Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пътуващото читалище "Бащино огнище" издаде нова книга

Средствата от продажбата на "Народен домашен лекар" ще се дарят в помощ на Разбоишкия манастир

Пътуващо читалище "Бащино огнище"
Снимка: Пътуващо читалище "Бащино огнище"

Пътуващото читалище "Бащино огнище" за поредно лято поема на обиколка в страната, за да привлича интереса към българската история. Една от новостите в колекцията му е книгата "Народен домашен лекар", съставена преди повече от век, а сега - възстановена и преиздадена с благотворителна цел. Това е 11-а книга, която издава "Бащино огнище". 

Както е записано в нея, това е книга, "предназначена да послужи на стари и млади, на царе и царици, на офицери и войници, на родители, на учители, на свещеници, на граждани и селяни... а най-много на тези, които нямат достъп до високата усъвършенствана медицина и са изхвърлени от болниците като непотребни твари, нямащи средства нито за преглед, нито за лекарства."

"Съвсем наскоро преди нея издадохме за Пеевия род - едни страхотни революционери, будители от търновско. Пет поколения първенци, но тази книга беше подготвяна близо две години. Тя ни бе предоставена от архиерейския наместник на Годечката духовна околия отец Лъчезар, който я открил в Разбоишкия манастир. Беше в лошо състояние самата книга, защото е на близо 140 години оригиналът, но все пак запазена и съхранена", разказва пред "Хоризонт" основателят на "Бащино огнище" Ивайло Шопски и продължава:

"Съмишленици на Пътуващото читалище я преписаха дословно и възкресихме тази книга, писана от йеромонах Неофит Калчев, който е ученик на Матей Преображенски - Миткалото, съратникът на Апостола на Свободата. Той и цялото монашеско братство някога са били хората, на които са се оповавали всъщност народа и за духовното си здраве, но често пъти и за физическото."

Издаването на книгата "Народен домашен лекар" има и благотворителна цел да бъде в помощ на Разбоишкия манастир, където е била открита.

"Първият успех е, че успяхме да я издадем, защото беше необходима една доста сериозна сума и обявихме кампания в интернет, в социалните мрежи. Благодарение на много хора, които се включиха с мънички суми и един голям крупен дарител, който пожела да е анонимен, успяхме да съберем средствата. Издадохме я и интересът е много голям. Почти всеки ден изпращаме десетки копия от нея на хора, които ни пишат и се свързват с нас през фейсбук групата "Бащино огнище", посочи още Ивайло Шопски.

Цялата събрана сума от книгите ще отиде за манастира, за да можем да оставим и след нас хората да се радват на това наистина магично място, където който отиде, се влюбва в него, сподели Шопски. 

Досега Пътуващото читалище "Бащино огнище" е организирало 129 мероприятия в над 100 града.  

"Включихме кинопрожекции, включихме играта "Познавам ли моята България", която наистина е страхотна. Правим уроци по каба гайда, концерти с нашия прекрасен оркестър от млади музиканти "Шевица". Стремим се постоянно да надграждаме и предстои доста активен сезон. Даже наскоро получих покана, отворих календара и се оказа, че ние до края на лятото изобщо не можем да поемем повече ангажименти, защото всеки петък, събота и неделя сме някъде", отбеляза Ивайло Шопски.

Повече може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22