Актуалните заплахи за сигурността на страните-членки на НАТО и ЕС преди всичко са свързани с несигурността по южните граници на Алианса, но и в много голяма степен с поведението на такъв сериозен фактор като Русия по отношение на конфликтите в Украйна, Грузия, Молдова. Това заяви в предаването „Нощен хоризонт“ бившият министър на отбраната Велизар Шаламанов, който 8 години бе директор в Агенцията по комуникация и информация на НАТО.
„Именно затова, от една страна Балтийско и Черно море са важни точки, в които трябва да се търси стабилност и снемане на напрежението. Също така и в Средиземноморието трябва да се търси съвместно с ЕС преодоляване на проблема, свързан с нелегална имиграция и с терористичните заплахи, идващи преди всичко от юг.“
Според Шаламанов има едно голямо предизвикателство и то е най-вече технологично, защото новите технологии могат да доведат до неочаквани промени в начините на противоборство, особено в сферата на ИТ, изкуствения интелект, космическите технологии.
„Определено Русия се стреми да се върне в позицията, която имаше СССР по време на Студената война и това създава напрежение - и по отношение на конфликтите, в които Русия е ангажирана, които тя провокира. Ядрените оръжия, новите технологии и използването им в сферата на хибридните заплахи, киберзаплахите също са области, в които с Русия има напрежение, не само с НАТО, ЕС, но и в двустранен план със страни-членки.“
Велизар Шаламанов смята, че напрежението винаги има най-доброто решение на масата на преговорите. Най-добрият инструмент на дипломация, на преговори са способностите, които вдъхват респект, които въздържат опонента от провокации, от амбиции, които не могат да бъдат задоволени.
„За мен по отношение на Русия България трябва активно да участва във формирането на позициите, на политиката на ЕС и НАТО. В двустранен план да участва в оценката и в развитието на позициите на нашите стратегически съюзници. За специално отношение не мисля, че можем да постигнем такъв „успех“, просто защото от гледна точка на Русия специалното отношение е това България да има ограничени възможности за избор и да бъде поставена в зависимост. Така, че каквито и да са специални отношения не са от полза за България. От полза за България е да има ясни отношения, които с Русия най-добре се постигат на ниво НАТО-ЕС и специалната роля на България в тези съюзи е важната стъпка, която трябва да постигнем. За това се изисква капацитет - и аналитичен, и дипломатически, и преговорен, и съответно военен капацитет, за да бъдем уважавани в НАТО и ЕС.“
По думите на Велизар Шаламанов Турция е изключително важен съюзник в НАТО и на масата на консултациите при закрити врата в Алианса може да бъде намерено решение на всеки един въпрос, който представлява проблем в сферата на сигурността или предизвиква загриженост от други страни от НАТО.
„Иначе Турция наистина е една от страните в НАТО, която е изправена пред най-сериозни предизвикателства - и в контекста на Близкия изток, и в контекста на интереси, които по един или друг начин я свързват с Русия, и в Черно море, и в Кавказ, и в Средна Азия.“
Велизар Шаламанов определи случая с 16-годишното момче от Пловдив, станало жертва на радикален ислям, като пример за използване на киберпространството за радикализация, за организиране и провеждане на терористични атаки, за хибридни атаки. Противодействието според него е в още по-добро взаимодействие между службите на НАТО и ЕС.
„Нито една страна не може да изгради пълния капацитет за реагиране в такива ситуации. Не случайно Израел, без да е член на НАТО и ЕС, търси сътрудничество - и с основни партньори в НАТО и ЕС, и със страните в нашия регион. Капацитетът на Израел, вероятно много по-голям от този на България, е недостатъчен, за да се противопоставят на тези рискове, свързани с използване на киберпространството от терористи.“
Като най-трудната задача на прехода определи Шаламанов модернизацията и превъоръжаването на българската армия, защото става въпрос за 10,15 и повече милиарда лева, които да бъдат похарчени. Твърденията, че тези пари ще „изядат“ средствата за социални политики и пенсии експертът намира за част от информационната война, защото в това няма нищо вярно.
„Само искам да припомня, че по времето на комунизма военният бюджет беше 6 до 10% от БВП. Армията беше над 110-120 хиляди, самолетите бяха 200-250, танковете 3-4 хиляди, представете си, ако сега трябваше да поддържаме такава армия, за какво друго щеше да има пари? Самият факт, че в момента никой не чака на опашка за цветен телевизор, не чака години за кола и за апартамент, означава, че промяната, включително и в армията, е довела до много по-високо качество на живота, но така или иначе ние имаме прост ангажимент от 2014 г. - да харчим 2% от БВП за отбрана и от тях 20% за ново въоръжение и техника. Засега това не се случва. Очаквам със сключването на договор за 8 самолета Ф-16 , след това и на другите договори, да изпълним този ангажимент и мога да ви уверя, че това ще доведе до видими положителни резултати не само за армията, а и за цялостната модернизация на страната, защото това ще бъде реалното влизане в XXI век.“
Цялото интервю с Велизар Шаламанов чуйте в звуковия файл.
Пожар предизвика задимяване в района на столичния булевард "Aкадемик Иван Евстратиев Гешов" близо до кръстовището с булевард "Цар Борис III". Пет пожарни автомобила са на мястото на тежкия инцидент. По първоначална информация гори покрива на жилищна кооперация. Хората в съседната сграда са евакуирани, предаде БГНЕС.
В две основни огнища днес са насочени усилията на пожарникарите на територията на Ямболска област. В землището на село Лесово, в близост до българо-турската граница, пожарът към момента е под контрол, информира по- рано областният управител Николай Костадинов. В местността Бакаджика, край Ямбол се гаси от снощи. Труднодостъпен терен с борова..
Висшият съдебен съвет даде сградата на бившата централа на "Движението за права и свободи" на столичния булевард "Александър Стамболийски" 45 за безвъзмездно ползване от европрокуратурата. Членът на ВСС Стефан Гроздев посочи, че сега сградата е в много добро състояние, но ще са необходими допълнителни строително- ремонтни дейности...
Пожарът в Пирин отново е станал върхов заради вятъра. Три военни хеликоптера участват в гасенето. Два от тях са на българските ВВС и един от Унгария, осигурен по механизма за гражданска защита на ЕС. Очаква се пристигането и на самолетите от Швеция, които най-вероятно също ще бъдат насочени към този пожар. Той остава най-мащабният в страната,..
Бившият руски президент Дмитрий Медведев заяви в понеделник, че рамковото търговско споразумение, сключено между Европейския съюз и Съединените щати, е "антируско", оприличавайки го на фактическа забрана за закупуване на руски петрол и газ, предаде Ройтерс. САЩ сключиха търговска сделка с ЕС, налагайки 15% мита върху вноса на повечето..
Нов повод за национална гордост ни донесоха българските ученици по природни науки и лингвистика, които тази сутрин се завърнаха с 12 отличия от най-престижните международни олимпиади в Тайван и Филипините. На 22-рата Международна олимпиада по лингвистика, проведена в Тайпе, Ванеса Калинкова, ученичка от Профилираната природо-математическа..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп увеличи натиска върху Русия да прекрати войната си в Украйна, заявявайки в понеделник, че определя нов срок от 10 до 12 дни, в който Москва да постигне напредък по този въпрос, предаде Ройтерс. "Ще определя нов краен срок от десет-дванайсет дни, считано от днес. Няма причина да чакаме. Ако се знае какъв ще..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..