Отдавна оперен спектакъл не ме е разтърсвал толкова силно, както се случи на директното излъчване от Метрополитън на операта „Диалози на кармелитките“ от Франсис Пуленк.Не бях виждала и чувала тази творба и това, на което присъствах, ме остави без дъх буквално! „Диалози на кармелитките“ е гениална опера във всяко отношение – и като текст, и като музика. Сценичната постановка, певците - всичко беше на изключително професионално ниво, много въздействащо, просто те приковава на място. Радвам се, че мога да гледам такива спектакли понякога, те те карат да вярваш в бъдещето на операта, на оперното изкуство въобще!
Операта „Диалози на кармелитките“ е създадена от големия френски композитор Франсис Пуленк по текстове за драма и киносценарии на Жорж Бернанос по истинска история, случила се по времето на Великата френска революция. Якобинците превземат сградата на манастира и осъждат 16-те невинни кармелитки на смърт, като ги обвиняват в контрареволюционна дейност, и ги екзекутират на гилотината. Пуленк сам подготвя либретото на операта и върху този високо морален, философски текст изгражда своята творба, която се състои от диалози на отделните героини, няма ансамбли. Всяка монахиня има ясна музикална характеристика, свой начин на изразяване - от младата селянка Констанс, запазила своята наивност и доброта, до умиращата игуменка на манастира - сурова и непреклонна, и особено главната героиня Бланш дьо ла Форс, доброволно напуснала светския живот със своите колебания и разочарования. Във всяка от тези жени Пуленк е вложил живот и различно звучене. Има и два мъжки образа -на бащата и брата на Бланш, но те, въпреки своите индивидуални музикални характеристики, са епизодични герои. Особено силно впечатление правят хоровите сцени - невероятно въздействащите хорали в третото действие, изградени по напевите Аве Регина и Вени Креатор. Операта „Диалози на кармелитките“ е творба със съвременно звучене, речитативният характер на партиите на солистите се обогатява от невероятно колоритния оркестър, който създава атмосферата на тази велика творба. Остава да добавя, че премиерата на операта се е състояла на 26 януари 1957 година в Миланската Скала и е имала огромен успех. Само след 6 месеца е играна в Париж. И в двете постановки участва прочутата Денис Дювал в ролята на Бланш, след това операта се поставя в цял свят и се смята за един от шедьоврите на операта на 20 век. У нас, обаче, никак не е позната, никога не е поставяна.
И няколко думи за изпълнителите в Метрополитън на тази потресаваща драма: Огромно впечатление ми направи Изабел Ленард в ролята на Бланш - прекрасна певица с глас, за който няма трудности, много музикална, със съвършена дикция и естествена, вълнуваща актриса. Много ме развълнува Карита Матила в ролята на игуменката Мадам дьо Кроаси. Тя е певица, която съм чувала десетки пъти, но тук бе неузнаваема, сякаш си бе подменила гласа, за да бъде умиращата игуменка, преживяваща ужаса от смъртта. Прекрасно и чисто звучеше Ерин Морли като наивната селянка Констанс. Запомнящи се бяха Ейдриън Пиечонка като Мадам Лидоан и Каран Каргил - Майка Мария. И в мъжките парии бяха подбрани великолепни певци и актьори - Дейвид Портило като братът на Бланш и Дуейн Крофт - баща й. Работата на режисьора Джон Декстър заслужава адмирации - сцената бе един голям кръст, на който се развива действието, и само малки детайли променяха обстановката. Решението му на финалната сцена бе потресаващо - една по една калугерките кармелитки отиваха към ешафода, сами, с достойнство понесли тежкия си жребий, уверени в своята саможертва в името на вярата. Изумителен финал! И накрая - за да се получи този невероятен спектакъл огромна заслуга има и диригента Яник Незе Сеген - новият музикален директор на Метрополитън.
Щастлива съм, че присъствах на този спектакъл и ще го помня цял живот!
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните. В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..
В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..
Съюзът на българските писатели (СБП) връчва за 21-ви път наградата "Георги Джагаров", предаде БТА. Събитието ще се проведе в клуб "Парнас" на СБП днес, когато се навършват 100 години от рождението на един от знаковите поети на България за XX век, посочват от СБП. По думите им, чрез ежегодната национална награда за патриотична поезия,..
Първият съвместен албум на двама много изявени артисти - френския виолончелист Ромен Гариу и пианистката Даниела Дикова - съдържа обичани и малко познати миниатюри. Изпълнителите са го нарекли Macarons , напомняйки за френските малки десерти - различни на вкус, но всички те - примамливи. Компактдискът беше представен с концерт в рамките на..
В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" разказваме за един легендарен пианист - акомпанятор, ерудит и музикален публицист от 20-ото столетие - Петър Щабеков. На 6 юли се навършиха 110 години от рождението му. Той е сред пианистите-корепетитори в Софийската опера, от които певците се учат на тънкости във вокалното..
"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..
В "Нощен Хоризонт" гости по темата за отпуските на учителите, как почиват през лятото учителите - това коментират Дора Терзиева - старши учител в ДГ..
" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава..
Обществената поръчка за десет нови автобуса до Витоша е провалена. Явили са се двама участници, като единият е бил отстранен по формални причини...