„Всяка година има изненадани, въпреки че законът действа от 2009 година“. Това каза пред БНР Николай Маринов, ръководител на Главна дирекция „Земеделие и регионална политика“ в Министерството на земеделието и храните, по повод протестите през миналата седмица в Хаджидимово и Гърмен, когато собственици изразиха недоволството си заради начина, по който за обработка се разпределят земите, по-известни като „бели петна“. Маринов обясни:
„Оказа се, че при обработката на земята и най-вече когато България влезе в ЕС и започнаха да се получават субсидии, много от земеделските стопани обработваха земята на собственици, без да заплащат за това и без да има сключени договори. Това наложи държавата да вземе мерки и да направят така наречените „споразумения“ в закона. Практиката дойде от само себе си - много от арендаторите не плащаха за това, че обработват земите на хората, затова се въведе едно законово изискване - всяка година до 31 юли всеки един, който ще обработва земята си за следващата стопанска година, да подаде декларация, че той ще обработва. Едновременно с това той представя сключените наемни договори, арендни договори - за всичко това, което той ще обработва за следващата стопанска година“.
Ако до 31 юли собствениците не са подали заявление, че ще обработват земята си, се прави регистър, в който са вписани всички договори и собствени земи.
„И остават едни земи, които са свободни, в съответните масиви на съответното землище. Тези земи се наричат „бели петна“ и те са обект на споразумение между самите арендатори. Когато те успеят да се споразумеят, се казва „доброволно споразумение“, а когато не успеят –„служебно разпределение“. Тук става въпрос да може земята да се обработва и едновременно с това държавата да защити интереса на собственика на земята. В случая, всеки арендатор е задължен, след като е издадена заповедта за споразумението, в срок до февруари той трябва да заплати така наречените „бели петна“.
Арендаторът задължително плаща за обработка на „белите петна“ средната рентна цена на декар за съответното землище, обясни Маринов в предаването „Преди всички“:
„В Добричко стига до 100 лева на декар, в Благоевградско 25-30 лева на декар в зависимост от качеството на земята и от съответните добиви. Тези средства се внасят по сметките на съответната Областна дирекция „Земеделие“ и се съхраняват в продължение на 10 години. Всеки един от собствениците на земя или наследник на тази земя - с едно удостоверение за наследници, може да отиде и да заяви претенциите си“.
Много от собствениците на земя се възползват от регламента и получават средствата си от областните дирекции. Ако декларациите са подадени до 31 юли, по никакъв начин не може да се случи конфликт за т.нар. „бяло петно“.
До 15-ти август има срок за корекции, а регистрите са публични, допълни Николай Маринов.
Интервюто с Николай Маринов можете да чуете в звуковия файл.
Лидерите на Камбоджа и Тайланд се споразумяха за "незабавно и безусловно" прекратяване на огъня, влизащото в сила от полунощ, в опит да сложат край на най-смъртоносния си конфликт от повече от десетилетие след пет дни на ожесточени боеве, предават Ройтерс и Франс прес. На фона на международните усилия за потушаване на конфликта, тайландските..
Ликвидиран е пожарът на 2 хил. метра надморска височина в Рила, който горя дни наред и обхвана площ от 800 дка от които 200 дка гора - низово, и 600 дка сухи треви, съобщават от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Продължава гасенето на пожара на вагоните със слама на площадката при ТЕЦ "Бобов дол". От природен парк Рилски манастир..
Заплатите на младите лекари е със 100 или 200 лв. по-малка от лекари с 30-годишен трудов стаж. Разликите идват от стажа и какво ще си докарат като доход от допълнително плащане от пациентите, обясни в интервю пред БНР бившият здравен министър д-р Стефан Константинов. Според него системата на здравеопазване се стреми да осигури пациенти..
Властта ще бъде стабилна поне до следващата пролет. Такава прогноза направи пред БНР Васил Тончев, социологическа агенция "Сова Харис". "Докато се извършат промените, навлезе еврото и се видят ефектите от тази реформа". Предстои сериозно преструктуриране на политическото пространство , което предизвиква и толкова остри отношения и..
Премиерът Росен Желязков обяви, че по негово разпореждане информацията за пожарите се предоставя само от сформирания оперативен щаб и отказа да коментира отправените в Пловдив критики на президента Румен Радев към правителството за липса на летателна техника за гасене. Премиерът направи коментара си в молдовската столица Кишинев, където е на..
Община Габрово ще отпуска месечни стипендии на студенти, записани в специалности с дефицит на кадри. Мярката е продиктувана от недостига на специалисти в сферата на здравеопазването и техническите сектори. Правилата, по които ще се отпускат месечни стипендии на студенти, предстои да бъдат разгледани от общинските съветници. Предложението на..
Съветът за електронни медии одобри предложения от генералния директор на Българското национално радио нов състав на Управителен съвет на медията. В него влизат Анна Хаджиева, София Владимирова, Даниел Спасов и Димитър Абрашев. Анна Хаджиева е била член на Съвета за електронни медии и Комисията за регулиране на съобщенията. Била е и част от..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..