Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

30 години от кървавите репресии на площад „Тянанмън“ в Пекин

Десетки хиляди се включиха в Хонконг, Китай, в бдението за отбелязване на 30-ата годишнина от смазването на протестите на площад „Тянанмън“ в Пекин. Хонконг и Макао са единствени места в Китай, където подобни бдения са позволени.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Видимо засилени мерки за сигурност бяха въведени в Китай в дните преди 30-ата годишнина от кървавите репресии на площад „Тянанмън“ в Пекин.

В навечерието на годишнината бяха задържани или поставени под домашен арест активисти и роднини на жертвите от 4-ти юни 1989 г. Само в автономен Хонконг все още се допуска свободно изразяване на мнение и само там се организира траурно шествие за жертвите. Обобщение на редактора Весела Владкова.

Всички си спомнят кадрите със самотния студент, изправил се срещу танковете на площада. В нощта на 3-ти срещу 4 юни 1989 г. властите изпращат китайската народноосвободителна армия срещу протестиращите месеци наред студенти с искания за демократични промени. Кулминацията е масов марш на площад „Тянанмън“. Правителството обявява военно положение и изпраща военни части. Жертвите са стотици, като официалният им брой все още не е оповестен в Китай, където темата продължава да е табу.

Тогавашната кореспондентка на западногерманската телевизия в Пекин Гизела Малман си спомня:

„Беше пределно ясно, че всичко ще завърши зле. Властите не успяха мирно да разчистят площада за очакваното тогава посещение на Горбачов в Пекин. Такъв провал не се загърбва лесно“.

30 години по-късно назад се връща и тогавашният лидер на протестите Уър Кайси, който днес живее в изгнание в Тайван.

„Тогава те казаха: Добре, ще ви дадем икономическа свобода. В замяна, вие ще ни дадете вашето послушание“.

В Китай, в навечерието на 30-годишнината, властите са поставили под домашен арест активисти и роднини на жертвите, съобщи организацията за защита на човешките права „Human Rights Watch“.

Уър Кайси обаче критикува и Запада за днешното състояние на Китай.

„Ние загубихме. А западният свят възприе политиката на Китай, наричайки го ангажимент. За мен това е примирение. През последните 20-30 години западният свят подхранва Китай, за да се превърне в това, което е днес, с чудовищно правителство, което потиска собствения си народ“.

Китайските политици говорят много рядко по темата. За това прави впечатление коментарът на китайския министър на отбраната Вей Фънхъ.

„Това бяха политически размирици и правителството трябваше да ги потуши. Решението на властите да спрат бунта беше правилно… Затова Китай е стабилен“, допълни министърът на конференция в Сингапур.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хуманитарният коридор по море от Кипър към Газа скоро ще бъде отново активиран

Коридорът за хуманитарна помощ по море от Кипър към Газа скоро ще бъде отново активиран, заяви външният министър на страната Константинос Комбос. Той изрази увереност, че интересът на новото американско правителство няма да се отдалечи от региона на Източното Средиземноморие и Близкия изток, тъй като между САЩ и страните в него има много тясна връзка...

публикувано на 30.11.24 в 19:03

Загинали и ранени при руски артилерийски обстрел по град Мирноград в Донецка област

Двама души загинаха и двама са ранени при руски артилерийски обстрел по град Мирноград в украинската Донецка област, съобщи ръководителят на областната администрация Вадим Филашкин. нанесени са щети на жилищна сграда, предприятие и един автомобил.  През изминалата нощ Украинската противовъздушна отбрана е свалила 88 от 132 дрона, с които Русия..

публикувано на 30.11.24 в 18:58

Солунското метро влезе в експлоатация

Влезе в експлоатация дългоочакваното метро в Солун. Железницата беше официално открита от премиера Кириакос Мицотакис. “Метрото минава през музей.  Това е уникално“. Така коментираха първите пътници на подземната железница в Солун. Проектът премина през много изпитания, като преди всичко трябваше да се запазят артефектите, открити при разкопките..

публикувано на 30.11.24 в 18:55
Знаме на

"Хамас" публикува клип с израелско-американски заложник

Палестинската групировка "Хамас" публикува видеоклип с израелско-американски заложник, в който той моли новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп да осигури освобождаването му от плен. Нямаше незабавен коментар нито от семейството на 20-годишния заложник Едан Александър, нито от израелските власти, които са определяли предишни подобни..

публикувано на 30.11.24 в 18:51
Алепо

Бунтовниците в Сирия са превзели гражданското летище в Алепо

Бунтовниците в Сирия са превзели днес гражданското летище в Алепо, в югоизточните покрайнини на града, след като правителствените сили се изтеглиха, съобщи Сирийският център за наблюдение на човешките права.  Сирийските въоръжени сили в Алепо обявиха временно изтегляне на войските Бунтовниците са напреднали и в сирийските провинциите Хама и..

публикувано на 30.11.24 в 18:48

Наводнения в Гърция, засегнати са ключови пътища

Буря предизвика наводнения в Гърция. Властите апелират да се избягва пътуване. Засегнати са част от пътищата. Бурята "Бора" вече създаде проблеми в Гърция. Сериозни са наводненията на остров Лимнос. Засегнати са и Самос и Родос. Обилни снеговалежи има дори в градовете в северозападна Гърция. Властите апелират да се избягват пътуванията...

публикувано на 30.11.24 в 18:01
Иракли Кобахидзе

Грузинският премиер: Държавата няма да допусне революция

Грузинският премиер Иракли Кобахидзе заяви, че държавата няма да допусне революция след протестите срещу внезапното замразяване на процеса на присъединяване на Грузия към ЕС. Вътрешно министерство съобщи, че 107 души са били арестувани по време на снощната втора нощ на протести. Те са били задържани за "неподчинение на законни полицейски..

публикувано на 30.11.24 в 17:52