Пролетното издание на Х международен фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща" започна ударно – в Града под тепетата вече е лято, но в Стария Пловдив и сцените се нажежиха още на 19 май, когато изключителният Светлин Русев излезе пред публиката соло – едно наистина невероятно преживяване, едновременно сюблимно и много интимно.
Последваха още два концерта – съвсем различни като настроение: на дуото Васи и Том (Василена Серафимова – маримба и Тома Енко – пиано) с програмата „Около Бах“, в която теми на великия композитор са разработени по различни начини, включително и джазирани. А на 21 май в залата на Дома на културата „Борис Христов“ камерният ансамбъл "Софийски солисти", дирижиран от маестро Пламен Джуров, направи концептуална програма с "Годишните времена": в два от концертите за цигулка от Антонио Вивалди солистка беше Мила Георгиева, а пианистът Георги Черкин представи и като солист собствените си аранжименти на клавирния цикъл от Чайковски и така присъстващите чуха много различните гледни точки на двамата автори, разделени от няколко епохи.
На 22 май, по време на "Музикартисимо майсторски клас", талантливата Мариана Стоева от НУМТИ "Добрин Петков" получи цигулка (размер 3/4). Беше й връчена от самата Мила Георгиева, благодарение на дарителския жест на лютиера Андриан Андреев и артистичния директор на фестивала Мила Павлова. Желанието на екипа на "Дни на музиката в Балабановата къща" е този жест да се превърне в традиция и когато дойде моментът Мариана да премине на цяла цигулка, този инструмент да зарадва друго талантливо дете от пловдивското училище.
За първите три концерта и за предстоящото в афиша на фестивала разказа в интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" артистичният директор Мила Павлова, която получи не само наградата за "Музикален проект на 2011 година" в анкетата "Музикант на годината", но и беше първата и засега единствена в България, определена за "Музикален мениджър на годината" през 2013-а. Чуйте в звуковия файл разговора с Мила Павлова и интервюта с участници в събитията: Светлин Русев, Василена Серафимова, Тома Енко и Мила Георгиева. Към тях са добавени и документални записи от концертите, записани от екип на БНР.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..