„Всяка година има изненадани, въпреки че законът действа от 2009 година“. Това каза пред БНР Николай Маринов, ръководител на Главна дирекция „Земеделие и регионална политика“ в Министерството на земеделието и храните, по повод протестите през миналата седмица в Хаджидимово и Гърмен, когато собственици изразиха недоволството си заради начина, по който за обработка се разпределят земите, по-известни като „бели петна“. Маринов обясни:
„Оказа се, че при обработката на земята и най-вече когато България влезе в ЕС и започнаха да се получават субсидии, много от земеделските стопани обработваха земята на собственици, без да заплащат за това и без да има сключени договори. Това наложи държавата да вземе мерки и да направят така наречените „споразумения“ в закона. Практиката дойде от само себе си - много от арендаторите не плащаха за това, че обработват земите на хората, затова се въведе едно законово изискване - всяка година до 31 юли всеки един, който ще обработва земята си за следващата стопанска година, да подаде декларация, че той ще обработва. Едновременно с това той представя сключените наемни договори, арендни договори - за всичко това, което той ще обработва за следващата стопанска година“.
Ако до 31 юли собствениците не са подали заявление, че ще обработват земята си, се прави регистър, в който са вписани всички договори и собствени земи.
„И остават едни земи, които са свободни, в съответните масиви на съответното землище. Тези земи се наричат „бели петна“ и те са обект на споразумение между самите арендатори. Когато те успеят да се споразумеят, се казва „доброволно споразумение“, а когато не успеят –„служебно разпределение“. Тук става въпрос да може земята да се обработва и едновременно с това държавата да защити интереса на собственика на земята. В случая, всеки арендатор е задължен, след като е издадена заповедта за споразумението, в срок до февруари той трябва да заплати така наречените „бели петна“.
Арендаторът задължително плаща за обработка на „белите петна“ средната рентна цена на декар за съответното землище, обясни Маринов в предаването „Преди всички“:
„В Добричко стига до 100 лева на декар, в Благоевградско 25-30 лева на декар в зависимост от качеството на земята и от съответните добиви. Тези средства се внасят по сметките на съответната Областна дирекция „Земеделие“ и се съхраняват в продължение на 10 години. Всеки един от собствениците на земя или наследник на тази земя - с едно удостоверение за наследници, може да отиде и да заяви претенциите си“.
Много от собствениците на земя се възползват от регламента и получават средствата си от областните дирекции. Ако декларациите са подадени до 31 юли, по никакъв начин не може да се случи конфликт за т.нар. „бяло петно“.
До 15-ти август има срок за корекции, а регистрите са публични, допълни Николай Маринов.
Интервюто с Николай Маринов можете да чуете в звуковия файл.
Ако падне Украйна, руснаците ще помислят и за другите бивши съветски републики, както и за държавите-сателити на Съветския съюз. Това заяви пред БНР проф. Даниел Бенатов от Киев. "Тогава има голяма вероятност да избухне Трета световна война. Путин не се бори за ресурси, иска да унищожи европейската цивилизация, защото тя показва на руснаците..
Съветът на страните в ЕС трябва по-бързо да вземаме решенията за сигурността и отбраната ни . Това каза пред БНР евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Ковачев и уточни, че вече има еврокомисар по отбрана , "общо закупуване и общо производство на отбранителна техника и може би поемане на общ европейски заем на тази отбранителна техника": "Отдавна се..
Професор Кирил Топалов и Георги Йорданов получиха от държавния глава Румен Радев ордени "Стара планина - първа степен" за своите изключително високи заслуги в областта на науката, българската култура и изкуство. На церемония в Гербовата зала на президентската институция ордени "Св. св. Кирил и Методий“ получиха пианистът Людмил Ангелов,..
Началото на съвместната акция за проверки на продаваните храни не е свързано с инициативата за бойкот на големите търговски вериги, заяви Бистра Иванова от Агенцията по храните. "Проверките стартират от търговските обекти, но продължават през складове за търговия на едро и производствени обекти". Проверките ще бъдат основно по документи...
Съветът за електронни медии реши да организира дискусия на тема: "Войни и конфликти, медии и общество". Предложението за провеждането ѝ беше направено от члена на СЕМ Къдринка Къдринова, която се аргументира: "Динамиката в глобалните кризи, напрежения, войните и конфликтите пораждат обществени разделения и остра чувствителност към..
Лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски беше категоричен, че неговият персонален натиск е причината за връщане на "швейцарското правило" за увеличение на пенсиите: "Вчера кой върна пенсиите на пенсионерите, ние. Ще управляваме. Видяхте, че пенсиите се върнаха под моя персонален натиск", заяви Пеевски. По думите му "ДПС-Ново начало"..
Социалният министър Борислав Гуцанов обясни, че проблемът в Бюджета с актуализирането на пенсиите по швейцарското правило, е бил решен чрез диалог и компромиси. Според Кирил Петков заслугата за повишението на пенсиите с 9% е на ПП-ДБ В кулоарите на парламента министър Гуцанов коментира откъде могат да дойдат необходимите средства. "Да,..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..