцията – прокуратурата за борба с корупцията".

По думите на журналиста за разлика от България, в Румъния правосъдната система е отстояла своята независимост и е постановила осъдетилно решение.

"Драгня бе осъден във Върховния съд с 5:0 гласа!".

След вкарването на лидера на социалдемократите Драгня в затвора, вероятно ще се стигне до извънредни парламентарни избори и мнозинството на СДП ще падне, прогнозира Береану. По думите му това няма да е края на партията, защото в нея има и добри политици.

"Свързаните с Драгня днес вече бяха изключени и начело излезе кметът на Букурещ – жена, изключително популярна. Тя може да промени лицето на партията. Тя няма да изпадне от парламента, но ще трябва да изчака един мандат в опозиция".

Цялото интервю с Владо Береану чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Конференция 7 октомври: Две години по-късно

Лои Алшарийф: Престанете да бъдете политически коректни към радикалния ислям

"Престанете да бъдете политически коректни към радикалния ислям" - това послание отправи активистът за мир Лои Алшарийф на конференцията "7 октомври: Две години по-късно" , организирана от Европейския еврейски комитет в Европейския парламент в Брюксел.  На тази дата през 2023-та година палестински въоръжени групировки, водени от радикалната..

публикувано на 15.10.25 в 19:15

Приключи протестът на БОЕЦ пред сградата на МВР

Приключи протестът на БОЕЦ пред сградата на МВР в столицата. Протестиращите не бяха допуснати до сградата на министерството, но струпаха торби с боклук пред полицейската блокада и призоваха полицаите да не охраняват министър, който според тях слага чадър над купуването на гласове.  Масирано полицейско присъствие на протеста на БОЕЦ пред МВР..

публикувано на 15.10.25 в 19:14
Флаери от протеста на младите медици.

Млади медици на протест, провеждат "траурно" шествие

Млади медици излязоха на протест Министерството на здравеопазването с искания за гарантирано достойно заплащане и нормални условия на труд. Протестиращите, облечени в черно, тръгнаха на "траурно" шествие, което   премина по столичния булевард "Цар Освободител" и се насочи към Орлов мост. Млади лекари на протест под надслов: "Погребението на едно..

публикувано на 15.10.25 в 19:09
Георги Вулджев

Георги Вулджев: Близо сме до момента за тежко решение – или да се режат разходи, или да се вдигат данъци

"Вече сме изразходвали целия инструментариум за гъвкаво управление на публичните финанси. Много близо сме до момента, в който трябва да се вземе тежко решение – или да се режат разходи, или да се вдигат данъци". Това обясни пред БНР Георги Вулджев, Експертен клуб за икономика и политика. "Вървим към това да не може да вържем трите процента..

публикувано на 15.10.25 в 18:50

Испания с остра реакция на заплахата на Тръмп да наложи мита на страната

Правителството в Испания с остра реакция на заплахата на Доналд Тръмп да наложи мита на страната. Управляващите обявиха, че тарифите може да струват скъпо на американците. Правителството обяви готовност да защити своите производствени сектори. Вицепремиерът и министър на труда Йоланда Диас подчерта, че ако трябва да се окаже подкрепа на..

публикувано на 15.10.25 в 18:27

Масирано полицейско присъствие на протеста на БОЕЦ пред МВР

Протест пред сградата на МВР с искане за оставката на министър Даниел Митов, организиран от Гражданското движение БОЕЦ. Протестната акция се провежда след изборите в Пазарджик, където според организаторите полицията е покровителствала търговията с гласове. Протестиращите планират да струпат чували с боклук през сградата. Достъпът на протестиращите до..

публикувано на 15.10.25 в 18:19

Камиони с хуманитарна помощ пристигнаха в Газа

Камиони с хуманитарна помощ пристигнаха в Ивицата Газа, а Израел възобнови подготовките за отварянето на главния граничен пункт "Рафах", след спор относно връщането на телата на загиналите заложници, който заплашваше да провали крехкото примирие с "Хамас". Израел заплаши да държи "Рафах" затворен и да намали доставките на хуманитарна помощ,..

публикувано на 15.10.25 в 18:10