Грамофонните плочи преживяват сериозно възраждане и то не само по света, но и в родната България. Интернет и Фейсбук кипят от кликове на хора, които търсят и предлагат грамофонни плочи. Много музиканти в последните години издават албумите си на плочи.
Красимир Делийски е музикант, преди време той организира група за търгуване на грамофонни плочи във Фейсбук, а след това създава и собствен магазин във Варна.
Той разказа пред БНР откъде започва интересът му към тях:
„Моят личен интерес към грамофонните плочи започва от края на 80-те, началото на 90-те години, общо-взето със смяната на системата и по-свободния достъп до стоки от запада. С група ентусиасти от Варна поддържахме контакти с издатели и лейбъли на грамофонни плочи“.
„Трудно ми е да обясня конкретно страстта ми към грамофоните, най-вероятно лично като музикант, пък и не само, не всички музиканти са аудиофили, но общо взето аналоговият звук, който възпроизвеждат грамофонните плочи, е според специалистите най-чистият и сериозен звук, който можем да добием изобщо от музикален носител“, посочи още той в интервю за предаването „Хоризонт за вас“.
„Според световни статистики за 2017-а и 2018 година, като цяло интересът се повишава, глобално говорим, не конкретно в България, между 30 и 40 процента, като тенденцията се запазва и за 2019 г....“. Може да се каже, че има “своеобразен ренесанс на грамофонните плочи и на интереса към тях“, посочи още Делийски.
Въпреки че той не е правил точно преброяване на плочите, които притежава, бройката им е приблизително 3 хиляди. В личната си колекцията той „изхожда от музиката, която свири и слуша – основно пънк и хардкор…“.
Интервюто на Снежана Иванова с Красимир Делийски може да чуете от звуковия файл.
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
На 12 април от 19.00 часа в зала 9 на Национален дворец на културата ще бъде открито четвъртото издание на Международния фестивал за класическа музика и изкуства “Артис” . Концертът “Фолклор и съвремие” е с участието на Ирина Георгиева – пиано, Милена Андреева – сопран и Георги Андреев – гъдулка - блестящи изпълнители, чиято артистична..
В събота - 12 април, от 20 часа българско време ще се състои световната премиера на документалния филм "Кентаврите". Това е 62-рата документална лента на режисьора Стилиян Иванов. Филмът е със субтитри на английски език и ще бъде достъпен за безплатно гледане в You tube канала на "Додо филм". "Той е продължение на поредицата за..
Не е често явление филхармония да получи званието почетен доктор от висше музикално училище? Това ще се случи през месец май в Тел Авив. Новината съобщиха на юбилейния двайсети гала форум на Висшето училище за музика "Бухман-Мета" при Телавивския университет. Нашите кореспондентки в Израел Феня и Искра Декало присъстваха на концерта под..
Фестивалите често дават шанс на публиката за незабравими преживявания. На 14 април в зала „България“, в рамките на 25-ото издание на Европейския музикален фестивал, срещата е с Камерния оркестър на Баварското радио, сформиран през 2000 г. от концертмайстора на прочутия Симфоничен оркестър в Мюнхен - Радослав Шулц. След дебюта си миналата година..
Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби . Учителката по информатика в математическата..
В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и..