Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЦИК обяви имената на българските евродепутати в новия ЕП

| обновено на 31.05.19 в 13:48
В ЦИК официално обявиха и връчиха удостоверенията на избраните членове на Европейския парламент от България.
Снимка: БТА

ЦИК обяви официално имената на 17-те български евродепутати в новия Европарламент. На тържествена церемония те получиха удостоверенията си за избор. 

След като първите двама в листата на ДПС Мустафа Карадайъ и Делян Пеевски се отказаха от евродепутатските си места, пратениците на ДПС в Европарламента са Илхан Кючюк, Искра Михайлова и Атидже Алиева. Евродепутатите на БСП Елена Йончева и Петър Витанов ще се откажат от местата си на депутати в Народното събрание. 

Късно вечерта в сряда ЦИК обяви окончателните резултати от произведените на 26-и май избори за членове на Европейския парламент. Комисията оповести и разпределението на мандатите между партиите и коалициите.

Пет политически сили изпращат евродепутати: ГЕРБ - шестима, БСП - петима, ДПС - трима, ВМРО-Българско национално движение - двама, и Обединение "Демократична България" - един.

Стана ясно и разпределението на предпочитанията за отделните кандидати по кандидатските листи. С най-много преференции от всички кандидати е водачът на листата на ГЕРБ Мария Габриел, следвана от водача в листата на БСП Елена Йончева. 

Заради преференциите се стигна до размествания в две от листите на петте политически сили, които класират евродепутати. В тази на БСП Сергей Станишев от пето се изкачи до второ място, а в листата на ВМРО Андрей Слабаков от четвърта се премести на втора позиция.

Вчера изтече и срокът, в който избран евродепутат може да се откаже.

Петър Витанов от левицата обясни пред БНР какви каузи и приоритети ще защитава в ЕП:

"Вярваме, че сме носители на промяната наистина. Убедени сме в това нещо. Европейският съюз трябва да бъде по-социален, трябва да бъде по-справедлив и отиваме да отстояваме тези каузи".

Александър Йорданов от СДС беше категоричен:

"Лични приоритети нямам. Моите приоритети, това са приоритетите на България такива, каквито успее да ги формира политиката на правителството, политиката на Съюза на демократичните сили".

Ангел Джамбазки от ВМРО заяви:

"На първо място ще трябва да продължим битката за пакета "Мобилност", да договорим разумни условия, които да не ощетяват българските превозвачи. Предстои ни, разбира се, и разговор за селското стопанство, за субсидии. Предстои ни, разбира се, и вечната тема за нелегална миграция и защита на българския интерес в тази тема".

Ето и имената на новите български евродепутати (по азбучен ред):

ГЕРБ

Александър Йорданов

Андрей Ковачев

Андрей Новаков

Асим Адемов

Ева Майдел

Мария Габриел

БСП за България

Елена Йончева

Иво Христов

Петър Витанов

Сергей Станишев

Цветелина Пенкова

ДПС

Атидже Алиева - Вели

Илхан Кючюк

Искра Михайлова

ВМРО

Ангел Джамбазки

Андрей Слабаков

Демократична България

Радан Кънев


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20