"Съвсем наскоро преди нея издадохме за Пеевия род - едни страхотни революционери, будители от търновско. Пет поколения първенци, но тази книга беше подготвяна близо две години. Тя ни бе предоставена от архиерейския наместник на Годечката духовна околия отец Лъчезар, който я открил в Разбоишкия манастир. Беше в лошо състояние самата книга, защото е на близо 140 години оригиналът, но все пак запазена и съхранена", разказва пред "Хоризонт" основателят на "Бащино огнище" Ивайло Шопски и продължава:
"Съмишленици на Пътуващото читалище я преписаха дословно и възкресихме тази книга, писана от йеромонах Неофит Калчев, който е ученик на Матей Преображенски - Миткалото, съратникът на Апостола на Свободата. Той и цялото монашеско братство някога са били хората, на които са се оповавали всъщност народа и за духовното си здраве, но често пъти и за физическото."
Издаването на книгата "Народен домашен лекар" има и благотворителна цел да бъде в помощ на Разбоишкия манастир, където е била открита.
"Първият успех е, че успяхме да я издадем, защото беше необходима една доста сериозна сума и обявихме кампания в интернет, в социалните мрежи. Благодарение на много хора, които се включиха с мънички суми и един голям крупен дарител, който пожела да е анонимен, успяхме да съберем средствата. Издадохме я и интересът е много голям. Почти всеки ден изпращаме десетки копия от нея на хора, които ни пишат и се свързват с нас през фейсбук групата "Бащино огнище", посочи още Ивайло Шопски.
Цялата събрана сума от книгите ще отиде за манастира, за да можем да оставим и след нас хората да се радват на това наистина магично място, където който отиде, се влюбва в него, сподели Шопски.
Досега Пътуващото читалище "Бащино огнище" е организирало 129 мероприятия в над 100 града.
"Включихме кинопрожекции, включихме играта "Познавам ли моята България", която наистина е страхотна. Правим уроци по каба гайда, концерти с нашия прекрасен оркестър от млади музиканти "Шевица". Стремим се постоянно да надграждаме и предстои доста активен сезон. Даже наскоро получих покана, отворих календара и се оказа, че ние до края на лятото изобщо не можем да поемем повече ангажименти, защото всеки петък, събота и неделя сме някъде", отбеляза Ивайло Шопски.
Повече може да чуете в звуковия файл.В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..