През 1839 г. е направена първата снимка на едно от считаните за най-свети места в света - Храмовия хълм в Йерусалим. Дотогава има картини с най-разнообразна техника, изобразяващи това място, но те не са рисувани на пленер, а по памет. Така че първите автентични свидетелства за това как изглежда Светая светих в трите религии, е само на 180 години. Най-новите фотографии са репортажни и са запечатали както сблъсъците по време на демонстрации или други вълнения, така и как младеж се опитва да преодолее стените с помощта на паркур, играещи си деца и неочаквана обща снимка между жени от различни вероизповедания - християнки монахини, мюсюлмански жени с фереджета и еврейки с традиционни шапки. Това напомня Божията промисъл, изказана от пророк Исая в Библията: "Храмът ми ще е молитвен дом за всички, които ме почитат, крайъгълен камък за сътрудничество и разбирателство“. За замисъла на изложбата и за интересните моменти, които снимките са успели да уловят, разказва преподавателят по фотография и куратор на изложба от снимки на Храмовия хълм през тези 180 години д-р Шимон Лев:
„Има 2 направления на документирането на върха на планината Цион (на иврит го наричаха "Храмовият хълм" или "Хълмът Мория", свързано с библейския патриарх Исаак, а на арабски - "Ал-Харам Ал-Шариф"). Единият е монументално-архитектурният. Такива са били първите снимки, но и до ден днешен джамията с позлатения купол или Стената на плача, между чиито камъни са поникнали тревички, са прекрасен фон за селфита в Йерусалим - градът чието име е синоним на вечност. Има и друг аспект - на „улавянето на мига“ на едно място, което може да се нарече „бурето с барут“ на Близкия изток. Не случайно в самото начало на изложбата съм поместил клип на политически скеч, в който евреин и палестинец се кълнат в любов към това място и отричат правото на пребиваване на другия там, но двамата общо са готови да го взривят. Действително, за християни и евреи това е мястото, където се е издигал Храмът на евреите. Христос, при своето влизане в Ерусалим, е разгонил търговците от преддверието му. За мюсюлманите това е третото по важност свещено място след Мека и Медина, защото, според тях, от камъка на скалата Мохамед е полетял на своя кон. Лично аз предпочитам да не наричам мястото "буре с барут", а "клокочещ вулкан". Около него са се случвали демонстрации и сблъсъци с много насилие, както и атентати, които имат отзвук по целия свят. Това е повод на серия от вълнения не само в Йерусалим, но и на други места по света. Тези, които владеят Храмовия хълм, често ограничават достъпа на хора от други вероизповедания. По време на Османското владичество, не е било позволено немюсюлмани да се изкачват на върха. На посещение в Йерусалим е бил белгийският крал. След като се поклонил пред Божи гроб, той пожелал да види и мястото, където е бил Вторият храм на евреите. Наложило се да се предреши като мюсюлманин. Това стигнало до ушите и на султана и той заповядал да обезглавят пазачите, които са го допуснали. По време на английския мандат (след края на Първата световна война) позволяват на евреите да се молят на Стената на плача. Но под благословията на ерусалимския мюфтия Амин ал Хюсени, араби спретват кървав погром. Мюфтията се скрива в джамията Ал Акса от английските войници, дошли да го арестуват. Те се страхуват от всемерни протести, ако го последват в храма, Залостват вратите и чакат да излезе. Това е запечатала снимката. Не знаят ,че има тунел, по който размирникът бяга през Багдад, към Мусолини и Хитлер. Обещава да помага на немците в борбата им с англичаните и евреите. И го прави. Има и снимки от Освободителната война, при възстановяването на еврейската държава през 1948 г, когато Старият град на Йерусалим остава под йорданско владичество и на евреите не е позволено да се молят на Стената на плача.
Знаменити са снимките от 6 дневната война през 1967 г. и най-вече на освобождаването за молитва на Стената на плача. Запечатана е първата сватба там и други празници.
Изключително ми беше трудно да направя тази изложба. Фотографии имах колкото щеш. Когато обявих темата, ми изпратиха уникални кадри от фотографски архиви от цял свят. Изложил съм много снимки правени от араби и чуждестранни журналисти. Опитал съм се да разкажа за фотографирането на това място балансирано. Трудностите бяха чисто политически, а не фотографски“.
Трети ден продължава гасенето на пожара в Трънско. Огънят, който се разпростря от сръбската граница до село Милославци, унищожи къщи, горски масиви, земеделски земи. Размерът на щетите тепърва ще бъде установяван. Частично овладян и локализиран е пожарът в Трънско. На терен в момента са огнеборци, служители на полицията, на горските..
Волтова дъга е най-вероятната причина за пожара между Велико Търново и Арбанаси, който на 7 юли унищожи над 850 декара гори и стърнища. Прокуратурата разследва фирмата, извършвала санитарната сеч в района. Работната версия на прокуратурата за пожара в горите край Арбанаси и местността "Гарга баир" до Велико Търново е за пожар по..
Пред президентът на Молдова Мая Санду премиерът Росен Желязков декларира, че "България твърдо подкрепя европейската интеграция на Молдова". "Високо ценим политическата воля на молдовските институции да продължат решително по пътя на реформите, върховенство на правото и укрепването на демократичните институции – въпреки всички..
Франция реагира критично на споразумението за митата между ЕС и САЩ. Споразумението между ЕС и САЩ за митата ще донесе "временна стабилност" но като цяло е "несъразмерно" - това смята френският министър за Европа Бенжамин Хадад. Въпреки че то не засяга някои ключови сектори за френската икономика като аеронавтиката, алкохолните напитки и..
Четвърти ден продължават усилията за овладяване на пожара в Пирин, където огънят засегна около 12 хиляди декара горска територия. Близо 200 пожарникари, военни, служители на горските стопанства от района, доброволци, както и четири хеликоптера се включват в гасенето на огъня, но силният вятър продължава да пречи на потушаването на пожара...
Законът за еврото е доста противоречив и се надявам да получи много по-добри формулировки между първо и второ четене , сподели мнението си бившият вицепремиер и социален министър и настоящ член на Икономическия и социален съвет Лидия Шулева в интервю пред БНР. Тя посочи, че мненията на противниците на еврото също влияят и са фактор, за да..
Гръцкото правителство одобри и даде ход на инвестиция за милиони евро на пристанище Солун. Проектът променя не само облика на солунското пристанище, но е най-голямата инвестиция в Северна Гърция. Целта е да се увеличат възможностите на порта за трансфер на стоки и да се превърне в основен морски вход за трансфер към Югоизточна Европа...
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..