Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

СИПРИ: Ядрените сили продължават да модернизират арсеналите си

Димитър Гърдев: Въпреки намаляването на ядрените глави тенденцията е негативна

| обновено на 17.06.19 в 17:06
Снимка: ядрена ракета Северна Корея КНДР / Снимка: ЕПА/БГНЕС

Световните ядрени сили продължават да модернизират и да развиват ядрените си арсенали, но има малък спад на броя на ядрените бойни глави, съобщи днес Международният институт за изследвания на мира в Стокхолм (СИПРИ), предаде БТА.

Глобално ядрените бойни глави са наброявали 13 865 в началото на годината, с 600 по-малко от началото на 2018 г., сочат данни в годишния доклад на СИПРИ, цитиран от ДПА. Това включва годните бойни глави, държани в складове или готови за демонтиране.

„По наши оценки общият брой на ядрените оръжия намалява, но всички държави, притежаващи ядрени оръжия, или ги модернизират, или са обявили планове за модернизация“, каза пред ДПА изследователят от СИПРИ Шанън Кайл.

Девет държави притежават ядрени оръжия: Великобритания, Израел, Индия, Китай, Пакистан, Русия, Северна Корея, Съединените щати и Франция.

„Ясно е, че ядрените оръжия остават централен елемент във военните им стратегии и доктрини за национална сигурност. Ядрените оръжия не са загубили значението си за националната сигурност“, добави той.

Около 2000 ядрени бойни глави са поддържани във висока степен на готовност, посочи СИПРИ.

САЩ и Русия - най-големите ядрени сили, притежават над 90 процента от ядрените арсенали в света. В началото на годината САЩ са имали 6185 ядрени бойни глави, а Русия - 6500. И двете страни са намалили запасите си в изпълнение на двустранния Договор за намаляване на ядрените оръжия от 2010 г., известен като Нов СТАРТ (New Start). Съкращенията засегнаха остарели бойни глави от Студената война, но темпът на съкращаване се забавя в сравнение с преди 10 години, добавя СИПРИ.

И САЩ, и Русия, както и другите ядрени държави модернизират арсеналите си. Те или изпълняват, или планират програми за разработване на нови ракети и самолетни системи за пренасяне на ядрено оръжие, както и заводи за производство на ядрени оръжия.

Индия и Пакистан продължават да увеличават ядрените си арсенали и може значително да ги разширят в следващите 10-15 години. Индия има между 130 и 140 ядрени бойни глави, а Пакистан - между 150 и 160, което е леко увеличение в сравнение с 2018 г.

Докладът на СИПРИ се основава на официални източници, включително на правителствата на САЩ и Великобритания, които дават относително прозрачна информация за ядрените си арсенали, отбелязва ДПА.

Великобритания има около 200 ядрени бойни глави, Франция - 300, Китай - 290. Арсеналът на Израел разполага с 80-90 ядрени бойни глави. Северна Корея има може би между 20 и 30, но информацията за нея е много ограничена, отбелязва СИПРИ.

Анализаторът Димитър Гърдев коментира в предаването „Нещо повече“ по „Хоризонт“, че въпреки намаляването на ядрените глави, тенденцията е негативна:

„Защото наблюдаваме денонсирането на много важен договор - Договор за ракетите със среден и малък обсег, който предвижда в тази негова фаза унищожаването на цели класове оръжия. В тази връзка, може в един момент да се получи така, че много бързо да нарасне разполагането на такива оръжия със среден и малък обсег и на територията на европейския театър. Това е нещо, което изключително силно безпокои държавите от Европа“.

Друг момент, който буди безпокойство, е изтичането в края на 2020 г. на Договора за стратегическите нападателни въоръжения СТАРТ-3, който е описвал поетапното намаляване на ядрените оръжия и ракетите в подводници и самолети. За подновяването му все още не са започнали преговори.

„Само преди 2 седмици директорът на военното разузнаване на САЩ заяви, че Русия скрито е изпълнила ядрени експерименти с много мощност. Това означава, че има опасност от денонсиране и на третия договор, който забранява ядрените опити“.

Интервюто с Димитър Гърдев можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

До момента 700 души убити в Газа, опитвайки се да се снабдят с прясна вода

До момента 700 души са били убити по време на войната в Газа, опитвайки се да се снабдят с прясна вода. Статистиката е на свързаните с "Хамас" власти в анклава, след като при такова нападение вчера загинаха 6 деца, а израелските сили го отдадоха на допусната грешка. Според палестинските власти, Израел целенасочено се опитва да лиши..

публикувано на 14.07.25 в 16:44

Второ населено място в област Монтана мина на воден режим

Второ населено място в област Монтана мина на воден режим. В още две общини кметовете издадоха заповеди водата да не се разхищава, съобщиха от ВиК Монтана. Село Равна, община Чипровци вече е на воден режим. Вода се подава 48 часа за горната част на населеното място, а след два дни за долната част, гласи заповедта на общинския кмет. Това е..

публикувано на 14.07.25 в 16:39

В Берлин започна процес срещу лекар, обвинен в убийството на 15 пациенти

В Берлин започна процес срещу лекаря Йоханес М., обвинен в убийството на 15 пациенти. Прокуратурата го подозира за още поне 90 случая, включително за смъртта на собствената му тъща. Делото може да се окаже това срещу най-жестокия сериен убиец в новата история на Германия. Според обвинението, между 2021 г. и 2024 г. обвиненият Йоханес М. е..

публикувано на 14.07.25 в 16:27

41,4% от българите не могат да си позволят едноседмична ваканция

България е сред първите три страни в ЕС с най-висок дял на хората, които не могат да си позволят едноседмична ваканция, показват данни на Евростат. От населението на ЕС на възраст 16 или повече години 27% не са могли да си позволят едноседмична годишна почивка извън дома през миналата година. Този дял е намалял с 1,5 процентни пункта в..

публикувано на 14.07.25 в 16:18
Павлина Ангелова, акушерка

Акушер Павлина Ангелова: Разказът на родилката не е шамар за екипа, а за цялата медицинска общност

Благодаря на тази майка, която разказа за раждането си, защото, поставяйки този проблем пред обществото, бърка дълбоко в една рана. И този шамар не е за екипа, а за цялата медицинска общност, коментира в интервю пред БНР акушерката Павлина Ангелова. "Мисля, че някъде се къса връзка между усещането и желанието жената да бъде подкрепена..

публикувано на 14.07.25 в 16:14
Румен Радев и Зоран Миланович

Смяната на лева с евро не може да бъде гаранция за пълноценната ни интеграция в сърцето на Европа

Според президента Румен Радев смяната на лева с евро не може да бъде гаранция за пълноценната интеграция на България в сърцето на Европа. Такава гаранция могат да осигурят върховенството на правото, свободата на медиите, свободната пазарна икономика и защитата на собствеността.  Радев коментира темата на пресконференция с хърватския си колега..

публикувано на 14.07.25 в 16:08
Снимката е илюстративна

Гасят пожар край детско селище до село Смоличано

Пожар е възникнал край детското селище "Живей с любов!" в граничното с. Смоличано, сигнализира управителката на комплекса Елена Начева. Екипи на пожарната и от ГС - Невестино са на мястото. Ситуацията е овладяна, няма пострадали деца или щети по лагера.  Пожарът тръгнал от необитаема къща срещу лагера. Първи се впуснали да гасят четири..

публикувано на 14.07.25 в 16:08