Водещата тема и за западната, и за руската преса днес е решението на властите в Москва за оттегляне на обвиненията срещу разследващия журналист от сайта „Медуза“ Иван Голунов.
"Делото е закрито, но въпросите остават", четем на страниците на вестник "Комерсант". Изданието уточнява и че лично руският министър на вътрешните работи Владимир Колоколцев е "сложил точка" на "породилото най-голяма шумотевица дело в страната в последните години", като е обявил, че Голунов не е замесен в наркотърговия.
Приносът за освобождаването на журналиста е на хилядите хора, които "стояха по протести и даряваха пари за адвокати, както и публикуваха текстове и в медиите, и в социалните мрежи", отбелязва "Новая газета". Изданието откроява и приноса на всекидневниците "Ведомости", "Комерсант" и "РБК", излезли на 10 юни с еднакви уводни страници в подкрепа на Голунов.
В случая с Голунов "засега е очевидно само едно - властта от самото начало, на всички нива правеше всичко зависещо от нея, за да изясни окончателно тази история", пише по темата официозът "Росийская газета".
Снемането на обвиненията срещу руския журналист Голунов е рядкост в Русия и поражение за властта, пише в заключение по темата френското издание "Монд", според което "това е безпрецедентна победа за гражданското общество".
Със задържането на уважаван и харесван журналист могъщите руски сили за сигурност изглежда стигнаха прекалено далеч, коментира вестник "Вашингтон пост". Според изданието това означава, че след почти две десетилетия управление на Путин властта на държавата все още има граници.
Опитът на руските власти за представяне на фалшиви обвинения срещу Голунов го превърна в герой, изтъква в своята статия за британския вестник "Гардиън" Алексей Ковальов, редактор в информационния сайт "Медуза", за който работи задържаният журналист.
С поклонение пред Паметника на булаирци (13-и Рилски полк), с поднасяне на венци и цветя, в Кюстендил честваха 149 години от Априлското въстание. Кметът на Общината инж. Огнян Атанасов, областният управител инж. Методи Чимев, представители на политически и обществени организации, граждани отдадоха почит към дейците и героите на Априлската епопея...
" Трудът не е кой знае колко извеждан като голяма ценност в българската, пък и въобще в литературата , може би за разлика от изобразителните изкуства. Поне така ми се струва". Това коментира в интервю за БНР проф. Николай Аретов , литературен критик: "Като обект на изображение като че ли трудът е една тегоба, една мъка за хората, които трябва с..
Мобилните обезсоляващи инсталации за питейна вода, които Обединените арабски емирства предоставят безплатно на Кипър, за да го спасят от тежката водна криза, вече се товарят и тръгват за острова. Днес в Дубай външният министър Константинос Комбос подписа споразумението между двете страни за тяхното изпращане, съобщиха от министерството. Помощта..
Реформа на пенсионната система в Кипър, модернизация на механизма за индексация на заплатите, подобряване на трудовите регулации са включени в правителствените планове за следващия период, обяви президентът Никос Христодулидис в приветствието си към кипърските работещи по случай 1 май. Правителството се стреми да гарантира, че всеки работещ в..
Задържаният е на 59 години, грък от грузински произход, съобщиха разследващите. Той е снимал и е изпращал по нелегален канал военна информация от пристанище Александруполис, което се използва за доставка на оръжие от САЩ за Украйна. Разследващите съобщиха, че задържаният е направил признание, че е бил вербуван от друго лице, на което е..
Административният съд в Атина взе безпрецедентно решение - обезщети с 50 хиляди евро гръцки гражданин, който след поставяне на ваксината "Астра Зенека" срещу Covid-19, е получил рядко неврологично заболяване.Според медицинската комисия 40-годишният грък след ваксината страда от синдрома на Гилен-Баре . В резултат на ваксинирането е..
Денят на труда е повод да обърнем внимание на трудностите на работното място. Все повече хора изпитват хронична умора, загуба на мотивация, чувство на изтощение - симптоми на така наречения бърнаут или прегряване . Работещи в различни страни отбелязват Международния ден на труда В интервю за БНР Ина Антонова , психолог, обясни как да го..
"С навлизането на дигиталното евро еврозоната иска да обхване още по- голяма територия, защото, както казва Кристин Лагард, "нашата икономика..
Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови..
Има риск, ако с културното наследство не се занимават експерти. Това обясни пред БНР арх. Чавдар Тенев, председател на регионалната колегия на Камарата..