Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Кварталци" е разказ с документи, снимки и спомени за заселването на Журналистическия квартал в София

проф.Захарий Кръстев
Снимка: Ирина Недева

Книгата „Кварталците“ изследва историята на Журналистическия квартал на София около площад „Журналист“. Проф. Захарий Кръстев, който е лекар по вътрешни болести, представя спомени и бележки от началото на миналия век. Съавтор е майката на проф. Кръстев - Одринка-Адриана Ангелова Кръстева.

Документалният материал е синтезиран върху близо 400 страници.

„Разказът обхваща къща по къща, човек по човек, най-малко 150 човека са споменати в книгата. Аз съм написал много книги по медицина, но съм доволен, че сега съм се отдалечил малко от медицината и това ми дава възможност да видя тази памет - 100 години от историята на България… Тази книга не се чете последователно“, сподели проф. Кръстев в предаването „Хоризонт до обед“.

Разположен в Долни Лозенец, който според пътешественика Евлия Челеби, който цитира османски източници, идва от имена като Корубагларъ /лозя в гори/ или Курубагларъ /сухи лозя/, кварталът започва  да се застроява през 20-те години на ХХ век с идеята да се построят жилища за безимотни софианци - участници във войните, бежанци от Вардарска Македония, вестникари, преподаватели и артисти.

Книгата Кварталците

Земята е била регулирана и разделена на парцели от 55-кв.м. - повечето от собствениците на иоти са ги изплатили чрез заеми от Чиновническото кооперативно спестовно застрахователно дружество. Имало е ограничения за застроената площ, която не бива да надхвърля 250 кв.м. за да има зеленина и за да няма презастрояване. Много от някогашните улици на тогава новия квартал днес вече носят имената на известните лица, които са били първите собственици на жилища там -. както става с улица Руен, днес Цанко Церковски, улица "Журналист", която днес е улица "Елин Пелин", ул. Артист" - "Сава Огнянов". Естествен център е градинката при Колелото - площад Журналист днес, а някога "Княгина Евдокия" до 1944, и от 1957 до 1990- площад "Йорданка Николова/.  Това е и един от уникалните случаи квартал да носи името точно на професията журналист.

Уникален е и подходът на проф. Захарий Кръстев - от плана, видян през архивна аеро-фотография, каретата от улици и самите улици, през къщите, къща по къща, до техните обитатели, които могат да бъдат групирани в няколко категории - хора на словото, на сцената, и на вестникарството.

Повечето от театралите са съседи от ул. "Елин Пелин" - Адриана Будевска, Добри Дундаров, Златина Недева, Александър Миленков, Домна Ганева, Кръстьо Сарафов, Марта Попова. От там е и Александър Божинов, който е направил декорите и костюмите в представлението  "Борислав" от 1901 г., в която почти всички участници след това се оказват съседи на ул."Елин Пелин".

Художниците попадат в раздела "Четките" и сред тях са имена като архитект Димитър Андрейчин, Александър Фурнаджиев- първият български сценограф, Антонина Бочева, скулптор,  братята Асен и Петър Балакчиеви, съответно живописец и скулптор и архитект, Добрин Пейчев - авангардист, Миньон и Александър Миленкови- баща и дъщеря прочути художници по костюмите, работили дълго в Народния театър.

Сред юристите са личности като самата Адриана-Одринка, майка на професор Захарий Кръстев, по чиито бележки е изтовена документалната книга, Александър Кръстев, нисим меворах, адв.Маринчевски, Любен Кулишев, Шиварови, Илия Моралиев. Много от тях са дипломирани прависти от престижни университети като тези в Мюнхен, Лайпциг и Женева.

Сред хората на науката четем езиковедът Любомир Андрейчин, който е живял на ул. Цанко Церковски, Петър Берон, биоспелеолог, а сред личностите свързани с музиката -  музикологът и композитор Марин Големинов, композиторът Парашкев Хаджиев

Ангел Каралийчев, Александър Кипров, самият Елин Пелин, живял в съвсем малка и скромна къща въпреки своята приближеност до двора, "бащата на модерната символична фантастика" писателят Светослав Минков са само някои от известните имена от българския интелектуален елит свързани с Квартала.

проф. Захарий Кръстев в селфи с журналистката Ирина Недева

Днес в градинката на Колелото на площад Журналист се намиря паметника на писателя  Георги Марков, убит в Лондон.


Интервюто с проф. Захарий Кръстев можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Клаудия Шейнбаум и Доналд Тръмп

Тръмп натиска Мексико да позволи на САЩ да се борят с картелите на негова територия

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп се опитва да убеди Мексико да позволи на американските сили да се борят с картелите, особено с тези, участващи в незаконна търговия с фентанил, на нейна територия, съобщи "Уолстрийт джърнъл". Според източници на изданието, Тръмп е предложил САЩ да поемат по-важна роля в борбата на Мексико срещу..

публикувано на 02.05.25 в 21:49

Най-малко осем ранени, след като кола се вряза в тълпа в германския град Щутгарт

Най-малко осем души са ранени, трима от които сериозно, като един от тях се нуждае от реанимация, след като кола се вряза в тълпа в центъра на югозападния германски град Щутгарт в петък, предаде Ройтерс. Според предварително разследване полицията твърди, че на този етап счита инцидента за "трагичен пътнотранспортен инцидент“, тъй като в..

публикувано на 02.05.25 в 21:41
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио

Рубио разкритикува остро Германия след определянето на партията АзГ за екстремистка организация

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио осъди в петък решението на Федералната служба за защита на конституцията (BfV) на Германия официално да определи партията "Алтернатива за Германия" (AfD или АзГ) като дясна екстремистка организация. Германското разузнаване определи "Алтернатива за Германия" като екстремистка организация "Германия..

публикувано на 02.05.25 в 21:22
Язовир

Язовирите в Монтанско повишават нивото си

Язовир "Среченска бара“ е 98% пълен. Може да побере още 300 000 кубика вода. Язовир "Огоста“ покачва нивото си. 15.2 милиона кубика вода има в язовир "Среченска бара“. Последните обилни дъждове, и снеготопеното в балкана, повишиха значително нивото му. Към момента хидровъзелът е пълен 98% при максимален обем от 15.5 милиона кубика вода. По..

публикувано на 02.05.25 в 19:57

Последни тестове на лифта в Сливенския Балкан след инцидента в началото на април

Последните тестове на седалките на лифта се правят от служители на техническия надзор, съобщи кметът Стефан Радев. Причината за това е инцидентът от 5-и април, когато разхлабен болт доведе до сблъсък между две   седалки, при който бяха ранени двама души. Двама души са пострадали при инцидент на лифт край Сливен От тогава лифта не..

публикувано на 02.05.25 в 19:43

След ареста на руски шпионин в Александруполис - подробности

Гръцките власти арестуваха мъж в стратегическия пристанищен град Александруполис по подозрение, че е снимал в полза на Русия конвои с военни доставки. Ако бъде осъден за шпионаж, го очаква присъда от пет до десет години затвор. Арестуваха грък в Александруполис за шпионаж в полза на Русия Заподозреният, 59-годишен грък от грузински произход, е..

публикувано на 02.05.25 в 19:39

Проектът за ветропарк в Осогово е възможност за община Кюстендил да развие устойчиви енергоизточници

Проектът за 24 вятърни турбини в Осоговската планина представлява значителна възможност за община Кюстендил да развие устойчиви енергийни източници, като същевременно запазва природните богатства на региона. Това заявяват с отговор на публикации в медиите по повод протестите на кюстендилци срещу проекта за ветропарк в Осогово за 150 мил. евро..

публикувано на 02.05.25 в 19:35