Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"1% за планетата" - международна мрежа от компании с грижа за околната среда




На 18 юни в София ще бъде представена международната бизнес организация с отношение към опазването на околната среда "1% за планетата" ("1% For the Planet")*. Това е мрежа от компании по цял свят, които даряват 1% от годишния си оборот за борба с климатичните промени. 


Влиянието на човешката дейност върху околната среда добива все по-застрашаващи размери и, вече съвсем видимо, Земята променя своя облик. През 2002 г. двама бизнесмени - Ивон Шуинард и Крейг Матюс, основатели на световноизвестни марки в аутдор индустрията, създават организацията "1% за планетата". В основата й стои разбирането, че 

БИЗНЕСЪТ ТРЯБВА ДА ВРЪЩА НА ПЛАНЕТАТА ОНОВА, КОЕТО Е ВЗЕЛ ОТ НЕЯ

Дарените пари се насочват към неправителствени организации, които се борят срещу замърсяването на горите, океаните и реките, защитават земята и търсят начини за устойчиво развитие на земеделието и енергетиката. 
Днес организацията има повече от 1800 членове, в над 45 страни. От създаването си тя е насочила повече от 200 милиона долара към одобрените НПО-та. Освен фирми, могат да членуват и физически лица - чрез еднократна или системна финансова подкрепа, а също чрез даряване на време или експертиза (доброволческа дейност).

Гори от Централен Балкан в списъка на ЮНЕСКО


Димитър Димитров е основател на водеща българска компания за търговия със спортни стоки, която е и първият член от родния бизнес в международната мрежа:

"Един процент, когато е от печалбата, е едно нещо, но когато е от оборота, цифрата изобщо не е малка - за който и да е съвременен бизнес. Всъщност, това е много сериозно обещание от страна на бизнеса да прави нещо по въпроса. 
В момента влиянието върху околната среда е една от най-разпознаваемите теми. Клиентите, които търсят и работят с компании, подкрепящи подобна инициатива, определено са привлечени от това, че част от тяхното влияние (върху околната среда - бел.ред.) по някакъв начин ще бъде компенсирано. Също така, самата програма "1% за планетата" дава много възможности за връзка между самите компании. А за да може човек или компания да участва, най-малкото трябва да може да сертифицира приходите си, т.е. определено бизнесът трябва да е в бялата част на икономиката и това е нещо, което доказва, че процесите в компанията са наистина правилни".

Вековни гори в Източните Родопи
От 2015 г. компанията, основана от Димитър Димитров, дарява 1% от годишния си оборот на български природозащитни организации за проекти, които засягат проблеми на местно ниво и се грижат за запазване на природата и животинския свят у нас. Една от неправителствените организации-техен партньор е Световният фонд за дива природа. 

Пирин

"Партньорството е сравнително скромно, но е много важно, то е ново за България, 

ЗАРАДИ ПРИМЕРА, КОЙТО ДАВА

Дарителството в България е в много рудиментарна, базисна форма. Ние сме далеч назад в класациите на дарителските практики по света, така че да влезе такава световна практика тук, български бизнес да я припознае като важна, да организира това, да намира партньорства и да посредничи - това е усилие за бизнеса и той го прави. При нас то се изразява в опазване на ценни, стари гори, в работа за намаляване на незаконния дърводобив - голям проблем в България. Защото ние имаме много и добре опазена гора, което означава, че тя е и скъпа гора, което означава, че има страшно много пробойни, много голям обем незаконен дърводобив - около 30%." - казва Владимир Иванов от WWF-България.

Още по темата чуйте в звуковия файл.
-------
Представянето на "1% за планетата" е на 18-и юни, от 19:30, в "Campus X", София.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 7 хиляди души у нас ползват радиоефира за спорт, хоби и общуване

В епоха, в която общуваме с докосване на екран, радиолюбителите ни напомнят, че понякога най-смисленият разговор започва със... сигнал, изпратен в тишината .   На 5 юни 1926 г. е основано Сдружение "Български радиоклуб“, който събира любители на радиото. Това е само една година след основаването на Международната радиолюбителска организация..

публикувано на 28.07.25 в 13:11
Завръщането на зубъра в Източните Родопи е сред големите успехи на еколозите

Второ стадо зубри започна своя нов живот в Източните Родопи

Второ стадо зубри започна своя нов живот в Източните Родопи. То е част от амбициозния проект на фондация „По-диви Родопи“ да възстанови популацията на вида, изгубен за България през средните векове. Зубрите пристигнаха в района в края на юни и съвсем скоро ще бъдат пуснати на свобода в дивата природа. В момента в Източните Родопи живеят над 30..

публикувано на 28.07.25 в 12:21

Йордан Янев от Сливен колекционира оръжия от 18 и 19 век и изнася лекции в училищата

Чували ли сте за мети сокак, за шишане, бойлия или тромбон. Може и да сте ги срещали някъде в историческите извори, но не и в ежедневието. Това са названия на оръжия от 18 и 19 век.  Кореспондентът ни в Сливен Стоян Радев ни среща с един местен колекционер на оръжия от това време – Йордан Янев, който освен, че колекционира такива оръжия, изнася..

публикувано на 28.07.25 в 12:11
Tel Aviv

Фестивалът „Манофим“ в Тел Авив превърна покрива на бивша сграда в промишлената зона в 900-метрова квартална овощна градина

По света от години се правят опити сивите и безлични промишлени зони да се превърнат в привлекателни културни атракции. В Тел Авив, поне от двайсет години, съществуват „архитектурните лечебници“, които дават „жива вода“ на изоставени пристанища и гари, превръщайки ги в притегателен център за малки и големи. В Ерусалим ежегодно се провежда..

публикувано на 28.07.25 в 11:52

От чертежите на архитектурата до пулса на човешкия живот – пътят на 29-годишния Петър Илиев

Един млад човек сбъдва мечтата си да помага и да бъде полезен.  29-годишният Петър Илиев се занимава със спешна медицина на терен и води курсове по първа долекарска помощ. Преди това е практикувал професията си на архитект, но един инцидент го връща към една от детските му мечти - да лекува. След като става свидетел на катастрофа, при която е ранено..

публикувано на 28.07.25 в 10:45

Първият международен фолклорен фестивал „Кодица“ събра състави от три държави

Във видинското село Ракитница традициите оживяха с провеждането на първия международен фолклорен фестивал „Кодица“, който събра състави от България, Сърбия и Румъния. Събитието се превърна в празник на фолклора в региона, където музика, танци и обичаи преминаха отвъд граници и поколения. Сред най-вдъхновяващите фигури беше Тодор Михайлов –..

публикувано на 28.07.25 в 10:24
Законите на Мърфи

27.07.2025 Законите на Мърфи

В звуковия файл можете да чуете рубриката от 27 юли 2025 г. Месечен победител е законът, предложен от  Румен Узунов от с. Поликраище :  Политиката е като бейзбола: Без бухалка нищо не става.  Успехи и вдъхновение за всичики законотворци на "Рано в неделя" 

публикувано на 28.07.25 в 10:09