Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мартин Владимиров: Нелогична е от бизнес гледна точка покупката, която прави "Еврохолд"

Мартин Владимиров
Снимка: www.csd.bg

"От информацията за източниците за финансиране на сделката за придобиване на акциите на ЧЕЗ в България и "Еврохолд", сделката прилича на много сделки в Европа", заяви пред БНР икономистът Мартин Владимиров от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД) и уточни, че трябва да се изчака, за да се види кой реално финансира сделката и дали ще се потвърдят слуховете за големи западни и азиатски банки, които седят зад заемите, и дали не са обвързани с трето лице. Той даде пример със случая с "Инерком", когато зад големите банки се прокрадваха интереси на руски олигарси и на държавната руска банка "Сбербанк".

Според него от финансова гледна точка "Еврохолд" е компания, която би могла да си позволи такава сделка, но няма опит в сектора, в който влиза. "Това е един от най-сложните бизнеси в Европа, под изключително голяма регулаторна тежест, с докрай изпилени печалби, в една доста несигурна среда, която всяка година се променя на фона на променящото се европейско законодателство", коментира той в предаването "Нещо повече".

Владимиров изказа твърдение, че от бизнес гледна точка покупката звучи нелогично: "Твърдението на "Еврохолд", че автомобилният бизнес залязва и затова отиват към регулираните доставки на електроенергия - не звучат логично, но това е частна компания и тя решава как да си инвестира средствата".

По думите му задачата на българските регулатори е да докажат, че това няма да подкопае конкуренцията на пазара на електроенергия и няма да създаде условия за рискове пред националната ни сигурност.

Коментар на Марта Младенова и интервюто с Мартин Владимиров можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Азербайджан Илхам Алиев.

Азербайджан иска Русия да признае вина за свалянето на пътнически самолет

Президентът на Азербайджан поиска Русия да признае вината си за свалянето на пътнически самолет. По време на пресконференция Илхам Алиев поиска също Москва да накаже виновните за инцидента през декември миналата година, когато загинаха 38 души. Часове след като самолетът беше свален на 25 декември 2024 година руският президент Владимир Путин..

публикувано на 20.07.25 в 08:27

Нов протест на пътя Кюстендил - Ябълково, където при ПТП с коне загина 18-годишната Андреа

Нов протест организират на мястото на пътя Кюстендил-Ябълково, където в края на м.г. след ПТП с коне загина 18-годишната Андреа, нейни приятели и недоволни от бездействието на институциите граждани. Протестът на лобното място на момичето ще започне в 9 часа. Протестът е под наслов: "Колко струва човешката памет". Преди почти 7 месеца започна..

публикувано на 20.07.25 в 08:12
Сирийски сили за сигурност на международния път близо до Израа в провинция Дараа, близо до южната провинция Суейда,

САЩ призоваха Дамаск да не допуска навлизането на джихадисти в Южна Сирия

Сблъсъците на религиозна почва в Южна Сирия продължават въпреки "незабавното прекратяване на огъня", обявено от президента на страната. През последната седмица бойци от малцинствената друзка общност се сражават с въоръжени бедуини в провинция Суейда. Президентът на Сирия Ахмед ал Шараа разположи войски в южната провинция, но..

публикувано на 20.07.25 в 08:04

Православната църква чества св. пророк Илия

Днес е един от големите летни празници в православния календар - Илинден.  Денят е в прослава на свети пророк Илия, чието име означава "крепост на Господ", а и мен ден празнуват над 56 хиляди души. "Духът и силата на Илия" във вярата и предаността му към Бог и Неговия закон са ярко свидетелство за живота на пророка през девети век преди..

публикувано на 20.07.25 в 07:52

С водосвет откриха ремонтираното детското УНГ отделение в ИСУЛ

С водосвет, отслужен от Ловчанския митрополит Гавриил, беше открито ремонтираното Детско отделение "Уши, нос и гърло" на столичната болница "Царица Йоанна - ИСУЛ". То е вече на един етаж и с увеличен капацитет, а ремонтът беше направен с помощта на Българската православна църква и на много дарители. В благотворителната кампания, която..

публикувано на 20.07.25 в 07:20
д-р Галя Грозданова - Радева и Илияна Йотова

Д-р Галя Грозданова-Радева представя в изложба Гвардейския духов оркестър

Време е науката да признае приноса на българската армия като най-големия меценат на музикалната ни култура в Третата българска държава. Това каза д-р Галя Грозданова-Радева, автор на изложбата „Гвардейският оркестър и формирането на културния и музикален живот в столицата и в страната“. Експозицията бе открита в Градската градина пред Народния..

публикувано на 20.07.25 в 06:19
Володимир Зеленски

Зеленски изпрати предложение на Русия за провеждане на преговори следващата седмица

Киев е предложил на Москва нов кръг мирни преговори следващата седмица, заяви в събота украинският президент Володимир Зеленски, след като преговорите бяха в застой от началото на юни, съобщават Ройтерс и Франс прес. Досегашните два кръга от преговори в Истанбул между Москва и Киев не доведоха до никакъв напредък за прекратяване на..

публикувано на 19.07.25 в 20:50