Насилието в семейството и в обществото е опасно, реагирай преди да е твърде късно. Това призовава фондация „П.У.Л.С.“, която с подкрепата на държавни институции започва работата си по проект „Семейство без насилие, участвай активно и ти“.
„Преди всичко е изключително важно да признаем, че проблемът насилие в семейството съществува, че този проблем засяга цялото общество и че това не е изолирано явление“, каза пред БНР Юлия Андонова, координатор „Програми“ във Фондация „П.У.Л.С.“.
„За съжаление всяко трето българско семейство е засегнато от проблема домашно насилие. Това сочат данни от 2016 година на национално представително проучване организирано и проведено от нашите колеги от "Партньори България" и социологическа агенция „Ноема“, добави тя в предаването „Хоризонт до обед“.
Според нея сериозността на явлението „домашно насилие“ е много голяма и последиците, които остават за децата, които живеят в ситуация на насилие са изключително драматични и изключително тежки.
„Домашното насилие може да бъде физическо, психическо, емоционално, икономическо. Много често има пострадали, които не си дават сметка, че живеят в ситуация на насилие и оправдават човека, който извършва насилие над тях с различни обяснения, с различни лични вини. Най-често жената е пострадала от насилие това сочат статистическите данни, като тук слагам една голяма удивителна, че не само жени стават обект на насилие“, каза Юлия Андонова.
„В рамките на следващите 6 месеца до октомври тази година организацията ни ще продължи да оказва безплатна правна, психологическа и социална подкрепа на хора, пострадали от насилие. Ще работим много активно със специалистите от регион Перник, с които ще начертаем план за начина, по който бихме искали да се развива нашето сътрудничество оттук насетне, като много активен акцент поставяме върху новите промени в Наказателно-процесуалния кодекс и мерките, които се предприеха. Всички знаем, че в началото на тази година домашното насилие вече е криминализирано като деяние и съответно санкциите за хората, които извършват домашно насилие стават по-тежки. Със специалистите от различните институции в Перник ще поговорим повече за това как всъщност трябва да се прилагат тези мерки и какво можем оттук насетне ние да предложим на държавата да се промени."
Към организацията „П.У.Л.С.“ функционира кризисен център от 10 години, в който пострадали от насилие и трафик биват настанявани в период от 3 до 6 месеца.
„Организацията ни има две големи програми - програма за подкрепа на хора, пострадали от насилие и програма за превенция, която включва богати обучителни програми за деца в различни възрасти, професионалисти, родители и бъдещи родители. Всичко, което правим ние е подчинено на нашата основна мисия, да градим един свят без насилие, в който хората общуват без удари, без шамари, без обиди и съумяват да разрешават конфликтните ситуации по един позитивен начин. А това става бавно. Става бавно с промяната на нагласите, с промяната на нашето мислене и е изключително трудно“, допълни Юлия Андонова.
Повече може да чуете в звуковия файл.
"Разбира се, че не откривам проблем с българския наратив спрямо Северна Македония, както твърди господин Муцунски". Това отбеляза птред БНР проф. Ана Кочева от Института за български език при БАН и заместник-председател на Македонския научен институт: "В българския наратив проблем няма , но за сметка на това в северномакедонския наратив има..
" Ние не само сме притеснени, а сме много притеснени , защото ако не ни чуят, наистина нашата индустрия успя да устиска през две страхотни кризи - Covid-19 и началото на войната, където навсякъде в Европа имаше празни рафтове, ние успяхме на собствени ресурси и с наши усилия да не допуснем това да се случи в България и никога не е имало, но твърдим..
" Чарлз Пърс е американски философ, роден през 1839 година. Починал е през 1914 година. Пърс е един от големите умове, съизмерим на по-старите философи Кант, Хегел, напълно съизмерим тях , но той е от едно друго крило, което е крило на философи и математици, занимаващи се с математическа логика, тоест това е човек, който сам описва себе си като..
"Вярно е, че тонът на Тръмп се смени. Най-накрая той проумя, че Путин се будалка с него и го използва". Това заяви пред БНР проф. Михаил Станчев , украински историк и преподавател в Харковския национален университет, изследовател на руската и украинската външна политика, автор на редица публикации, свързани с отношенията между Русия, Украйна и..
Безплатни профилактични прегледи за рак на гърдата, срещи с диагностицирани жени, възможностите за лечение, рехабилитация, психологическа помощ и подкрепа, както и лекция за женското здраве - това бяха събитията, които организира през седмицата във Враца пациентската организация "Нана Гладуиш - Една от 8". Инициативата на фондацията е повод да..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място, което вдъхва надежда. Общинската болница там не само оцелява, но се развива, разширява дейността си и показва, че когато зад едно лечебно заведение стоят визия, отговорност и човешка отдаденост –..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с изкупуване на гъби. Според тях най-успешните берачи могат да изкарат на ден до 2 000 лева, ако попаднат на недокоснато поле. Заради пролетните студове и липсата на дъждове сега в родопските гори няма..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място,..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..