Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лидерите на ЕС обсъждат отново на 30 юни номинациите за висшите постове в Общността

| обновено на 21.06.19 в 18:28
Срещана на европейските лидери в Брюксел
Снимка: ЕПА/БГНЕС

С остри предупреждения към Турция заради сондажите за природен газ в кипърски води и към Русия заради намесата на нейни граждани в свалянето на малайзийския самолет над Източна Украйна приключи съветът на европейските лидери.

Натискът на Германия и още няколко държави за още по-решителни колективни мерки срещу климатичните промени остана без резултат.

Консенсус не бе постигнат и за следващите лидери на Европейската комисия, Европейския съвет и Европейската централна банка. Това решение бе отложено за 30 юни.

Новината съобщи късно снощи председателят на Европейския съвет Доналд Туск, след като, очаквано, не бе постигнат пробив за фигурите за ключови постове, включително и за председател на ЕК.

„Нямаше мнозинство за нито един от кандидатите. Европейският съвет се съгласи, че трябва да има пакет, който да отразява разнообразието в ЕС. Междувременно, аз ще продължа консултациите си, в т.ч. и с Европейския парламент“, каза той.

По-късно думите му потвърди и премиерът Бойко Борисов.

И още решения от заседанието - европейските лидери категорично осъдиха сондажите на Турция в изключителната икономическа зона на Кипър  и подчертаха, че те могат да окажат сериозно негативно влияние върху отношенията ЕС-Турция.

Държавните и правителствени ръководители подкрепиха инициативата на Еврокомисията и Службата за външна дейност да бъдат обсъдени ответни мерки срещу Турция, в т.ч. и целенасочени.

Европейският съвет удължи санкциите срещу Русия с още половин година. Като причина за решението бе посочено неспазване на Минските споразумения от страна на Москва.

Също така лидерите подкрепиха заключенията на Съвета от 18 юни - най-късно до октомври отново да бъде разискван въпросът за определяне на дата за преговори за присъединяване на Северна Македония и Албания към Евросъюза.

Не се стигна до консенсус по една от главните цели - Съюзът да постигне „въглероден неутралитет“ до 2050 г. На този график се противопоставиха Полша, Унгария и Чехия и в по-малка степен Естония.

Лидерите разискваха и въпроса за Брекзит в края на срещата, като отново подчертаха, че споразумението с Обединеното кралство не подлежи на предоговаряне.

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск каза, че „очакваме с нетърпение да започнем работа със следващия британски премиер“.

„Искаме да избегнем хаотичен Брекзит и да установим възможно най-близки бъдещи отношения с Обединеното кралство. Открити сме за разговори в тази насока, ако позицията на Великобритания претърпи развитие. Но споразумението за оттегляне не подлежи на предоговаряне“, добави той.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Родопската теснолинейка

Родопската теснолинейка на 80

Регионалният исторически музей в Пазарджик представя изложбата "Родопската теснолинейка - 80 години истори". Проявата е съвместна с гражданското сдружение "За теснолинейката", представлявано от Кристиян Ваклинов, което има за своя кауза запазването на уникалната атракция. Стандартният теснолинеен път е почти два пъти по-широк от този на..

публикувано на 11.02.25 в 06:45
Британският крал Чарлз III

Крал Чарлз II показа на премиера Стармър свой екологичен жилищен проект

Британският крал Чарлз Втори организира рядко по характера си посещение с екскурзовод на министър-председателя Киър Стармър и вицепремиера Анджела Рейнър в неговия екологичен, жилищен проект в графство Корнуол, съобщи Би Би Си. Кралят искаше да покаже на премиера и Анджела Рейнър, която също е министър на жилищното настаняване, този проект, който е..

публикувано на 11.02.25 в 03:56

В Кипър разкриха канал за контрабанда на цигари

Властите в Кипър разкриха най-мащабния за последните години случай на контрабанден износ на цигари, които са били предназначени за Израел. Петима израелци бяха задържани в ареста за 4 дни с решение на окръжния съд в Ларнака в понеделник.    Четирима мъже и една жена, на възраст от 31 до 39 години, са арестувани при проведената координирана операция с..

публикувано на 11.02.25 в 03:45
Ямбол - Общинска администрация

Планове в Ямбол и Сливен за облекчаване на трафика между двата града

Регионални институции настояват за мерки за облекчаване на движението между Ямбол и Сливен. Това е най-натовареният участък от републиканската пътна мрежа на територията на Ямболска област.  Възможност за разтоварване на трафика е той да стане четирилентов, както и да се изгради кръгово кръстовище на входа на Ямбол.    Пътят между двата областни центъра..

публикувано на 11.02.25 в 03:17

Подготвят нов закон срещу имиграцията във Великобритания на фона на акции срещу незаконния труд

В Обединеното кралство стотици мигранти са били арестувани от началото на тази година като част от мерките срещу незаконния труд, съобщи правителството. Много мигранти са привлечени от фалшиви обещания за възможност да живеят и работят на Острова, което ги кара да рискуват живота си, пресичайки Ламанша.  Екипи на правоприлагащите органи са нахлули в..

публикувано на 11.02.25 в 02:55
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Британският посланик в САЩ оцени критиките си към Тръмп като погрешни

Обединеното кралство трябва да уважава „силния и ясен мандат за промяна“ на президента Доналд Тръмп, заяви новият посланик на Обединеното кралство в САЩ пред Би Би Си по време на първия си ден в новата си роля.  Лорд Питър Манделсън каза, че не е задължително Обединеното кралство да се съгласи с всеки детайл от дневния ред на Тръмп, но добави: „Трябва..

публикувано на 11.02.25 в 02:43

Стотици трактори блокираха Уестминстър в Лондон

Стотици трактори блокираха Уестминстър, след като фермери от цяла Великобритания се отправиха към Лондон, за да протестират срещу промените в данъка върху наследството. През октомври правителството обяви, че за първи път ще наложи 20% данък наследството върху селскостопански активи на стойност над 1 милион паунда. Промяната предизвика ожесточена..

публикувано на 10.02.25 в 22:07