Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историци обявиха Дракула за наследник на Второто българско царство

Професорите Пламен Павлов и Николай Овчаров се аргументират за връзките на румънския владетел с България

7
Проф. Пламен Павлов и проф. Николай Овчаров
Снимка: Здравка Маслянкова

Румънският граф Дракула няма нищо общо с историите за вампири, категорични са историкът проф. Пламен Павлов и археологът проф. Николай Овчаров. Йоан Влад Трети Цепеш е влашки владетел от българо-кумански произход, наследник на династията Басараба, която е тясно свързана с българския цар Иван Шишман, категорични са двамата професори. Те доказват тезата си с поредица от документални изследвания на историческите хроники от 13-и до 16-и век. Дракула е наследник на Второто българско царство и държавност, заявиха днес във Велико Търново проф. Пламен Павлов и проф. Николай Овчаров.

В историческите хроники граф Дракула фигурира с името Йоан Влад Трети, което е едно от доказателствата за българския му произход, защото до 13 век земите във Влашко са били български и са управлявани от българските боляри, а името Йоан е било задължително за българските владетели, посочиха историкът проф. Пламен Павлов и археологът проф. Николай Овчаров. С името Йоан Дракула фигурира в десетки влашки грамоти, които са запазени в Румънската академия на науките, посочи проф. Овчаров:

„Влад Цепеш е внук на Мирчо Стари, може би най-големият техен воевода. Това е всъщност съратникът на Иван Шишман в последните години. Но Иван Шишман и Мирчо Стари са най-последователните борци срещу османското нашествие на Балканите. Във всички влашки грамоти от 15-16 век винаги името Йоан върви отпред. Нещо, което румънските историци категорично избягват. Йоан е българското царско име. Всички български царе от 13-14 век от Второто българско царство носят отпред задължителното Йоан“.

Съществуват десетки исторически документи, доказващи, че през 14-и век влашкият митнически контрол е бил български, а първият влашки митнически закон е на дядото на Дракула - Мирчо Стари.

Прародителят на Дракула е боляринът Басар, погребан в историческата църква „Св. 40 мъченици“ в Търново. Открит е и неговият пръстен, поясни историкът проф. Пламен Павлов:

„Басар е очевидно или прародител на бесарабите, на династията от българо-кумански произход, или просто е някой от тях. Така че връзките им с Търново са категорични. Това на практика са владетели, които имат и българска идентичност“.

Дракула означава дявол, но това и историите за вампири не са относими за Йоан Влад Трети Цепеш, подчерта проф. Николай Овчаров:

„Дракула или Дракон идва от съвсем друго място. Идва от това, че бащата на Влад Трети – Влад Втори е членувал в Ордена на дракона, който е създаден в началото на 15 век имено за борба срещу турците“.

Дракула е роден през 1431 година, най-вероятно в Шесбург в Трансилвания, тогавашна Унгария, където баща му Влад Втори живее в изгнание. Майка му Василика или Снежана е молдовска принцеса.

Името Цепеш идва от пословичната му жестокост да набива османците на кол. В писмо до унгарския крал от февруари 1462 година Дракула описва втория си поход на юг от Дунав, когато завзема 17 града и избива 23 884 завоеватели, повечето от които са набити на кол, допълни проф. Пламен Павлов:

„Той е запомнен с тази феноменална жестокост, която, като се замислим, не е била толкова феноменална, тъй като в Средновековието не се церемонят с човешкия живот особено. Има различни обяснения защо е толкова жесток. Той на 13 години е изпратен като заложник в османския двор заедно с брат си Радо и там има едно обяснение, че понеже бил много непослушен, непрекъснато го наказвали и дори се опитали да го накарат да приеме исляма, на което той не се е съгласил. Мехмед Втори, великият турски султан, завоевателят на Константинопол, е имал някакви щения, сексуални, към по-малкия му брат, което, между другото, го пише византийският историк Хохондил, не го пише кой да е“.

Това озлобява Дракула и през трите периода на управлението си от 1448-а до 1476-а година той води непрекъснати войни с османците, цитират хроникьорите професорите Павлов и Овчаров.

В края на следващата седмица приключват археологическите разкопки на проф. Овчаров в свищовската крепост „Калето“, където вече има намерени артефакти – гюлета и монети, доказващи пребиваването на Дракула в крепостта през зимата на 1461-62 година.

Дракула е убит през 1476 година. Предполага се, че е погребан в създадения от него манастир Кумана на 50 километра от Свищов и на 30 километра от Русе.

Още по темата чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51
Радослав Илиев

Радослав Илиев: Започнахме с древни текстове, които никога не са поставяни на театралната сцена

"В началото сформирахме творчески екип, който да подбере млади хора, които да възстановят дейността на трупата за античен театър с патрон Огнян Радев, както и да подготвим първия спектакъл", разказа в "Нощен Хоризонт" историкът и преподавател  Радослав Илиев, председател на фондация античен театър "Огнян Радев" .  Това е  единственият античен..

публикувано на 24.06.24 в 11:57
Емил Златев

Емил Златев: 8 минути гимнастика сутрин и вечер и лека храна през лятото за неспортуващите

Лятото не е просто сезон – то е усещане за волност, свобода и полет. Лятото ни дарява с енергия и вдъхновение да се чувстваме свободни и да живеем пълноценно . Слънцето грее ярко, дните са дълги и това е перфектното време да се погрижим за нашето лятно здраве и форма.  Всеки слънчев лъч, всяка топла вечер ни напомнят за онова обещание, което сме..

публикувано на 24.06.24 в 10:04

Първият в София Дневен център за лица с тежки увреждания отвори врати

"За първи път в столицата беше открит Дневен център за пълнолетни лица с тежки множествени увреждания, предоставящ уникалната услуга на заместваща грижа." Това съобщи Надежда Бачева, заместник-кмет по направление "Социални дейности и интеграция на хора с увреждания" по време на церемонията по..

публикувано на 23.06.24 в 07:14
Българска Патриаршия

На 30 юни се очаква България да има нов патриарх

Тази седмица Светият Синод избра тримата кандидати за патриарх. Това са врачанският митрополит Григорий, видинският Даниил и ловчанският Гаврийл. Един от тях следващата неделя на 30 юни ще стане новият български патриарх. Още на първи тур, с най-много гласове и над необходимият минимум от 9 гласа, е избран Врачанският митрополит Григорий...

публикувано на 23.06.24 в 06:11

Нужна е национална стратегия срещу затлъстяването

Около 40% от българите са с Индекс на телесната маса над здравословния, а 36 % страдат от затлъстяване. 25% от хората в България са със затлъстяване I-ва степен, 9% с II-а степен и 2% са с III-та степен, сочат данните от социологическо проучване на Агенция „Тренд“, което бе представено съвместно с експерти от Алиансa срещу затлъстяването...

публикувано на 23.06.24 в 05:36

120 млн. души са напуснали домовете си принудително

Докато в Швейцария течеше мирната конференция за Украйна, а Израел и Хамас продължват да преговарят за прекратяване на огъня в ивицата Газа, Агенцията за бежанците на ООН излезе с доклад, който показва, че към днешна дата има безпрецедентно висок брой разселени хора заради конфликти. Рекордните 120 милиона души са били принудени да напуснат домовете си..

публикувано на 22.06.24 в 15:30