Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Близо 200 000 души в България страдат от деменция

Снимка: Ани Петрова

След като министърът на здравеопазването Кирил Ананиев актуализира работната група по изработване на Национална стратегия за хората с деменция, акад. Лъчезар Трайков от клиниката по Нервни болести на Университетска болница „Александровска“ в София обясни за БНР, че се надява тя да бъде изготвена до края на годината.

Под шапката „деменция“ влизат много заболявания, но в половината случаи става дума за болест на Алцхаймер, допълни той в предаването „Нещо повече“ по „Хоризонт“:

„Втората по честота причина е мозъчно-съдова болест, след което идват болести като паркинсоновата. За тези заболявания започва да се мисли след 60-годишна възраст. До тези години са сравнително редки – не повече от 0,5% до 1% от хората в България. Между 60 и 85 години този процент става 30%“.

Трудно е да се говори за дефинитивно лечение на деменцията, но при ранна диагностика „възможностите за въздействие са изключително по-големи и тогава развитието е благоприятно“, допълни акад. Лъчезар Трайков:

„Тежката фаза на болестта, в която човек става изключително зависим от околните, тъй като не може сам да организира даже сипването на вода от чешмата, можем да я отсрочим със 7-8 години. Като имаме предвид, че става дума за хора на възраст 65 - 70+, влизаме в тавана на преживяемостта в България. В България средната продължителност е 74-75 години“.

Ранната диагностика изисква много работа преди това, допълни акад. Трайков и препоръча преглед при невролог и невропсихолог. Необходим е и преглед със скенер или магнитен резонанс. Добър резултат дават и изследванията с лумбална пункция. При комбинация на тези методи „можем с 96% сигурност да кажем кой ще развие в следващите 6-7 години алцхаймерова болест“.

Първите симптоми, които да ни насочат, че може да се развива деменция, са забравянето на скорошни събития и склонност на хората да се затварят повече вкъщи, загуба на интерес към любими занимания заради неразбиране на ставащото. Рискови професии за отключване на деменцията няма. Високият образователен ценз обаче предпазва мозъка.

От три-четири години насам болестта официално се дели на два стадия, но от деменция страдат общо 150-200 000 души в България, допълни Трайков.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Еднократни помощи за Рождество за почти 2 милиона гърци с ниски доходи

Почти 2 милиона гърци с ниски доходи ще получат еднократни коледни помощи, съгласно публикувана наредба на финансовото министерство. Право на бонус имат пенсионери с ниски доходи, многодетни семейства, безработни, както и хора с увреждания. Пенсионерите с най-ниски доходи до 700 евро ще получат 200 евро. За тези с пенсии до 1100 евро..

публикувано на 05.10.24 в 11:02

Прокуратурата внесе искането за налагане на мярка за неотклонение на Джейхан Ибрямов

Софийската градска прокуратура внесе в съда искане за налагане на мярка за неотклонение на народния представител Джейхан Ибрямов, съобщиха от Софийския градски съд. Съпругата на Джейхан Ибрямов: Обявявам гладна стачка в "Триъгълника на единовластието" Какво се знае неофициално за казуса "Джейхан Ибрямов"? СГП внася мотивирани..

публикувано на 05.10.24 в 10:51
Руслан Стефанов

Руслан Стефанов за цените на петрола: Играта в Близкия изток е на ръба от икономическа гледна точка

Пазарите не знаят какво ще стане. Това зависи от решение на Иран и Израел как да отговорят на съответните удари . Пазарите ще се адаптират. Всички играчи там са много внимателни, тъй като играта вече е на ръба от икономическа гледна точка . Основното притеснение е от по-нататъшна ескалация. Това мнение изрази пред БНР икономистът Руслан..

публикувано на 05.10.24 в 10:49

В Берлин се подготвят за възможни сблъсъци преди годишнината от нападението на "Хамас" срещу Израел

Властите в Берлин се подготвят за възможни сблъсъци в германската столица преди годишнината от нападението на "Хамас" срещу Израел на 7 октомври, предаде ДПА. За днес и утре в Берлин и в цялата страна са насрочени многобройни митинги и демонстрации. В столицата пропалестински демонстранти планират шествие, което да стигне до Бранденбургската врата...

публикувано на 05.10.24 в 10:39
Израелски въздушни удари в Южен Ливан, 01 октомври 2024 г.

Илина Славова: "Хизбула" ще оцелее, но ще бъде различна

" Решението за евакуиране беше най-трудната стъпка . За първи път решавам да замина на своя воля. Сега се наложи да взема решение да замина, знаейки, че връщането ми може да не е съвсем скоро ". Това заяви пред БНР хуманитарният работник Илина Славова. Тя беше принудена да се евакуира от Бейрут след много години работа там. "Бейрут ме завладя..

публикувано на 05.10.24 в 10:37

"Най-дълго българско хоро в Кипър" ще се извие на брега на Средиземно море

"Най-дълго българско хоро в Кипър" ще се извие днес в Ларнака на брега на Средиземно море. То е част от провеждащия се Трети български фолклорен събор "Танцов ансамбъл "Българи" – Кипър и приятели". Българският празник на острова е под егидата на вицепрезидента на България Илияна Йотова. На откритата сцена на централния крайбрежен булевард..

публикувано на 05.10.24 в 10:07
Мемориал на Делчевия род

В Благоевград честват 112 години от освобождението на Горна Джумая и Пиринска Македония

112 години от освобождението на Горна Джумая и Пиринска Македония от османско иго честват в Благоевград, а 5 октомври е и празник на град Банско.  Отбелязваме 112 години от Освобождението на Горна Джумая Банско чества 112 години от Освобождението на града Гост на тържествата в Благоевград ще бъде министърът на иновациите и растежа..

публикувано на 05.10.24 в 09:59