4
В "Нощен Хоризонт" гости по темата за отпуските на учителите, как почиват през лятото учителите - това коментират Дора Терзиева - старши учител в ДГ 96 "Росна китка", Валя Крулева старши учител в ДГ - 96 "Росна китка "и Михаил Кючуков логопед.
Темата е продължение:
Поводът за темата е писмо на Столичната община, която задължава детските градини в столицата да работят през цялото лято.Целта е да се сложи край на практиката някои градини да затварят изцяло през юни, юли и август и да работят само "дежурни" градини със сборни групи. Писмото напомня на районните кметове, че няма законово основание градините да затварят изцяло през летните месеци. Работещите в детските градини заплашват със стачни действия. Предстои среща в Столичната община с ръководители на детски градини в София.
Как се справят със заетостта си и с отпуските учителите, родителите, а и децата през ваканциите, особено през дългата лятна ваканция. Как се работеше досега по време на смесените групи в детските градини и ясли?
Ще бъде ли възможно студенти по нова програма, за която са отпуснати около 370 хиляди лв., да подпомогнат през летните месеци с труда си детските градини и ясли и ще има ли възможност във всички детски градини да се наемат и да се включат такива студенти?
Как пък все по-заетите, работещи и без баби и дядовци родители са принудени да оставят децата си в детската градина, дори през ваканциите, поради липса на други възможности, предложения от общините, от държавата, за не толкова скъпи занимания?
Ще чуете и как биват разнообразявани децата пред горещите летни дни в детските градини и ясли. Ще научите за регламента, според който могат да си ползават отпуските учителите и през учебната година.
В разговора ще чуете още - Десислава Желязкова - Директор на Дирекция Образование, Диян Стаматов - председател на комисията по образование в Столичния ОС, Ангел Стойков - председател на студентските съвети в Българя, г-жа Милорова - Директор на ДГ 161 "Ласка" В София, Иван Кънчев зам. председател на Синдиката на бълг. учители, Михаил Ненов - зам. кмет на Бургас.
По темата слушайте в интервюто на Рада Томова с Дора Терзиева, Валя Крулева и Михаил Кючуков в "Нощен Хоризонт".

Пътуваме назад във времето и ще ви разкажем за място в София, където са се провеждали исторически срещи и са се взимали важни решения за съдбата на България - Военната академия "Георги Раковски". Ще поговорим и за макетите като начин да съхраним и популяризираме архитектурните паметници и културно-историческите обекти от миналото. А в края -..
2025-а година е определена като най-успешната след последната 2019-а преди пандемията. От Националния борд по туризъм отчитат един ръст, който ще надхвърли 5 процента. "Много по-важно е да отворим очи и да видим разгърнатото портфолио и продуктовото предлагане, фокусът върху онези възможности, които България предлага, свързани с култура,..
"Аз съм озадачен, че предлагат Българският спортен тотализатор да се даде на концесия, защото такава мярка не се предлага между първо и второ четене на бюджета . Прави се сериозно обществено обсъждане. Това ми напомня за тази комисия от 27 секунди, която бяха направили скоро, която е символ на методите на работа на това управление - да няма..
За бъдещето на хранителното банкиране по света и у нас говорим в рубриката "ИМА ЛИ МЕГДАН" в "Графити по въздуха" с Кърт Шулц, който гостува в България, за да одитира дейността на Българската хранителна банка. Кърт Шулц е консултант по инфраструктура, складове и логистика в Глобалната мрежа на хранителните банки, която подпомага с консултации..
Все повече туроператори и туристически платформи залагат на изкуствен интелект - системи, които анализират нашите предпочитания, предлагат персонализирани маршрути и дори предвиждат кога ще потърсим следващата си почивка. Изкуственият интелект вече може да избере най-изгодния полет, да предложи хотел според личните ни предпочитания, да подреди..
Българската стопанска камара представи сценарии за развитие на дигиталния туризъм и варианти на новите професии на изкуствения интелект в индустрията на гостоприемството. Експерти прогнозираха, че до 10 години масово персонализираните продукти ще завземат пазара в сектора, резервациите ще се правят през изкуствения интелект, ще работят..
Община Баните стартира амбициозен проект за възстановяване и преобразяване на старата минерална баня в централната част на селото. Целта е да бъде създаден уникален музей на балнеологията, който да привлича туристи и да представя историческото значение на минералните извори в региона. Проектът, който се реализира с подкрепата на..
Общ протест в София днес организират и от КТ "Подкрепа" - на работещи в Агенцията по заетостта, Главната инспекция по труда и Агенцията за социално..
Български училища в Чикаго, САЩ – "Малко българско училище" и "Малка България" са със спрени субсидии от българската държава . Причината е скандал...
Не прави чест на президент на страна член на НАТО и ЕС да коментира като страничен наблюдател, който е по-заинтересован от постигане на целите на..